Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Moray2013 Day1 (Incorporating UKOL14), 28/07/2013

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C32 (M60) (length: 5.85km, climb: 45m, 18 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5 (W85) | UKOL C6 (M85) | UKOL C7 (M80,W75) | White | Yellow | Orange | Light Green | Green | C16 | C17 | UKOL C18 (W70) | C19 | UKOL C20 (M75,W65) | C21 | C22 | UKOL C23 (W60) | UKOL C24 (M70,W55) | UKOL C25 (W16) | C26 | UKOL C27 (W50) | UKOL C28 (M65) | UKOL C29 (W45) | UKOL C30 (W40) | UKOL C31 (W18,W20,W35) | UKOL C33 (M18) | UKOL C34 (M16) | UKOL C35 (M55) | UKOL C36 (M50) | UKOL C37 (M45) | UKOL C38 (M40) | UKOL C39 (M20,M35) | UKOL C40 (W21) | UKOL C41 (M21)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Dave Armitage GRAMP M 1951 00:47:37 1238
2 Neville Baker TVOC M 1953 00:47:49 1237
3 Bill Hanley SYO M 1953 00:49:25 1225
4 Carl Bachman Täby OK M 00:49:46
5 Bob Dredge WCOC M 1951 00:50:23 1218
6 Alistair Wood AIRE M 1952 00:51:43 1207
7 Jari Virtanen Paimion Rasti M 00:52:13
8 Charlie Turner SLOW M 1953 00:52:19 1202
9 Wilfrid Taylor DEVON M 1951 00:52:46 1198
10 Bjørn Martin Alsaker Stavanger O-klubb M 00:53:04
11 Steve Whitehead EBOR M 1951 00:53:11 1195
12 Paul Johnson SYO M 1951 00:53:33 1192
13 Andy Hemsted HOC M 1949 00:53:50 1190
14 Mike Smithard DEE M 1949 00:53:50 1190
15 Axel Blomquist BAOC M 1952 00:54:22 1186
16 Martyn Gill AIRE M 1952 00:54:38 1183
17 Nicholas Dent Central Coast M 00:55:22
18 Colin Henderson LVO M 1949 00:55:52 1174
19 Jorgen Jorgensen Viborg Orienteringsklub M 00:56:06
20 Kari Talltjärn Västerås SOK M 00:56:16
21 Gunnar Grue-Sørensen O-63, Vordingborg M 00:56:33
22 Tim Sands BOK M 1949 00:56:54 1165
23 Dave Marr OD M 1951 00:57:26 1161
24 Richard Wilson LOC M 1953 00:58:38 1153
25 Mike Godfree DVO M 1949 00:59:08 1149
26 John Taylor SROC M 1949 00:59:08 1149
27 John Britton MDOC M 1951 01:00:03 1143
28 Eddie Harwood MOR M 1952 01:01:39 1129
29 Don McKerrow SLOW M 1952 01:01:42 1128
30 David Kershaw ESOC M 1950 01:01:59 1126
31 Robert Wilmore SROC M 1951 01:02:38 1121
32 Phill Thompson MOR M 1951 01:02:53 1119
33 Alan Leakey SLOW M 1953 01:03:03 1118
34 John Franklin SYO M 1951 01:03:10 1117
35 Douglas Henderson RR M 1951 01:03:22 1115
36 Chris Brown WAOC M 1952 01:04:20 1108
37 Stephen Searle NOR M 1951 01:04:28 1107
38 Jean-Pierre Kellens KOL Belgium M 01:05:15
39 Mike Bennett HH M 1953 01:05:19 1101
40 Ian Sayer WSX M 1951 01:05:27 1100
41 Richard Payne EPOC M 1950 01:05:32 1099
42 Tony Carlyle AIRE M 1951 01:05:39 1098
43 Robert Brandon OD M 1949 01:05:39 1098
44 Alan Partridge ECKO M 1949 01:05:50 1097
