Results

Achievements at
orienteering events

JK Day 2 Middle /Long, 11/04/2009

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.jk2009.org.uk/results.php

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 13 (M45L) (length: 7.18km, climb: 365m, 25 controls)
Other courses: Course 1 (M21E-M20E-M18E) | Course 3 (W21E-W20E-W18E) | Course 5 (M21L) | Course 6 (M35L) | Course 7 (M40L) | Course 8 (M20L-M18L-M21S-W21L) | Course 9 (M35S-W35L) | Course 10 (M20S-M40S-W40L) | Course 11 (M18S-M20S-M21V-W18L-W20L-W21S) | Course 12 (W35S-W40S) | Course 14 (M50L) | Course 15 (M55L) | Course 16 (M16A-M60L) | Course 17 (M45S-W45L) | W60L | Course 18 (M65L-M50S-W50L) | Course 19 (M55S-W55L) | Course 20 (M70L-M60S-W16A-W60L-W65L) | Course 21 (M75L-M80-M65S-W70L-W18S-W20S-W21V-W45S-W50S) | Course 22 (M70S-M75S-W75-W80-W55S-W60S-W65S-W70S) | Course 23 (M21N) | Course 24 (W21N) | Course 25 (M14A-M16B) | Course 26 (W14A-W16B-Light Green) | Course 27 (M12A-M14B-W12A-W14B-Orange) | Course 28 (M10A-M12B-W10A-W12B-Yellow) | Course 29 (M10B-W10B-White)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Charlie Adams SYO M 1964 00:55:02 1332
2 Martin Bagness WAROC M 1960 00:55:05 1332
3 David Robertson CLYDE M 1964 00:56:10 1327
4 Oli Buholzer OLV Zug M 1964 00:56:47
5 Steven Barrett BASOC M 1960 00:57:45 1320
6 Clive Hallett BOK M 1963 00:59:46 1311
7 Quentin Harding CLARO M 1962 01:02:17 1300
8 Tim Tett SYO M 1960 01:02:25 1300
9 Charles Bromley Gardner BAOC M 1960 01:02:26 1299
10 Roger Thetford TVOC M 1962 01:02:35 1299
11 Aonghus O'Cleirigh AJAX M 1964 01:02:45
12 Robin Orr CLYDE M 1961 01:03:45 1293
13 Nigel Bunn TVOC M 1964 01:04:17 1291
14 Phil Murray BOK M 1964 01:04:34 1290
15 Jonathan Emberton EPOC M 1961 01:05:46 1284
16 Evgueni Chepelin GRAMP M 1961 01:07:12 1278
17 Jon Hateley DEE M 1963 01:07:43 1276
18 Andrew Jackson DVO M 1963 01:08:08 1274
19 Keith Masson MV M 1960 01:09:13 1269
20 Robert Lee INT M 1962 01:09:41 1267
21 Tony Burton MV M 1964 01:10:55 1262
22 Neil Crickmore SO M 1962 01:11:23 1260
23 David Hunt BOK M 1960 01:12:40 1254
24 David Lawson OD M 1963 01:13:07 1252
25 Stephen McKinley SN M 1964 01:14:01 1249
26 Brian Corbett CORKO M 1964 01:14:28
27 Steve Webb AIRE M 1962 01:14:35 1245
28 Nicholas Evans WCOC M 1960 01:17:01 1235
29 Ian Turner WCH M 1960 01:17:01 1235
30 Dean Field HALO M 1963 01:17:17 1233
31 Mark Adams HH M 1963 01:18:29 1229
32 Simon Errington HH M 1963 01:18:55 1226
33 John Taylor WCOC M 1963 01:19:01 1226
34 Kenneth Daly INT M 1962 01:19:38 1224
35 Pete Lawrence GRAMP M 1963 01:20:07 1221
36 Simon Baston SYO M 1963 01:20:16 1221
37 Andrew Yeates WCH M 1960 01:20:46 1218
38 Iain Bell DEE M 1963 01:21:07 1217
39 Trevor Hoey FVO M 1964 01:21:17 1216
40 Jeff Goodwin WCOC M 1963 01:21:24 1216
