Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Moray2013 Day1 (Incorporating UKOL14), 28/07/2013

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C27 (W50) (length: 4.775km, climb: 40m, 13 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5 (W85) | UKOL C6 (M85) | UKOL C7 (M80,W75) | White | Yellow | Orange | Light Green | Green | C16 | C17 | UKOL C18 (W70) | C19 | UKOL C20 (M75,W65) | C21 | C22 | UKOL C23 (W60) | UKOL C24 (M70,W55) | UKOL C25 (W16) | C26 | UKOL C28 (M65) | UKOL C29 (W45) | UKOL C30 (W40) | UKOL C31 (W18,W20,W35) | UKOL C32 (M60) | UKOL C33 (M18) | UKOL C34 (M16) | UKOL C35 (M55) | UKOL C36 (M50) | UKOL C37 (M45) | UKOL C38 (M40) | UKOL C39 (M20,M35) | UKOL C40 (W21) | UKOL C41 (M21)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 James Bond Her Majesty's Secret Service M 00:35:23
2 Kent Berggren Tullinge SK M 00:36:41
3 Andy Sykes DVO M 1965 00:38:23 1216
4 Nick Howlett LOC M 1967 00:38:41 1213
5 John Mason MAROC M 1964 00:40:56 1191
6 Christian Wehrli OLG Bern M 00:40:59
7 Peter Warland SOS M 1965 00:41:20 1187
8 Ronald Nolan ESOC M 1967 00:41:34 1185
9 Alistair Tinto EPOC M 1966 00:41:40 1184
10 Hugh Potter NATO M 1967 00:41:52 1182
11 Matt White LEI M 1967 00:42:09 1179
12 Christian Gillet ASUB M 00:42:10
13 Martin Greiner TSV Gruenwald M 00:43:06
14 Andrew Campbell MOR M 1967 00:43:22 1167
15 Nigel Owens SYO M 1966 00:44:01 1161
16 Susan Harding SROC F 1962 00:44:22 1159
17 Alison Harding HH F 1960 00:44:38 1156
18 John Ward NOR M 1968 00:44:42 1156
19 Valérie Berger-Capbern TOAC ORIENTATION W 00:44:46
20 Charlotte Somers-Cocks LOC F 1960 00:44:58 1153
21 Christine Goulding BL F 1963 00:45:11 1151
22 Simon Moss SLOW M 1965 00:45:20 1150
23 Ian Gamlen COBOC M 1965 00:45:21 1150
24 Frode Haug Hamar O-Klubb M 00:45:34
25 Paul Goldsworthy NOR M 1964 00:45:38 1147
26 Jana Bochenkova Ekonom Praha W 00:46:09
27 Alison Cunningham ESOC F 1963 00:46:15 1142
28 Janet Adams SYO F 1963 00:46:21 1141
29 Ian von Essen OK Linné M 00:46:36
30 Clive Masson ESOC M 1968 00:47:04 1133
31 Matthew Smith FVO M 1967 00:47:17 1131
32 Dag Thorstein Wang Lillomarka OL M 00:47:35
33 Ingrid Sandvoll GNEIST W 00:47:51
34 Rory Percival HH M 1964 00:48:32 1119
35 Anthony Walker TVOC M 1965 00:48:36 1119
36 Lindsey Knox RR F 1959 00:49:11 1113
37 Heather Fellbaum MDOC F 1963 00:49:49 1107
38 Jane Morgan SOC F 1960 00:49:51 1107
39 Rebekah Beadle LOC F 1963 00:49:56 1107
40 Simon Bevan SOC M 1965 00:50:02 1106
41 Miroslava Sediva Ekonom Praha W 00:50:11
42 David Anderson TAY M 1965 00:50:13 1104
43 Vladimir Geldof hamok M 00:50:19
44 David Hodson HH M 1964 00:50:29 1102
45 Jane Halliday MOR F 1960 00:50:31 1101
46 Frances Getliff MAROC F 1963 00:50:37 1100
47 Gayle Quantock Newcastle Orienteering Club W 00:50:54
48 Lesley Gomersall GRAMP F 1962 00:51:02 1096
49 Vicky Thornton MDOC F 1961 00:51:04 1096
50 Pauly-D Jones DEE M 1965 00:51:43 1091
51 Ann Cummings WCOC F 1959 00:51:51 1090
52 Peggy Dickison OK W 00:52:17
53 Robert Cranston RR M 1965 00:52:21 1085
54 Fran Loots TAY F 1959 00:52:25 1084
55 Sonia Armitage GRAMP F 1960 00:52:48 1081
56 Jonathan Molloy FVO M 1968 00:53:00 1079
57 Derek Kennedy SOLWAY M 1964 00:53:52 1071
58 Eva Svanberg Järfälla OK W 00:53:58
59 Jane Malley NATO F 1961 00:54:00 1069
60 Julia Laverack WAROC F 1962 00:54:25 1065
61 Karen Jones SLOW F 1961 00:54:25 1065
62 Oligo Virginie Club Orientation Lorient W 00:54:32
63 Roald Laurantsen Gneist M 00:54:57
64 David Farell Garrigós.Cat Club Orientació Catalunya (COC) M 00:55:16
