Results

Achievements at
orienteering events

Lakes 5 Day 1, 22/08/2010

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.lakes5.org.uk/results.shtml

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Badge 16 (M14A,M16B) (length: 3.81km, climb: 105m, 9 controls)
Other courses: Badge 1 (M21E) | Badge 2 (W21E) | Badge 3 (M21L) | Badge 4 (M35L,M40L,M20E,M18E) | Badge 5 (W21L,M21S) | Badge 6 (M35S,W35L,W20E,M40S,W40L,W18E) | Badge 7 (W21S,W20L) | Badge 8 (M45L,M50L) | Badge 9 (M55L,M60L) | Badge 10 (M16A) | Badge 11 (W50L,W45L,M65L,M50S) | Badge 12 (W16A,W55L,W40S,M70L,W60L,M55S,M60S,W35S) | Badge 13 (W45S,W65L,M65S,M75L,W50S,W70L,M80L) | Badge 14 (W60S,W55S,M70S,W65S) | 15 | Badge 17 (W14A) | Badge 18 (M12A,M14B,W12A,W14B) | Badge 19 (M10A,W10A) | Badge 20 (M10B,W10B) | 21 | 22


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Silvia Baumann OL ZIMMERBERG F 1950 00:34:20
2 Roger Maher SO M 1938 00:35:47 1139
3 Chris Morley WAOC M 1940 00:36:39 1127
4 John Bainbridge MDOC M 1973 00:36:43 1126
5 Arthur Boyt DEVON M 1939 00:37:00 1122
6 Andy MacGregor BADO M 1940 00:37:30 1115
7 Katharine Dyer BOK F 1949 00:38:00 1109
8 Sue Hands WIM F 1948 00:38:11 1106
9 Dave Skidmore DVO M 1946 00:39:29 1088
10 Sheila Carey OD F 1946 00:40:11 1079
11 Malcolm McIvor DEE M 1939 00:40:28 1075
12 John Pullin LOC M 1949 00:40:44 1071
13 Ron Smith LOC M 1939 00:40:59 1067
14 Jenny Wren BL F 1950 00:41:47 1056
15 Dave Bryant MDOC M 1947 00:41:51 1055
16 John Denmark SROC M 1947 00:41:53 1055
17 Robert Ker ESOC M 1940 00:42:03 1052
18 Urban Gullberg Orientisti Mezzaluna M 1940 00:42:18
19 Heather Smithard KFO F 1949 00:42:35 1045
20 Diana McClure SBOC F 1950 00:42:37 1044
21 Joan Cumpstey BL F 1948 00:43:50 1027
22 Jim Knox RR M 1948 00:44:08 1023
23 Trevor Simpson OD M 1939 00:44:19 1021
24 Viktor Näf IND M 1940 00:44:19
25 Dave Neild LOC M 1947 00:44:25 1019
26 Peter Guillaume SYO M 1949 00:44:55 1012
27 Sigi Gieldanowski IND M 1940 00:45:26
28 Derek Turner WRE M 1939 00:45:27 1005
29 Richard Moseley LOC M 1938 00:45:43 1001
30 Jean Lochhead EPOC F 1946 00:46:20 992
31 Peter Knott SROC M 1936 00:46:23 992
32 Alan Mullock DEE M 1946 00:46:25 992
33 John Boden OD M 1948 00:46:39 988
34 Andrew Suddaby BL M 1938 00:46:47 987
35 Diana Mitchell BL F 1947 00:47:07 982
36 Lesley Brown HOC F 1950 00:47:43 973
37 Judy Allison Red Roos F 1950 00:47:48
38 Colin Best SYO M 1947 00:47:58 970
39 Judith Holt DVO F 1950 00:48:01 969
40 Fiona Findlay ESOC F 1949 00:48:01 969
41 Jan Clenaghan SOLWAY F 1950 00:48:06 968
42 Stephen Nightingale HOC M 1948 00:48:10 968
43 Peter Leake LEI M 1939 00:48:11 967
44 Bill Brown WSX M 1937 00:48:16 966
45 Peter Bennett BKO M 1940 00:48:27 964
46 Walter Wright NATO M 1938 00:49:04 955
47 Jeremy Oldershaw SAX M 1938 00:49:22 951
48 Patrick Pay WRE M 1938 00:49:32 948
49 Karen Blackburn BL F 1946 00:49:42 946
50 Peter Archer CLOK M 1946 00:49:45 945
51 Philip Gager SROC M 1946 00:49:55 943
