Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Moray2013 Day1 (Incorporating UKOL14), 28/07/2013

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C23 (W60) (length: 4.225km, climb: 40m, 14 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5 (W85) | UKOL C6 (M85) | UKOL C7 (M80,W75) | White | Yellow | Orange | Light Green | Green | C16 | C17 | UKOL C18 (W70) | C19 | UKOL C20 (M75,W65) | C21 | C22 | UKOL C24 (M70,W55) | UKOL C25 (W16) | C26 | UKOL C27 (W50) | UKOL C28 (M65) | UKOL C29 (W45) | UKOL C30 (W40) | UKOL C31 (W18,W20,W35) | UKOL C32 (M60) | UKOL C33 (M18) | UKOL C34 (M16) | UKOL C35 (M55) | UKOL C36 (M50) | UKOL C37 (M45) | UKOL C38 (M40) | UKOL C39 (M20,M35) | UKOL C40 (W21) | UKOL C41 (M21)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Per Lindgren IK Hakarpspojkarna M 00:36:38
2 Uwe Krausbauer CTG Koblenz M 00:37:44
3 Bruce Bryant OD M 1957 00:38:32 1212
4 Dag Petter Sødal SSK Oddersjaa M 00:41:14
5 Otte Omdal Ganddal IL M 00:41:19
6 Richard Oxlade ESOC M 1958 00:42:10 1177
7 Martyn Roome SROC M 1952 00:42:15 1176
8 Paul Morris NOC M 1957 00:44:31 1156
9 Liam O'Brien CorkO M 00:44:58
10 John Campbell DVOA M 00:45:46
11 Dave Bales POTOC M 1955 00:46:16 1141
12 John Fallows NGOC M 1958 00:46:21 1140
13 JOHN BIRTWISTLE CLARO M 1956 00:46:25 1140
14 Winfried Fugmann TV Zizenhausen M 00:46:57
15 Malcolm Irvine DEE M 1955 00:47:04 1133
16 Lynne Walker BASOC F 1953 00:47:37 1128
17 Mike Stewart ESOC M 1958 00:47:44 1127
18 Rod Postlethwaite WRE M 1954 00:48:10 1123
19 Karsten Stald Horsens Orienteringsklub M 00:48:16
20 Mick Lucking NOC M 1957 00:48:41 1118
21 Ian Whitehead DVO M 1955 00:49:19 1112
22 Eddie Speak MDOC M 1954 00:49:24 1111
23 Dave Brown EBOR M 1957 00:49:35 1110
24 Peter Cheetham RAFO M 1958 00:50:16 1104
25 Heikki Silvennoinen Paimion Rasti M 00:50:30
26 Helen Gardner EBOR F 1950 00:50:31 1102
27 Milan Bochenek Ekonom Praha M 00:50:43
28 Anne Lundmark Järfälla OK W 00:50:44
29 Alan Gould NOC M 1956 00:51:49 1091
30 Judy Johnson SYO F 1951 00:52:19 1086
31 Monika Bonafini SLOW F 1953 00:52:22 1086
32 Martin Powell LOC M 1951 00:52:46 1082
33 Judith Holt DVO F 1950 00:52:47 1082
34 Erik Andersen Odense M 00:53:06
35 Gerry Meehan NWOC M 1957 00:53:26 1076
36 Silvia Baumann OL Zimmerberg W 00:53:27
37 Matthew Cochrane SROC M 1954 00:53:31 1075
38 Ashley Cooper BOK M 1956 00:54:01 1070
39 Richard Tiley LOC M 1958 00:54:13 1069
40 Jim Eagleton DVOA M 00:54:29
41 Joachim Menn OLG Siegerland M 00:54:34
42 David Hanstock BOK M 1956 00:54:42 1064
43 David Dann MDOC M 1956 00:55:23 1058
44 Gary Newell SN M 1953 00:55:30 1057
45 Bruce Marshall WAOC M 1952 00:55:50 1054
46 Philip Halford SUFFOC M 1954 00:55:58 1052
47 Åge Hovden Stord Orientering M 00:55:59
48 Bob Hill RAFO M 1956 00:56:27 1048
49 Andrew Graham SARUM M 1955 00:56:28 1048
50 Alistair Armitage ESOC M 1955 00:56:29 1048
51 Stein Myhre Nydalen SK M 00:56:36
52 Esko Töykkälä Lammin Säkiä M 00:56:47
53 Foss Foster GRAMP F 1951 00:57:07 1042
54 Margaret Dalgleish ESOC F 1952 00:57:10 1041
55 Maurice Hemingway WAOC M 1955 00:57:35 1037
56 Bjørn Stormoen Birkenes IL M 00:57:46
57 David Doherty SBOC M 1954 00:58:01 1033
58 David Ritchie MOR M 1958 00:58:06 1033
59 Janet Nash LOC F 1951 00:58:10 1033
60 Terry O'Brien STAG M 1958 00:58:18 1032
61 Alan Poxon MDOC M 1954 00:58:19 1032
62 Sarah Brown SLOW F 1952 00:58:27 1030
63 Peter O'Connell EBOR M 1955 00:58:30 1030
64 Gerda Marie Christiansen O-63, Vordingborg W 00:58:40
65 Janice Nisbet ESOC F 1953 00:59:09 1024
66 Susan Roome SROC F 1952 00:59:44 1019
67 Philip Kirk OD M 1956 01:00:29 1012
68 Julie Astin WSX F 1953 01:00:38 1010