65 Niclas Andersson Markbygdens OK M 00:55:16
66 Roy McGregor SROC M 1966 00:55:28 1055
67 Iain Tebbutt LEI M 1967 00:55:32 1055
68 Adele Newall KERNO F 1961 00:55:42 1053
69 Sally Gilliver MDOC F 1961 00:55:43 1053
70 Philip Jenkins SBOC M 1966 00:56:03 1050
71 Andrew French WIM M 1965 00:56:18 1047
72 Joyce Marshall AIRE F 1960 00:56:25 1046
73 Helen Errington HH F 1961 00:56:40 1044
74 Jackie Scarf EPOC F 1962 00:57:01 1041
75 Eileen Maxwell RR F 1963 00:57:13 1039
76 Stefan Nilsson OK Linné M 00:57:21
77 Dieter Lützelschwab OLG Cordoba M 00:58:12
78 Tom Todd INVOC M 1965 00:58:44 1025
79 Mark Foxwell BKO M 1964 00:58:46 1025
80 Heather Walton SLOW F 1962 00:58:47 1025
81 Barbara Egger-Zulauf OLV Hindelbank W 00:58:53
82 Philippa Weir MOR F 1963 00:58:54 1024
83 Gill Adams AIRE F 1961 00:58:54 1024
84 Peter Langmaid HOC M 1968 00:59:00 1023
85 Nick Collins MAROC M 1967 00:59:04 1023
86 Fiona Hendrie FVO F 1960 01:00:02 1013
87 Mark Howell SN M 1965 01:00:14 1011
88 Kim Leslie WCOC F 1963 01:00:41 1007
89 Perry Mole SOS M 1965 01:01:11 1002
90 Joanne Taylor SROC F 1963 01:01:18 1002
91 Jørgen Nilsen Sandnes Idrettslag M 01:01:41
92 Jon Darley GO M 1966 01:01:43 998
93 Hege Fjellbirkeland Gular W 01:02:52
94 Caroline Moran SOC F 1963 01:03:15 983
95 Jane Lambert SO F 1960 01:03:40 979
96 Maggie Hateley DEE F 1963 01:03:49 978
97 Margaret Reynolds SBOC F 1961 01:03:58 977
98 Derek Maclean Bay Area OC M 01:04:04
99 Mary Ockenden SROC F 1959 01:04:06 976
100 Louise Dunn LOC F 1960 01:04:32 972
101 Øystein Melby Hamar OK M 01:04:38
102 Brenda Rutter SROC F 1963 01:05:00 968
103 Elizabeth Bales POTOC F 1962 01:05:32 963
104 Helen Lloyd NOR F 1959 01:05:34 962
105 John Brewer SROC M 1964 01:05:55 959
106 Kathleen Lennon QOC W 01:06:03
107 Anne Burbidge WCOC F 1961 01:06:20 954
108 Anne Loever Stord Orientering W 01:06:20
109 Carol Taverner WIGHTO F 1959 01:06:26 953
110 Debby Warren NN F 1963 01:07:41 941
111 Gavin Cairns LVO M 1968 01:07:45 940
112 Martin Pickering DEE M 1964 01:07:54 939
113 Helen Smethurst PFO F 1960 01:07:56 939
114 Caroline Mackenzie CLOK F 1963 01:08:14 936
115 Honza Holec SKOB Ostrava M 01:08:26
116 Sian Calow DEE F 1961 01:08:40 932
117 Gabi Shanahan BAOC F 1961 01:08:44 931
118 Ian Lowles WCOC M 1965 01:08:46 931
119 Sue Gard QO F 1948 01:09:53 920
120 Caroline Louth WAOC F 1961 01:10:58 910
121 Gwen Tanner BOK F 1960 01:12:00 899
122 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:12:20 896
123 Carolyn Dent BOK F 1962 01:12:45 892
124 Catrina Forbes Marlborough Orienteering Club W 01:12:49
125 Judith Wood PFO F 1962 01:12:52 891
126 Finlay Ross ESOC M 1966 01:14:00 880
127 Kate Thomas CLYDE F 1960 01:14:50 872
128 Ursula Williamson LEI F 1962 01:16:37 855
129 Matthias Luedin OLG Basel, Switzerland M 01:17:09
130 Sarah Jenkins SBOC F 1963 01:18:57 835
131 Hazel Hindle MDOC F 1963 01:19:11 834
132 Karen Farley LOC F 1961 01:20:07 825
133 Nina Knudsen GNEIST W 01:25:20
134 Julie Collins DFOK F 1960 01:25:51 772
135 Andy Furnell LOG M 1964 01:26:52 763
136 Chris Heaton LEI M 1980 01:28:49 744
137 Eleanor Taylor DEVON F 1959 01:31:51 715
138 Marian White HOC F 1960 01:34:28 690
139 Fiona Downie TAY F 1962 01:35:11 683
140 Sue Cooles SN F 1959 01:35:14 683
141 Marie-Odile Laminette Tous Azimuts DOUAI W 01:58:22
- Marit Ann Ingvaldsen Hanson Viking W 01:08:42
- Kevin MacKenzie INVOC M 1964 01:17:47
- Julia Kirk SBOC F 1956 01:22:34
- Penelope Smirthwaite MOR F 1960 01:23:22
- Britt Karlsen Askøy Orienteringslag W 01:33:58
Showing results 1 - 146 of 146