Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - 2011 - Day 2, 01/08/2011

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/2011/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 33 (length: 4.825km, climb: 215m, 14 controls)
Other courses: Course 01 | Course 02 | Course 03 | Course 04 | Course 05 | Course 06 | Course 07 | Course 08 | Badge Course 10 | Badge Course 11 (M20S,M18S,M21V,W20L,W18L,W21S) | Badge Course 12 (W35S,W40S) | Badge Course 13 | Course 14 | Course 15 | Badge Course 16 (M14A,M16B) | Badge Course 20 (M10B,W10B) | Course 21 | Course 22 | Badge Course 24 (M14A,M16B) | Badge Course 25 (W14A,W16B) | Course 30 | Course 31 | Course 32 | Course 35 | Course 36 | Course 37 | Course 38 | Course 39 | Course 40 | Course 41 | Course 42 | Course 43 | Course 44 | Course 45 | Course 46 | Course 47 | Course 48 | Course 49 | Course 50


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Julian Birkinshaw IND M 1966 00:39:49
2 Hazel Dean FVO F 1963 00:44:31 1242
3 Lars Klasson OK RAVINEN M 1966 00:46:15
4 Timothy Martland MDOC M 1963 00:47:28 1225
5 Mike Brett BAOC M 1964 00:48:13 1220
6 Karl Östgren OK KÅRE M 1966 00:48:36
7 Göran Lundqvist Järfälla OK M 1966 00:49:39
8 Andy Sykes DVO M 1965 00:50:00 1210
9 Paul Taylor SYO M 1965 00:50:07 1209
10 Steve Jarvis SO M 1963 00:51:01 1204
11 Lesley Ross OD F 1966 00:52:32 1195
12 Kenneth Lantz OK Österåker M 1966 00:52:35
13 Liz Campbell MA F 1954 00:52:45 1194
14 Karsten Joehnk OK SYD M 1966 00:53:30
15 Simon Bevan SOC M 1965 00:53:36 1189
16 Tomas Sjokvist OK Osteråker M 1966 00:54:22
17 Steve Dempsey SYO M 1963 00:54:25 1185
18 Staffan Asplund Kungälvs OK M 1966 00:54:49
19 Iain Bell DEE M 1963 00:54:58 1181
20 Kent Berggren Tullinge SK M 1966 00:55:05
21 Kath Broatch ERYRI F 1964 00:55:18 1179
22 Hugh Potter NATO M 1967 00:55:22 1179
23 Ann Haley INT F 1964 00:55:31 1178
24 Olle Janrik Bromma-Vällingby SOK M 1966 00:55:45
25 Caroline Moran SOC F 1963 00:56:25 1173
26 Anders Holmstrom OK Osteraker M 1966 00:56:44
27 Maik Kurr Ihw Alex berlin M 1966 00:57:53
28 Zoe Griffin GRAMP F 1966 00:58:43 1160
29 Maria Hart OK Linné W 1966 00:58:49
30 Derek Kennedy SOLWAY M 1964 00:58:56 1158
31 Woo Allen BAOC F 1965 00:59:03 1158
32 Roald Laurantsen GNEIST M 1966 01:00:01
33 Alistair Tinto EPOC M 1966 01:00:16 1151
34 Ingrid Sandvoll GNEIST W 1966 01:00:19
35 Paul L'Estrange BAOC M 1966 01:00:33 1149
36 Alison Cunningham ESOC F 1963 01:00:35 1149
37 Pia Gustafsson Linköpings OK W 1966 01:00:44
38 Louise Longhurst FVO F 1964 01:01:09 1146
39 Ian McIntyre INT M 1963 01:01:27 1144
40 Simon Hunt Friesdorf Flyers M 1966 01:01:45
41 Stuart Greening BAOC M 1965 01:03:23 1133
42 Peter Warland SOS M 1965 01:03:32 1132
43 Richard Freeman HH M 1962 01:03:35 1131
44 Ragnhild Augland Ganddal IL W 1966 01:03:43
45 Kate Brett BAOC F 1965 01:04:17 1127
46 Martin Skinner WCOC M 1964 01:04:30 1126
47 Bruce Woodley AIRE M 1964 01:04:39 1125
48 Lise Roll Fana IL W 1966 01:05:28
49 Isabelle Boichut O' Team Besançon W 1966 01:05:59
50 Philippa Weir MOR F 1963 01:06:02 1117
51 Caroline Gregson DEE F 1964 01:06:27 1115
52 Phil Smith AYROC M 1963 01:07:02 1111
53 Ove Dyrstad GNEIST M 1966 01:07:32
54 Rory Percival HH M 1964 01:07:34 1108
55 Hege Fjellbirkeland Gular W 1966 01:07:38
56 Susan Skinner WCOC F 1964 01:07:48 1107
57 Christopher Smith BAOC M 1962 01:07:52 1107
58 Lena Sandgren Swartz OK Orion W 1966 01:08:36
59 Olli Heikkinen OK Kampen M 1966 01:09:05
60 Clare Martin MAROC F 1963 01:09:07 1099
61 Christine Goulding BL F 1963 01:09:52 1095
62 Michael Lord NOC M 1962 01:10:01 1094
63 David Averill EPOC M 1964 01:10:02 1094
64 Duncan Milne BOK M 1966 01:11:03 1088
65 Jackie Scarf EPOC F 1962 01:12:09 1082
66 Greg Ehlen BAOC M 1966 01:12:37
67 David Jones BOF M 1965 01:12:38 1079
