Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - 2011 - Day 1, 31/07/2011

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/2011/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 33 (length: 4.75km, climb: 220m, 12 controls)
Other courses: Course 01 | Course 02 | Course 03 | Course 04 | Course 05 | Course 06 | Course 07 | Course 08 | Badge Course 10 | Badge Course 11 (M20S,M18S,M21V,W20L,W18L,W21S) | Badge Course 12 (W35S,W40S) | Badge Course 13 | Course 14 | Course 15 | Badge Course 16 (M14A,M16B) | Badge Course 20 (M10B,W10B) | Course 21 | Course 22 | Badge Course 24 (M14A,M16B) | Badge Course 25 (W14A,W16B) | Course 30 | Course 31 | Course 32 | Course 35 | Course 36 | Course 37 | Course 38 | Course 40 | Course 41 | Course 42 | Course 43 | Course 44 | Course 45 | Course 46 | Course 47 | Course 48 | Course 49 | Course 50


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Staffan Asplund Kungälvs OK M 1966 00:40:10
2 Julian Birkinshaw IND M 1966 00:40:50
3 Andy Sykes DVO M 1965 00:42:20 1234
4 Tomas Sjokvist OK Osteråker M 1966 00:43:35
5 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 00:43:49 1220
6 Hazel Dean FVO F 1963 00:44:50 1211
7 Mike Brett BAOC M 1964 00:45:25 1205
8 Anders Holmstrom OK Osteraker M 1966 00:45:32
9 Peter Warland SOS M 1965 00:45:52 1201
10 Phil Smith AYROC M 1963 00:46:01 1200
11 Hugh Potter NATO M 1967 00:46:14 1198
12 David Jones BOF M 1965 00:46:31 1195
13 Lars Klasson OK RAVINEN M 1966 00:47:12
14 Steve Dempsey SYO M 1963 00:47:21 1187
15 David Mainwaring BL M 1962 00:47:46 1183
16 Karl Östgren OK KÅRE M 1966 00:48:11
17 Zoe Griffin GRAMP F 1966 00:48:28 1177
18 Roger Mann BOK M 1962 00:48:43 1175
19 Simon Hunt Friesdorf Flyers M 1966 00:48:46
20 Paul L'Estrange BAOC M 1966 00:48:50 1173
21 Roald Laurantsen GNEIST M 1966 00:49:23
22 Karsten Joehnk OK SYD M 1966 00:49:36
23 Iain Bell SN M 1965 00:49:50 1164
24 Timothy Martland MDOC M 1963 00:50:11 1161
25 Lesley Ross OD F 1966 00:50:13 1161
26 Richard Freeman HH M 1962 00:50:30 1158
27 Caroline Moran SOC F 1963 00:50:33 1157
28 Kenneth Lantz OK Österåker M 1966 00:50:47
29 Iain Bell DEE M 1963 00:50:53 1154
30 Steve Jarvis SO M 1963 00:51:08 1152
31 Carolyn McLeod GRAMP F 1964 00:51:23 1150
32 David Averill EPOC M 1964 00:51:24 1150
33 Clare Martin MAROC F 1963 00:52:07 1143
34 Jane Ackland INT F 1964 00:52:28 1140
35 Kate Brett BAOC F 1965 00:52:32 1139
36 Ian McLean FVO M 1964 00:52:49 1136
37 Ian Ramsay WAROC M 1966 00:52:59 1135
38 MIKE EDWARDS RAFO M 1965 00:53:03 1134
39 Brian Martin OL.BIEL.SEELAND M 1966 00:53:11
40 Helena Nolan ESOC F 1966 00:53:34 1129
41 Ann Haley INT F 1964 00:53:57 1126
42 Jackie Scarf EPOC F 1962 00:54:26 1121
43 Martin Skinner WCOC M 1964 00:54:44 1118
44 Rory Percival HH M 1964 00:54:52 1117
45 Pia Gustafsson Linköpings OK W 1966 00:55:12
46 Alison Hardy LEI F 1966 00:55:37 1110
47 Susan Skinner WCOC F 1964 00:55:58 1107
48 Ove Dyrstad GNEIST M 1966 00:56:13
49 Paul Richardson ELO M 1965 00:56:17 1104
50 John Mason MAROC M 1964 00:56:32 1102
51 Kath Broatch ERYRI F 1964 00:56:35 1101
52 Alistair Tinto EPOC M 1966 00:56:45 1100
53 Göran Lundqvist Järfälla OK M 1966 00:56:52
54 Clive Thomas MWOC M 1966 00:57:18 1094
55 Rebekah Beadle LOC F 1963 00:57:30 1093
56 Ian Gamlen COBOC M 1965 00:57:56 1089
57 Heather Cairns LVO F 1964 00:57:58 1088
58 Ingrid Sandvoll GNEIST W 1966 00:58:34
59 Brenda Rutter SROC F 1963 00:58:51 1080
60 Maik Kurr Ihw Alex berlin M 1966 00:58:57
61 Sal Chaffey DVO F 1965 00:59:00 1079
62 Julia Laverack WAROC F 1962 00:59:04 1078
63 Michael Lord NOC M 1962 00:59:09 1077
64 Maria Hart OK Linné W 1966 00:59:27
65 Ian McIntyre INT M 1963 00:59:36 1073
66 Lena Sandgren Swartz OK Orion W 1966 01:00:08
67 Jake Gilmore KNOBOC M 1966 01:00:10
68 Deb Murrell SROC F 1966 01:00:11 1068
69 Derek Kennedy SOLWAY M 1964 01:00:11 1068
