Results

Achievements at
orienteering events

Day 1 (Sprint), 02/04/2010

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.jk2010.co.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course No 1 (M18E, M20E, M21E) (length: 3.25km, climb: 40m, 24 controls)
Other courses: Course No 2 (W18E, W20E, W21E) | Course No 3 (M40, M45) | Course No 4 (M16, M50) | Course No 5 (M14, M55, W16) | Course No 6 (M60, W14, W35, W40) | Course No 7 (M65, W45, W50) | Course No 8 (M12, M75, M80, W12, W65, W70, W75, W80) | Course No 9 (M10, W10) | Course No 10 (M35, M Open) | Course No 11 (W55, W60)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Graham Gristwood FVO M 1984 00:15:00 1369
2 Matthew Speake EBOR M 1983 00:15:07 1366
3 Carl Waaler Kaas Bækkelaget Sportsklubb 00:15:34
4 Murray Strain INT M 1983 00:15:39 1353
5 Oystein Kvaal Osterbo Wing OK 00:15:54
6 Rhodri Buffett SWOC M 1988 00:16:09 1341
7 Matthew Crane BOF M 1981 00:16:11 1340
8 Dave Schorah NOC M 1988 00:16:15 1339
9 Nick Barrable SYO M 1974 00:16:16 1339
10 Ian Nixon AIRE M 1982 00:16:19 1337
11 Peter Hodkinson NOC M 1991 00:16:21 1336
12 Chris Smithard FVO M 1989 00:16:27 1334
13 Alasdair McLeod AIRE M 1990 00:16:34 1332
14 Neil Northrop SYO M 1982 00:16:35 1331
15 David Brickhill-Jones SYO M 1981 00:16:38 1330
16 Kristian Jones FVO M 1991 00:16:40 1329
17 Oystein Sorensen Aas-UMB Orientering 00:16:42
18 Hector Haines AROS M 1989 00:16:44 1328
19 Joe Mercer SELOC M 1987 00:16:50 1325
20 David Abrams SYO M 1990 00:16:51 1324
21 Edward Catmur SLOW M 1982 00:16:54 1324
22 Matthew Halliday MOR M 1991 00:16:58 1322
23 John Rocke MAROC M 1988 00:17:00 1321
24 Shane Lynch SYO M 1979 00:17:06 1319
25 Ralph Street SLOW M 1990 00:17:08 1318
26 Jamie Stevenson FVO M 1992 00:17:18 1314
27 Oleg Chepelin INT M 1986 00:17:32 1308
28 Duncan Archer CLOK M 1977 00:17:32 1308
29 Tom Fellbaum MDOC M 1992 00:17:33 1308
30 Jegor Kostylev FVO M 1982 00:17:36 1307
31 Richard Robinson NOC M 1981 00:17:36 1307
32 Colm Hill CNOC 00:17:42
33 Rasmus Lau Petersen Alleroed OK 00:17:42
34 Nicolas Simonin BOC - Bishopstown Orienteering Club 00:17:43
35 Rob Baker CLOK M 1978 00:17:54 1300
36 Ed Nicholas AROS M 1983 00:17:55 1299
37 James Williams EPOC M 1978 00:18:06 1295
38 Richard Guillaume BOF M 1981 00:18:11 1292
39 Darren Burke CorkO 00:18:16
40 Niklas Profors Varegg Norway 00:18:16
41 Mark Saunders LOC M 1984 00:18:19 1289
42 Tom Beasant DEE M 1990 00:18:22 1288
43 Ross McLennan FVO M 1978 00:18:25 1287
44 Mike McIver LOC M 1989 00:18:28 1286
45 Robert Gardner OD M 1991 00:18:31 1284
46 Tim Tett SYO M 1960 00:18:32 1284
47 Jack Wright LOC M 1993 00:18:33 1284
48 James Hargreaves KERNO 00:18:33
49 Alex Rothman SYO M 1979 00:18:34 1284
50 Nicholas Barber CLOK M 1988 00:18:35 1283
51 Christopher Sellens SOS M 1984 00:18:38 1282
52 Duncan Birtwistle OD M 1992 00:18:39 1281
53 Matt Ryder BAOC M 1992 00:18:47 1278
54 Ben Stevens AIRE M 1987 00:18:47 1278
55 Matthew Vokes WCOC M 1992 00:18:48 1278
56 Mark Bown CLOK M 1980 00:18:48 1278
57 Alastair Brunton Wing OK 00:18:59
58 Gareth Candy SYO M 1979 00:19:02 1273
59 Ben Chesters DEVON M 1978 00:19:04 1272
60 Geoffrey Ellis RAFO M 1976 00:19:04 1272
61 Duncan Grassie SLOW M 1983 00:19:07 1270
62 Tom Cochrane HH M 1983 00:19:07 1270
63 Matthias Mahr SLOW M 1976 00:19:09 1269
64 Shane Ohly WAROC M 1976 00:19:09 1269
65 Frantisek Pasek SK Kamenice 00:19:09
66 Matthew Franklin BOK M 1986 00:19:11 1269
67 Simon Gardner CLYDE M 1988 00:19:18 1266
68 Jonny Gallier INT M 1982 00:19:20 1265
69 Per Wirehn Byåsen IL 00:19:26