69 Trina Rogerson ELO F 1951 01:01:13 1005
70 Mark Elder CLYDE M 1957 01:01:21 1004
71 Colin Inverarity INT M 1953 01:01:39 1002
72 Nev Myers EBOR M 1957 01:01:47 1001
73 Helena Burrows LOC F 1951 01:01:53 1000
74 Peter Ribbans SWOC M 1957 01:02:07 997
75 Sheila Sprot SYO F 1951 01:02:11 997
76 Donald Watson INT M 01:02:11
77 Lesley Brown HOC F 1950 01:02:34 993
78 John Broadhead WRE M 1955 01:03:14 987
79 Mary Nixon SOC F 1949 01:03:18 986
80 Lester Evans HOC M 1954 01:03:29 985
81 Susan Stevens AIRE F 1953 01:03:33 984
82 Gerard Thomson STAG M 1956 01:03:52 981
83 Val Finch FVO F 1951 01:04:44 974
84 Kate Ingleby DEE F 1953 01:05:38 966
85 Margaret Willdig OD F 1953 01:06:07 961
86 David Oxenham SARUM M 1955 01:06:30 958
87 Alan West LEI M 1958 01:06:42 956
88 Anne Wilson LOC F 1952 01:06:50 954
89 Carol Sands BOK F 1951 01:07:07 951
90 Martin Light NWO M 1958 01:07:15 950
91 Gordon Neilson ESOC M 1955 01:07:40 946
92 Uwe Bürger TSC Eintracht Dortmund 48/95 M 01:08:03
93 Jean Payne DEE F 1953 01:08:16 940
94 Rick Browne LOC M 1954 01:08:22 940
95 Robert Sneyd KERNO M 1956 01:09:00 934
96 Ian Addis MOR M 1958 01:09:21 930
97 Jenny Wren BL F 1950 01:09:22 930
98 Christine Roberts EBOR F 1949 01:09:34 928
99 Mike Farrington HOC M 1955 01:10:30 920
100 James Purves RR M 1957 01:11:16 913
101 Jonathan Lenton MAROC M 1957 01:14:22 883
102 Catherine Dawson Gafanhori Portugal W 01:15:23
103 Colin Welch BOK M 1958 01:15:32 872
104 Liz Davies AIRE F 1953 01:15:36 872
105 Jacqueline Halaba CO Caballeros W 01:15:48
106 Sheila Colls Yarra Valley OC W 01:15:55
107 Marcus Eassom WRE M 1954 01:16:23 864
108 David Rogers BKO M 1958 01:16:25 864
109 Jan Clenaghan SOLWAY F 1950 01:16:29 863
110 Allan Downie TAY M 1958 01:16:52 860
111 Margaret Fraser MAROC F 1950 01:16:56 859
112 Tim Murphy DEE M 1955 01:16:56 859
113 Jacqueline Scuvee Moreau CO LIEGE W 01:17:56
114 Jillyan Dobby MDOC F 1951 01:18:53 842
115 Viv Macdonald DVO F 1952 01:19:51 835
116 Glenys Ferguson SROC F 1950 01:20:02 834
117 Hilary Scott BASOC F 1953 01:20:22 831
118 Les Edlington HOC M 1954 01:20:25 831
119 Malcolm Aldridge MOR M 1957 01:20:49 826
120 Frances Goldingay HH F 1949 01:20:50 826
121 Simon Schmuck M 01:20:53
122 Charlie Wilson NATO M 1954 01:22:57 809
123 Lisbet Hansen FSK-orientering W 01:23:21
124 Michael Hill HAVOC M 1954 01:23:53 800
125 Miriam Rosen SROC F 1949 01:24:35 793
126 Alison Doyle MDOC F 1949 01:25:35 784
127 Lisbeth Damsgaard søllerød ok W 01:26:41
128 Alan Brown WSX M 1958 01:26:42 774
129 Christian Hoyois CARE Vevey Orientation M 01:27:01
130 Sue Edlington HOC F 1953 01:29:45 746
131 Margaret Dearman MOR F 1949 01:30:16 741
132 Jane Breed HH F 1952 01:31:11 732
133 Nigel Hills SAX M 1955 01:31:12 732
134 Heather Smithard KFO F 1949 01:34:21 703
135 Kevin Ryder NWO M 1956 01:35:39 691
136 Christine Vince KERNO F 1953 01:36:47 680
137 Robert Grant SN M 1955 01:37:23 675
138 Sally Rollo SOLWAY F 1952 01:42:23 631
139 Genevieve Jones MAROC F 1950 01:49:36 568
140 Mary Carrick HALO F 1949 01:51:37 549
141 Barbara Verity DEE F 1949 01:52:16 543
142 Denise Mullins SARUM F 1951 01:55:49 510
143 James Morrison ESOC M 1955 01:59:19 478
144 Brian Miller ESOC M 1956 01:59:25 477
145 Vivienne Maxwell DEVON F 1950 02:11:40 365
146 Lindsey Esson GRAMP F 1950 02:17:41 310
- Alistair Harding San Diego OC M 01:04:32
- Mary Williams ESOC F 1951 01:07:02
- Fran McDonald WCOC F 1950 01:22:43
- Alan Starling NGOC M 1955 01:28:49
- Graham Urquhart OD M 1954 01:31:00
- Judith Hind CLARO F 1951 01:39:00
- Rosalind Taunton NGOC F 1950 01:40:47
Showing results 1 - 153 of 153