70 Keith Brown ESOC M 1962 01:00:49 1062
71 Tim Palmer DEE M 1964 01:00:58 1060
72 Simon Bevan SOC M 1965 01:01:08 1059
73 Bruce Woodley AIRE M 1964 01:01:41 1054
74 Lise Christensen TIF Viking W 1966 01:01:45
75 Paul Johnson SBOC M 1964 01:01:59 1051
76 Ian Wilson LEI M 1966 01:02:08 1049
77 Caroline Gregson DEE F 1964 01:02:08 1049
78 Stuart Greening BAOC M 1965 01:02:29 1046
79 Jarle Rogno GNEIST M 1966 01:02:38
80 Perry Mole SOS M 1965 01:02:44 1044
81 Lise Roll Fana IL W 1966 01:02:44
82 John Robertson STAG M 1964 01:02:50 1043
83 Hanspeter Gehrig Argus M 1966 01:03:01
84 Alison Reynolds DEVON F 1966 01:03:03 1041
85 Pernilla Larsson OK Skogsfalken W 1966 01:03:05
86 Knut Molvik GNEIST M 1966 01:03:07
87 Martin Pickering DEE M 1964 01:03:39 1035
88 Philippa Weir MOR F 1963 01:04:11 1030
89 Olli Heikkinen OK Kampen M 1966 01:04:27
90 Jane McCann MDOC F 1966 01:04:34 1027
91 Ragnhild Augland Ganddal IL W 1966 01:04:41
92 Johanna Cleary LOC F 1964 01:04:55 1023
93 Christine Goulding BL F 1963 01:05:11 1021
94 Roy McGregor SROC M 1966 01:05:23 1019
95 Simon Moss SLOW M 1965 01:05:24 1019
96 Heather Fellbaum FVO F 1963 01:05:27 1018
97 Elaine Gillies TAY F 1964 01:05:52 1015
98 Woo Allen BAOC F 1965 01:06:17 1011
99 Caroline Mackenzie CLOK F 1963 01:07:02 1004
100 Janet Adams SYO F 1963 01:07:25 1000
101 Mark Scaife WAOC M 1966 01:07:45 997
102 Kristin Fleisje Nittedal Orientering W 1966 01:08:14
103 Ian Howells RAFO M 1963 01:08:21 991
104 Anthony Walker TVOC M 1965 01:08:27 990
105 Caroline Potter BOK F 1962 01:08:36 989
106 Isabelle Boichut O' Team Besançon W 1966 01:09:05
107 eunice carter MWOC F 1964 01:09:14 983
108 Sian Calow SROC F 1961 01:10:11 974
109 Ian Milne BOK M 1961 01:11:02 966
110 Rachel Wilson CLYDE F 1966 01:11:19 964
111 Nina Knudsen GNEIST W 1966 01:11:38
112 Helen Rowlands GRAMP F 1966 01:12:42 951
113 Richard Rigby CLOK M 1966 01:12:47 950
114 Alan Johnston BAOC M 1966 01:13:34
115 Rachel Scott GRAMP F 1965 01:13:48 940
116 Tessa Stone QO F 1966 01:14:43 932
117 Jon Darley GO M 1966 01:16:01 920
118 Fiona Downie TAY F 1962 01:16:35 914
119 Mark Howell SN M 1965 01:17:37 905
120 Steve Edgar LEI M 1966 01:17:55 902
121 Alison Smith TVOC F 1964 01:18:15 899
122 Louise Sylva DFOK F 1964 01:18:30 897
123 Jeremy Walford M 1962 01:18:33 896
124 David Potter BOK M 1962 01:18:44 894
125 Isabelle Touzain Roulleaux C.O.L.É W 1966 01:19:04
126 Louise Benjamin BOK F 1963 01:19:07 891
127 Rod Harrington DFOK M 1966 01:19:14 890
128 Catherine Hill DEE F 1966 01:22:31 859
129 Tom Todd INVOC M 1965 01:23:06 854
130 Carolyn Rigby CLOK F 1966 01:23:48 847
131 Jill Emmerson OD F 1964 01:24:48 838
132 Britt Karlsen Askoy O-Lag W 1966 01:25:06
133 Jenny Buelens ASUB Orientation W 1961 01:25:55
134 Tessa Lewis SWOC F 1965 01:25:59 827
135 Frances Cooper WAOC F 1964 01:26:26 823
136 Hazel Hindle MDOC F 1963 01:27:02 817
137 Heather Walton SLOW F 1962 01:27:38 811
138 Julie Webster NOC F 1964 01:29:10 797
139 Philippe Siaud POIL 0406 PR M 1966 01:29:42
140 Duncan Milne BOK M 1966 01:29:43 792
141 Lisa Carr North Texas O Club W 1966 01:29:57
142 Helen Livesey LOC F 1964 01:30:13 787
143 Debby Warren NN F 1963 01:31:20 777
144 Lucy Galloway INT F 1966 01:33:36 756
145 Kevin Ross OD M 1963 01:35:24 739
146 Martin Bricknell SN M 1963 01:35:37 737
147 Paul Hammond HOC M 1962 01:35:59 733
148 Claire Lombard-Chibnall LOC F 1966 01:37:09 723
149 Clare Scott OD F 1966 01:37:56 715
150 Greg Ehlen BAOC M 1966 01:40:00
151 Tarja Seppänen Mesikämmenet/Salla W 1966 01:47:20
152 Dieter Lützelschwab OLG Cordoba / CH M 1966 01:50:50
153 Clare Lines SO F 1965 01:54:59 556
- Neil Campbell MAROC M 1964 00:49:22
- Paul Taylor SYO M 1965 00:50:21
- Hege Fjellbirkeland Gular W 1966 01:09:31
- Gilly Kirkwood INVOC F 1962 01:20:13
Showing results 1 - 157 of 157