Results

Achievements at
orienteering events

British Elite Middle & Age Class Championships, 17/04/2010

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.lakeland-orienteering.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Badge 1 (M21E) (length: 4.625km, climb: 255m, 29 controls)
Other courses: Badge 2 (W21E) | Badge 3 (M21L) | Badge 4 (M35L,M40L,M20E,M18E) | Badge 5 (W21L,M21S) | Badge 6 (M35S,W35L,W20E,M40S,W40L,W18E) | Badge 7 (W21S,W20L) | Badge 8 (M45L,M50L) | Badge 9 (M55L,M60L) | Badge 10 (M16A) | Badge 11 (W50L,W45L,M65L,M50S)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Oliver Johnson SYO M 1978 00:30:59 1361
2 Graham Gristwood FVO M 1984 00:31:58 1356
3 Douglas Tullie RR M 1988 00:33:15 1348
4 Matthew Crane BOF M 1981 00:34:00 1344
5 Duncan Coombs WAOC M 1987 00:36:19 1332
6 James Tullie BASOC M 1986 00:36:21 1331
7 Ian Nixon AIRE M 1982 00:37:24 1325
8 Joe Mercer SELOC M 1987 00:37:40 1324
9 Shane Lynch SYO M 1979 00:38:01 1322
10 John Rocke MAROC M 1988 00:38:08 1321
11 Murray Strain INT M 1983 00:38:25 1320
12 Ben Stevens AIRE M 1987 00:38:48 1317
13 Neil Northrop SYO M 1982 00:38:57 1316
14 Duncan Archer CLOK M 1977 00:39:20 1315
15 Dave Schorah NOC M 1988 00:39:27 1314
16 Richard Guillaume BOF M 1981 00:39:36 1313
17 Richard Robinson NOC M 1981 00:39:42 1312
18 Marcus Pinker FVO M 1974 00:39:45 1312
19 Andrew Preston SYO M 1977 00:41:37 1302
20 Rhys Findlay-Robinson SPOOK M 00:41:42 1301
21 Toni Louhisola INT M 1976 00:41:43 1301
22 Alastair Buckley SYO M 1974 00:42:24 1297
23 Ben Chesters DEVON M 1978 00:42:31 1296
24 Rhodri Buffett SWOC M 1988 00:43:48 1289
25 Matthew Franklin BOK M 1986 00:44:36 1285
26 Gareth Candy SYO M 1979 00:45:12 1282
27 Will Critchley OD M 1984 00:45:32 1280
28 Iain Embrey SROC M 1987 00:45:41 1279
29 Andrew Powell DVO M 1982 00:45:44 1279
30 James Lyne SLOW M 1988 00:46:25 1275
31 Matthew Jones SBOC M 1987 00:46:36 1274
32 Chris Heppenstall LOC M 1979 00:46:55 1273
33 John Hartley BOK M 1976 00:47:36 1269
34 Chris Smithard FVO M 1989 00:47:37 1269
35 Keith Agmen BOK M 1983 00:47:51 1267
36 Alex Rothman SYO M 1979 00:47:57 1266
37 Ian Webb SLOW M 1983 00:49:08 1260
38 Mark Bown CLOK M 1980 00:49:13 1259
39 Jon Marsden FVO M 1974 00:49:37 1257
40 Ed Nicholas AROS M 1983 00:49:41 1257
41 Richard Bean SO M 1984 00:50:05 1254
42 Jonny Gallier INT M 1982 00:50:13 1253
43 Duncan Grassie SLOW M 1983 00:51:29 1247
44 Ian Marsden HH M 1976 00:52:49 1239
45 Jeff Powell Davies BL M 1980 00:56:31 1218
46 Josh Beech EBOR M 1989 00:57:55 1211
47 Ross Thistlethwaite LOC M 1989 00:58:14 1209
48 Matthew Rooke LOC M 1987 00:59:42 1201
49 Shane Ohly WAROC M 1976 01:02:29 1186
50 Scott Collier KERNO M 1986 01:04:04 1177
51 Peter Huzan SLOW M 1964 01:05:09 1170
52 Christopher Embrey MDOC M 1989 01:05:09 1170
53 Dave Broatch ERYRI M 1960 01:11:06 1137
54 Glen Richardson NOR M 1978 01:12:46 1128
55 Geoff Clarke LOC M 1980 01:26:39 1051
Showing results 1 - 55 of 55