Results

Achievements at
orienteering events

SN Wellington College, 30/12/2018

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 7.2km, climb: 60m, 29 controls)
Point calculations
1,056.63 + (133.27 x (4,308.97 - T)) / 1,042.23
Other courses: Brown | Short Brown | Short Blue | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Alun Jones TVOC M 1954 00:49:23 1229
2 Charles Bromley Gardner BAOC M 1960 00:49:53 1225
3 Paul Taylor TVOC M 1976 00:52:56 1202
4 Colin Dickson BAOC M 1955 00:53:10 1200
5 Julian Hartwell SOC M 1955 00:56:23 1175
6 James Lowthian NOC M 2001 00:57:11 1169
7 Axel Blomquist BAOC M 1952 00:57:55 1163
8 Charlotte Turner SLOW F 1986 00:58:10 1161
9 Graham Nilsen DEE M 1958 00:58:36 1158
10 Ian Buxton TVOC M 1965 00:58:39 1158
11 James Woods RAFO M 1997 00:58:42 1157
12 Matthew Grant SN M 1973 00:58:49 1156
13 James Rhodes BAOC 00:59:13
14 Peter Jones SN M 1956 00:59:32 1151
15 Steve Jarvis SO M 1963 01:00:02 1147
16 Rupert Robinson IND 01:00:07
17 Martha Paton SN F 1991 01:00:19 1145
18 Dave Chapman SN M 1953 01:02:00 1132
19 Tom Birthwright NGOC M 1979 01:02:22 1129
20 Peter Langmaid HOC M 1968 01:02:39 1127
21 Peter Martin SAX M 1949 01:04:32 1113
22 Megan Bett SN F 1998 01:04:54 1110
23 Derick Mercer BKO M 1964 01:05:03 1109
24 Ian Byford HH M 1958 01:05:21 1106
25 Miles Scarponi CCR 01:05:29
26 Tim Sands BOK M 1949 01:05:49 1103
27 Jon Magee SN M 1964 01:06:12 1100
28 Stu Levene HH M 1969 01:06:49 1095
29 Justin Farhall MV M 1974 01:07:22 1091
30 Neil Frankum BKO M 1969 01:07:44 1088
31 Ian Sayer WSX M 1951 01:08:22 1083
32 John Tzanetis SN M 1967 01:08:41 1081
33 Nicki Adams SLOW F 1978 01:08:46 1080
34 Doug Greenwood BKO M 1973 01:09:08 1077
35 Kevin Bracher SOC M 1955 01:09:11 1077
36 Wenwei Liu GO M 1990 01:09:33 1074
37 Tim Clark IND 01:09:43
38 Trish Monks BKO F 1975 01:09:59 1071
39 Duncan Finch SO M 1965 01:10:16 1069
40 Helen Errington HH F 1961 01:10:32 1066
41 Iain Bell SN M 1965 01:10:55 1064
42 Nikolay Kolev SLOW M 1965 01:11:22 1060
43 Jessica Paton SN F 1989 01:12:10 1054
44 Andrew Evans DFOK M 1955 01:12:22 1052
45 Simon Greenwood SAX M 1955 01:13:02 1047
46 Nikolay Yanev SLOW M 1973 01:14:11 1038
47 Tim Keogh MV M 1963 01:14:18 1038
48 Michael Merritt SO M 1957 01:14:54 1033
49 Ian Byrne SMOC M 1957 01:15:03 1032
50 Andrew Welsh HAVOC M 1953 01:15:55 1025
51 Darren Welch BAOC 01:16:09 1023
52 Terence Hosking BKO M 1965 01:16:27 1021
53 Adam Leaf HH M 1962 01:17:12 1015
54 Joe House SO M 1954 01:18:44 1004
55 Carolyn Dent BOK F 1962 01:20:24 991
56 Naomi Drewitt DFOK F 1975 01:22:23 976
57 Gillian Bowers HH F 1971 01:25:28 952
58 Richard Stanhope SLOW M 1957 01:25:45 950
59 Kim Rowe SLOW M 1961 01:27:11 939
60 Christopher Gurd SN M 2001 01:30:05 916
61 Mike Bray SN M 1955 01:30:24 914
62 Roger Cliffe TVOC M 1971 01:30:50 911
63 Philip Craven DFOK M 1954 01:31:36 905
64 Roger Wilson SLOW M 1960 01:32:36 897
65 Nigel Clemens SLOW M 1963 01:36:53 864
66 Stephen Gurd SN M 1968 01:38:34 851
67 Graham Sutton MV M 1947 01:39:03 848
68 Michael White MV M 1937 02:50:24 300
- Steve Blount SO M 1960 00:51:49
- Nick Nourse NWO M 1962 00:52:21
- Steve Bailey SN M 1959 00:59:40
- Charlie Turner SLOW M 1953 01:00:19
- GEORGI GOSPODINOV BKO M 1965 01:02:37
- Jane Lambert SO F 1960 01:04:30
- Martin Bruno SN 01:04:34
- Jon Steed BADO M 1963 01:05:10
- Alan Wallis SN M 1956 01:12:48
- Jon Darley GO M 1966 01:13:24
- Andrew Cummings HH M 1952 01:15:44
- Keith Lowthian NOC M 1969 01:18:13
Showing results 1 - 80 of 80