70 Gilad Harnik Technion O-Club 00:19:28
71 Andrew Powell DVO M 1982 00:19:29 1261
72 Peter Bray SN M 1993 00:19:40 1257
73 Hugh Cashell CNOC 00:19:45
74 Kevin O' Boyle CNOC 00:19:47
75 Seamus O' Boyle CNOC 00:19:48
76 Declan Gray SARUM M 1990 00:19:52 1253
77 Fredrik Danielsen IL Tyrving 00:19:56
78 Tim Beale SN M 1984 00:19:57 1251
79 Christopher MacKenzie CLOK M 1993 00:19:58 1250
80 Jonathan Malley MDOC M 1992 00:20:01 1249
81 George Stevens AIRE M 1991 00:20:03 1249
82 Martin Loevald Hellberg Täby OK 00:20:03
83 Tim Britton BOK M 1979 00:20:07 1247
84 William Gardner OD M 1993 00:20:10 1245
85 Sean Knight LVO M 1992 00:20:19 1242
86 Thomas Butt SARUM M 1992 00:20:20 1241
87 Graham Hemingway WCOC M 1993 00:20:22 1241
88 Kyle Heron STAG M 1987 00:20:24 1240
89 Tamir Alon Technion O-Club 00:20:27
90 Mike Beasant BOK M 1993 00:20:29 1238
91 Colm Moran 3ROC 00:20:29
92 Huw Stradling BAOC M 1991 00:20:30 1237
93 Eirik Watterdal Bækkelagets SK 00:20:35
94 Finlay Langan MAROC M 1993 00:20:38 1234
95 Cillin Corbett CorkO 00:20:40
96 Jonathan Cronk WAOC M 1992 00:20:41 1233
97 Ian Webb SLOW M 1983 00:20:43 1233
98 Glen Richardson NOR M 1978 00:20:44 1232
99 Andreas Bergmann Alleroed OK 00:20:44
100 Adam Bradbury HH M 1992 00:20:46 1231
101 Fiach O'Rourke ERYRI 00:20:49 1230
102 Paul Kossack Post SV Dresden 00:20:54
103 Victor Hauerslev OK Pan Århus Denmark 00:21:01
104 Vaclav Nespor SK Kamenice 00:21:05
105 David Currie SOC M 1976 00:21:07 1223
106 Alan Elder HH M 1981 00:21:09 1222
107 Dan Findlay-Robinson WCH M 1981 00:21:19 1218
108 Snorre Hansen Byåsen IL 00:21:19
109 Simon Evans SAX M 1980 00:21:25 1216
110 Chris Heppenstall LOC M 1979 00:21:29 1214
111 Vaclav Simon SK Kamenice 00:21:32
112 Josh Beech EBOR M 1989 00:21:37 1211
113 Yasha Chechik SLOW M 1992 00:21:42 1209
114 Iain Stamp WCH M 1980 00:22:06 1199
115 Ashley Ambrose SYO M 1990 00:22:11 1197
116 Thomas Stubbs SARUM M 1992 00:22:16 1195
117 Daniel Hartmann SYO M 1989 00:22:19 1194
118 Gustav Lindeborg SLOW M 1993 00:22:22 1193
119 Scott Collier KERNO M 1986 00:22:26 1191
120 David Maliphant DRONGO M 1992 00:22:38 1186
121 David Smyth NATO M 1991 00:22:39 1186
122 Adam Hajek SK Kamenice 00:22:41
123 Tom MacKenzie SO M 1992 00:22:42 1185
124 Ben Mitchell SBOC M 1993 00:22:51 1182
125 Jacob Shah DEVON M 1993 00:23:05 1176
126 Josh O'S-Hourihan BOC 00:23:25
127 Christopher Rye RNRMOC M 1989 00:23:31 1166
128 Matthew Burden SYO M 1983 00:23:38 1162
129 Neill Barton CLYDE M 1988 00:23:39 1162
130 Roger Bryant MDOC M 1992 00:23:59 1154
131 Lewis Taylor FVO M 1992 00:24:19 1146
132 Alexander Roach SLOW M 1993 00:25:09 1126
133 Marnoch Hamilton-Jones GRAMP M 1992 00:25:18 1122
134 Callum Crocker DEE M 1991 00:25:33 1117
135 Jan Nemecek SK Kamenice 00:25:38
136 Matthew Nash SROC M 1993 00:25:50 1110
137 Andrew Houlder WSX M 1992 00:26:39 1091
138 Luke Hayward DEVON M 1992 00:27:16 1076
139 Ivan Millar LVO M 1971 00:27:31 1070
140 Simon Branford WIM M 1979 00:28:09 1055
141 Daniel Mann BAOC M 1993 00:29:30 1023
142 Ben Ross OD M 1993 00:31:45 968
143 Michael Rogers BKO M 1991 00:33:11 934
144 Oliver Farren DEE M 1993 00:38:37 805
145 Padraig Kearns Fingal Orienteering 00:46:49
146 Gwilym James SMOC M 1992 00:53:56 438
- Phil Winskill WCOC M 1978 00:15:33
- Toni Louhisola INT M 1976 00:16:54
- Anthony Squire NOC M 1977 00:17:15
- Tom Ryan FVO M 1991 00:17:24
- Duncan Coombs WAOC M 1987 00:17:31
- John Hartley BOK M 1976 00:19:07
- Premysl Prasek SK Kamenice 00:21:15
- Gianreto Schaad olvzug 00:22:06
- Andrei Kraemer Post SV Dresden 00:24:26
Showing results 1 - 155 of 155