Results

Achievements at
orienteering events

NGOC League 4, 13/04/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.ngoc.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 5.6km, climb: 180m, 17 controls)
Point calculations
1,102.28 + (81.86 x (3,523.25 - T)) / 573.80
Other courses: Brown | Green | Sh Green | Orange | Yellow | Trail


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Roger Thetford TVOC M 1962 00:42:53 1238
2 Ifor Powell BOK M 1968 00:43:29 1233
3 Ben Green TVOC M 1977 00:43:47 1230
4 Ben Shardlow BOK M 2002 00:43:49 1230
5 Alfie Bullus OD M 2000 00:45:30 1215
6 Robert Atkins HOC M 1980 00:46:23 1208
7 Clive Richardson WRE M 1966 00:46:29 1207
8 Charles Daniel BOK M 1956 00:46:59 1203
9 David Hunt BOK M 1960 00:49:27 1182
10 Simon Thompson HOC M 1965 00:50:07 1176
11 Anne Straube OD F 1975 00:50:22 1174
12 Andy Hemsted HOC M 1949 00:50:47 1170
13 Philip Eeles SOC M 1955 00:51:02 1168
14 Duncan Innes SWOC M 1962 00:51:44 1162
15 Paul Lane BAOC M 1957 00:51:54 1161
16 Kath Atkins HOC F 1981 00:52:55 1152
17 Jo Foster BOK F 1957 00:53:43 1145
18 Rebecca Ward NGOC F 2003 00:53:44 1145
19 Nick Dennis BOK M 1960 00:53:45 1145
20 Alison Simmons BOK F 1955 00:53:50 1144
21 John Simmons BOK M 1951 00:54:18 1140
22 Steve Robertson QO M 1953 00:54:26 1139
23 Paul Basher HOC M 1954 00:54:40 1137
24 Andy Sykes DVO M 1965 00:55:31 1130
25 DAVID FAULKNER BOK M 1962 00:55:37 1129
26 Russell Finch SWOC M 1965 00:56:07 1125
27 Mick Smith HH M 1948 00:56:57 1117
28 Tim Brett NGOC M 1975 00:57:02 1117
29 Ian Gamlen COBOC M 1965 00:57:21 1114
30 Chris McCartney OD M 1969 00:57:39 1111
31 Christine Farr SWOC F 1975 00:57:49 1110
32 Tom Birthwright NGOC M 1979 00:58:41 1103
33 Andy Emmerson OD M 1956 00:59:12 1098
34 Andy Johnson HOC M 1963 00:59:52 1092
35 Steve Williams NGOC M 1955 00:59:57 1092
36 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 01:00:12 1090
37 Juliette Soulard OD F 1971 01:00:53 1084
38 Thomas Cochrane NGOC M 1986 01:01:40 1077
39 Alan Pucill NGOC M 1959 01:02:14 1072
40 Kelvin Davies BOK M 1961 01:02:30 1070
41 Mike Goldthorpe SOC M 1958 01:03:35 1061
42 Jill Emmerson OD F 1964 01:03:49 1059
43 Jim Prowting TVOC M 1946 01:04:03 1057
44 Tim Sands BOK M 1949 01:04:04 1057
45 Robert Brandon OD M 1949 01:04:29 1053
46 Rachel Dennis BOK F 1967 01:05:10 1047
47 Kerstin Mitchell HOC F 1966 01:06:18 1037
48 Chris Johnson BOK M 1953 01:06:27 1036
49 Sandy Burgon BOK M 1956 01:07:15 1029
50 Steve Parker WRE M 1970 01:09:13 1012
51 Adrian Bailey HOC M 1966 01:10:47 999
52 Rob Taylor NGOC M 1969 01:11:40 991
53 Daniel Roth OD M 1971 01:12:19 986
54 Martin Lewis QO M 1968 01:13:46 973
55 Allan Darwell BOK M 1951 01:13:49 973
56 Alexey Dnestrovskiy IND F 01:16:49
57 John Miklausic NGOC M 1979 01:22:45 897
58 Shirley Robinson NGOC F 1955 01:23:28 890
59 Adam Watson NGOC M 1997 01:27:19 857
60 Sebastian Mitchell HOC M 2004 01:28:24
61 Philip Fawkner-Corbett BOK M 1952 01:29:39 838
62 Piotr Urbanski IND M 01:30:02
- Simon Denman NGOC M 1965 00:49:20
- Gwen Tanner BOK F 1960 01:31:26
Showing results 1 - 64 of 64