52 Ian Robson EBOR M 1950 00:50:07 940
53 Gillian Rowan-Wilde PFO F 1946 00:50:17 938
54 Jan Ellis MDOC F 1948 00:50:35 933
55 Graham Harrison SOC M 1939 00:50:52 929
56 Brian Looker SROC M 1939 00:51:10 925
57 Peter Yoxall POTOC M 1946 00:51:21 923
58 Elsie Hargreaves KERNO F 1946 00:51:27 921
59 Miriam Rosen SROC F 1949 00:51:54 915
60 Barbara Davidson SOC F 1948 00:52:10 912
61 Peter Ruegsegger OLK RAFZERFELD M 1940 00:52:12
62 Dave Allison CLOK M 1938 00:52:26 908
63 Tony Buckland NOC M 1936 00:52:33 906
64 Teresa Turner SLOW F 1948 00:52:36 905
65 Martin Gibbons WRE M 1949 00:52:39 905
66 Mary Carrick HALO F 1949 00:53:24 894
67 Rodney Freeburn NOR M 1938 00:53:42 890
68 Christine Moseley LOC F 1946 00:53:55 887
69 Val Challacombe HH F 1949 00:54:08 884
70 Ken Stimson NWO M 1946 00:54:10 884
71 Chris James NGOC M 1939 00:54:14 883
72 Meeking Libby Yarra Valley F 1950 00:54:30
73 Jill Leventon WRE F 1947 00:54:36 877
74 Fran McDonald WCOC F 1950 00:55:10 869
75 Beryl Seaman INVOC F 1950 00:55:30 865
76 Anders Hedin Motala AIF OL M 1950 00:55:33
77 Alan Springett BKO M 1950 00:55:44 862
78 Maria Hendrickx Omega F 1950 00:55:48
79 Ray Stuart DVO M 1949 00:56:09 856
80 Liz Yeadon SARUM F 1946 00:57:10 842
81 John Farren TVOC M 1936 00:57:29 838
82 Anne Palmer BOK F 1950 00:57:46 834
83 Jen Gale DVO F 1946 00:58:01 830
84 Rosalind Taunton NGOC F 1950 00:58:01 830
85 Ruth Rhodes SO F 1942 00:58:23 825
86 Jackie Barnes CLARO F 1946 00:58:55 818
87 Helen Neild LOC F 1947 00:59:13 814
88 Robin Walker BOK M 1938 00:59:14 814
89 Nina Stimson NWO F 1946 00:59:15 813
90 Barbara Verity DEE F 1949 00:59:46 806
91 John Warren WIM M 1937 00:59:48 806
92 Barry Harrison CLOK M 1939 00:59:48 806
93 Julie Brook MDOC F 1947 01:01:23 783
94 Alan Yeadon SARUM M 1936 01:03:14 758
95 Lynn Branford WIM F 1950 01:03:21 756
96 Richard Brightman WIM M 1940 01:03:32 754
97 Pat Marston SYO F 1947 01:03:59 747
98 Christa Zwikker ARGUS F 1950 01:05:35
99 Guy Goodair EPOC M 1936 01:05:49 722
100 Alison Doyle MDOC F 1949 01:07:16 702
101 Peter Wells EBOR M 1936 01:07:24 699
102 Nancy Powell Davies SOS F 1950 01:08:06 690
103 Peter Leverington NOR M 1936 01:11:18 645
104 Karin Kirk OD F 1947 01:11:45 639
105 Kathleen Lessells ESOC F 1948 01:13:32 614
106 Brian Keegan DEE M 1939 01:15:25 588
107 John Cooke DVO M 1946 01:18:55 539
108 Maria Giovanna Secchi ORIENTISTI MEZZALUNA F 1950 01:22:17
109 Lewis Watson NWO M 1938 01:29:27 393
110 Douglas Edwards MDOC M 1947 01:30:09 383
111 Vivienne Maxwell DEVON F 1950 01:31:33 363
112 John Sheahan Bayside Kangaroos M 1940 01:32:03
113 Derek Ricketts LEI M 1948 01:33:05 343
114 Roger Cole LEI M 1938 01:34:56 316
115 Joan Norris COBOC F 1950 01:39:14 298
116 Eric Whapples WSX M 1946 01:44:50 298
117 Toby Norris COBOC M 1937 01:47:51 298
- Mike Fairburn PFO M 1939 00:55:02
- Lennox Heath QO F 1948 01:15:15
- David Moorat BL M 1939 02:33:20
Showing results 1 - 120 of 120