45 Bryan Smith DEVON M 1952 01:06:09 1094
46 Chris Johnson BOK M 1953 01:06:17 1094
47 Barry Olds KERNO M 1953 01:06:26 1093
48 Dave Chapman SN M 1953 01:06:29 1093
49 Nicholas Pugh SOS M 1951 01:06:53 1089
50 Jan Asberg Haverodals SK M 01:07:29
51 J Hurford BOK M 1953 01:08:16 1078
52 Robert Gilchrist EOOC M 01:08:38
53 Gordon Wilson Bennelong Northside M 01:08:53
54 Keith Willdig OD M 1949 01:08:55 1073
55 Chris Virgo DEVON M 1950 01:09:06 1072
56 John Mills SWOC M 1950 01:09:07 1072
57 Philip Gristwood MV M 1949 01:09:44 1067
58 Edwin Leisibach OLG Kakowa M 01:09:59
59 Tim O'Donoghue SOLWAY M 1952 01:10:05 1064
60 Paul Taunton NGOC M 1950 01:10:09 1063
61 John Nash LOC M 1950 01:11:05 1056
62 David Mullins SARUM M 1949 01:11:28 1053
63 Mike Elliot MV M 1951 01:11:34 1052
64 Paul Ferguson SROC M 1951 01:11:44 1051
65 Philip Baxter LVO M 1952 01:11:48 1050
66 Nicholas Maxwell DEVON M 1953 01:12:22 1046
67 Mike Hind CLARO M 1951 01:12:28 1045
68 Marco Bonafini SLOW M 1951 01:12:30 1045
69 Chris Shaw HAVOC M 1949 01:13:40 1036
70 Bruce Bowen Parawanga Orienteers M 01:13:47
71 Martin Sellens SOS M 1952 01:13:52 1034
72 Ian Wells RAFO M 1953 01:14:09 1033
73 John Simmons BOK M 1951 01:14:49 1027
74 John Middler OD M 1952 01:15:07 1025
75 Tim Eden NOR M 1953 01:15:36 1022
76 Roger Lott AIRE M 1950 01:16:53 1011
77 Robert Scuvee CO LIEGE M 01:17:30
78 Stig Andersson OK Linné M 01:18:03
79 Ian Gilliver MDOC M 1951 01:18:26 1000
80 Philip Fawkner-Corbett BOK M 1952 01:18:28 999
81 Atle Bergseth Kvernbit IL M 01:19:19
82 Ted Finch FVO M 1952 01:19:21 992
83 Chris Sparkman SAX M 1951 01:20:04 987
84 Stephen Round SELOC M 1951 01:20:14 985
85 Peter Riches TVOC M 1950 01:21:29 977
86 Hans-Peter Staedelin OLV Langenthal M 01:22:32
87 Martin Sims CLOK M 1949 01:22:54 965
88 Christopher Calow DEE M 1952 01:23:21 962
89 LESLIE DALGLEISH ESOC M 1950 01:24:24 952
90 Andrew Payne DEE M 1951 01:24:54 948
91 Robin Strain ELO M 1950 01:24:57 948
92 Richard Evans BL M 1953 01:26:56 932
93 Richard Williamson LVO M 1950 01:27:34 927
94 Christian Pociello AMSO 3408LR M 01:28:55
95 David Kingdon SAX M 1951 01:32:27 888
96 Harry Goldingay HH M 1949 01:32:50 885
97 Jean-Noël Wullus Tous Azimuts DOUAI M 01:34:43
98 Steve Robertson QO M 1953 01:35:49 861
99 Mike Dawson WSX M 1950 01:38:49 838
100 James Mitchell Ugly Gully Orienteers M 01:40:50
101 Ian Sparkes LEI M 1945 01:54:35 717
- Guy Seaman INVOC M 1949 01:07:26
- Peter Nørgaard Ballerup Orienteringsklub M 01:09:41
- David Hargreaves SROC M 1951 01:13:13
- Peter Shepherd Illawarra-Kareelah Orienteers M 01:16:48
Showing results 1 - 105 of 105