68 David Mainwaring BL M 1962 01:12:55 1077
69 Janet Adams SYO F 1963 01:12:55 1077
70 Jane Ackland INT F 1964 01:13:15 1075
71 Heather Fellbaum FVO F 1963 01:13:36 1073
72 Rebekah Beadle LOC F 1963 01:13:41 1073
73 Lise Christensen TIF Viking W 1966 01:14:55
74 Tim Palmer DEE M 1964 01:15:28 1063
75 Jane McCann MDOC F 1966 01:16:52 1055
76 Roger Mann BOK M 1962 01:17:10 1053
77 Roy McGregor SROC M 1966 01:17:18 1052
78 Knut Molvik GNEIST M 1966 01:17:24
79 Ian Gamlen COBOC M 1965 01:17:48 1049
80 Heather Cairns LVO F 1964 01:21:02 1030
81 Britt Karlsen Askoy O-Lag W 1966 01:23:00
82 Alison Reynolds DEVON F 1966 01:23:02 1019
83 Mark Scaife WAOC M 1966 01:23:09 1018
84 Ian Howells RAFO M 1963 01:23:16 1017
85 Julia Laverack WAROC F 1962 01:23:20 1017
86 Frances Cooper WAOC F 1964 01:23:27 1016
87 Alison Smith TVOC F 1964 01:23:32 1016
88 John Mason MAROC M 1964 01:23:43 1015
89 Pernilla Larsson OK Skogsfalken W 1966 01:24:03
90 Johanna Cleary LOC F 1964 01:24:32 1010
91 John Robertson STAG M 1964 01:24:48 1009
92 Hanspeter Gehrig Argus M 1966 01:25:08
93 Sal Chaffey DVO F 1965 01:25:58 1002
94 Catherine Hill DEE F 1966 01:26:10 1001
95 Alison Hardy LEI F 1966 01:27:45 991
96 Richard Rigby CLOK M 1966 01:27:53 991
97 Helen Rowlands GRAMP F 1966 01:28:03 990
98 Caroline Mackenzie CLOK F 1963 01:29:33 981
99 Rachel Wilson CLYDE F 1966 01:29:49 980
100 Clare Scott OD F 1966 01:30:14 977
101 Louise Sylva DFOK F 1964 01:30:25 976
102 Tessa Stone QO F 1966 01:30:31 975
103 Brian Martin OL.BIEL.SEELAND M 1966 01:30:41
104 Paul Richardson ELO M 1965 01:31:16 971
105 Tom Todd INVOC M 1965 01:31:29 970
106 MIKE EDWARDS RAFO M 1965 01:32:01 967
107 Jon Darley GO M 1966 01:32:48 962
108 Martin Pickering DEE M 1964 01:33:41 957
109 Heather Walton SLOW F 1962 01:34:22 953
110 Louise Benjamin BOK F 1963 01:34:56 950
111 Paul Grace TAY M 1966 01:35:17 948
112 Rod Harrington DFOK M 1966 01:37:17 936
113 Tarja Seppänen Mesikämmenet/Salla W 1966 01:37:53
114 Debby Warren NN F 1963 01:39:39 923
115 Tessa Lewis SWOC F 1965 01:40:26 918
116 Jill Emmerson OD F 1964 01:41:02 915
117 Jeremy Walford M 1962 01:43:49 898
118 Paul Johnson SBOC M 1964 01:44:27 895
119 eunice carter MWOC F 1964 01:44:28 895
120 Clive Thomas MWOC M 1966 01:44:38 894
121 Clare Lines SO F 1965 01:45:05 891
122 Jarle Rogno GNEIST M 1966 01:45:12
123 Isabelle Touzain Roulleaux C.O.L.É W 1966 01:46:05
124 Helen Livesey LOC F 1964 01:46:24 883
125 Rachel Scott GRAMP F 1965 01:46:38 882
126 Nina Knudsen GNEIST W 1966 01:47:59
127 Carolyn Rigby CLOK F 1966 01:48:19 872
128 Simon Moss SLOW M 1965 01:49:03 868
129 Elaine Gillies TAY F 1964 01:49:14 867
130 Martin Bricknell SN M 1963 01:49:24 866
131 Mark Howell SN M 1965 01:51:07 856
132 David Potter BOK M 1962 01:53:04 845
133 Helena Nolan ESOC F 1966 01:54:45 835
134 Claire Lombard-Chibnall LOC F 1966 01:54:49 835
135 Perry Mole SOS M 1965 01:59:13 809
136 Fiona Downie TAY F 1962 02:02:43 789
137 Steve Edgar LEI M 1966 02:05:58 770
138 Jenny Buelens ASUB Orientation W 1961 02:06:24
139 Philippe Siaud POIL 0406 PR M 1966 02:07:58
140 Paul Hammond HOC M 1962 02:09:13 751
141 Deb Murrell SROC F 1966 02:09:54 747
142 Sian Calow SROC F 1961 02:10:28 744
143 Caroline Potter BOK F 1962 02:13:36 726
144 Kevin Ross OD M 1963 02:29:20 635
- Nicholas Lightfoot SYO M 1961 00:49:57
- Neil Campbell MAROC M 1964 01:00:37
- Carolyn McLeod GRAMP F 1964 01:07:14
- Brenda Rutter SROC F 1963 01:13:25
- Alan Johnston BAOC M 1966 01:21:56
- Kristin Fleisje Nittedal Orientering W 1966 01:44:04
- Lucy Galloway INT F 1966 01:45:55
- Julie Webster NOC F 1964 01:54:28
- Kevin MacKenzie INVOC M 1964 02:03:14
- Ian Milne BOK M 1961 02:04:27
- Hazel Hindle MDOC F 1963 02:15:02
- Keith Brown ESOC M 1962 02:27:53
Showing results 1 - 156 of 156