41 Andy Thornton MDOC M 1960 01:21:33 1215
42 Jari Kymalainen Setanta M 1964 01:22:46
43 David Averill EPOC M 1964 01:23:39 1205
44 Andrew Bradley WCOC M 1963 01:24:02 1204
45 Nick Green GO M 1962 01:24:05 1204
46 Nigel Beasant DEE M 1960 01:24:33 1201
47 Ian Selby SROC M 1961 01:25:31 1197
48 Martin Skinner WCOC M 1964 01:25:42 1197
49 Patrick O Donovan BOC M 1964 01:25:58
50 David McCann MDOC M 1963 01:26:44 1192
51 Simon Thraves SO M 1961 01:26:53 1192
52 Stuart Parker WAROC M 1964 01:27:11 1190
53 Iain Shepherd INVOC M 1963 01:28:31 1185
54 John Mason MAROC M 1964 01:29:18 1181
55 Noel Schorah DEE M 1960 01:29:32 1180
56 Howard Leslie WCOC M 1962 01:30:04 1178
57 Jeff Butt SARUM M 1963 01:30:29 1176
58 David Mainwaring BL M 1962 01:30:32 1175
59 Jes Dickin SOC M 1960 01:30:58 1174
60 Ian Marshall AIRE M 1962 01:31:07 1173
61 Rupert Hornby MOR M 1964 01:31:23 1172
62 Peter Huzan SLOW M 1964 01:31:49 1170
63 Phil Newall KERNO M 1962 01:32:13 1168
64 Anthony Hall SYO M 1963 01:33:20 1163
65 Marcus Tett WRE M 1964 01:33:26 1162
66 Graham Watson WCOC M 1962 01:33:27 1162
67 Laurence Snowden SWOC M 1964 01:33:59 1160
68 Ian Hamilton GRAMP M 1960 01:34:04 1160
69 Greg McCann LVO M 1963 01:34:22 1158
70 Steve Wrigley SROC M 1963 01:34:34 1158
71 John Dalton TVOC M 1961 01:35:31 1154
72 Mark Collins DFOK M 1960 01:35:38 1153
73 Alan Hickling SAX M 1964 01:36:27 1150
74 Chris Penny AIRE M 1962 01:37:25 1145
75 Richard Henderson BL M 1960 01:37:26 1145
76 James Ian Hayward BOK M 1963 01:38:40 1140
77 Rory Percival HH M 1964 01:40:27 1132
78 Paul Fox SN M 1962 01:41:17 1128
79 Clive Wilkinson SUFFOC M 1962 01:43:16 1119
80 Ray Humphreys MDOC M 1959 01:43:38 1118
81 Martin Hime LOK M 1961 01:43:42 1118
82 John O Donovan Bishopstown Orienteering Club (BOC) M 1964 01:43:57
83 David Sanderson SOS M 1961 01:44:05 1116
84 David Vincent DVO M 1961 01:44:13 1115
85 Nigel Benham SARUM M 1961 01:45:49 1108
86 Rory O'Conor CLARO M 1960 01:46:32 1105
87 Paul Wood AIRE M 1962 01:48:03 1099
88 Paul Wilson SO M 1962 01:48:23 1097
89 Michael Lord NOC M 1962 01:50:02 1090
90 David Funnell SO M 1964 01:50:25 1088
91 Rob Hick WSX M 1960 01:55:27 1066
92 Volker Otto TOLF Berlin M 1964 01:56:20
93 Stephen Fellbaum MDOC M 1960 01:56:42 1060
94 David Cronk WAOC M 1960 01:57:57 1055
95 Graham Ramsden CLARO M 1963 01:58:52 1051
96 Thomas Higgs BL M 1961 01:59:04 1050
97 David Murphy CLOK M 1962 02:00:07 1045
98 Dave Richardson Fingal M 1964 02:01:55
99 Peter Martin MV M 1961 02:08:23 1009
100 Pete Owens DEE M 1960 02:09:36 1004
101 Kenny Weir LVO M 1960 02:09:40 1003
102 Sara Dyer BOF F 1958 02:16:52 972
103 Neil Hunter CLOK M 1960 02:21:05 952
104 Stephen Walsh MWOC M 1960 02:30:33 911
- Steve Dempsey SYO M 1963 01:07:52
Showing results 1 - 105 of 105