Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Moray2013 Day1 (Incorporating UKOL14), 28/07/2013

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C39 (M20,M35) (length: 8.275km, climb: 75m, 18 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5 (W85) | UKOL C6 (M85) | UKOL C7 (M80,W75) | White | Yellow | Orange | Light Green | Green | C16 | C17 | UKOL C18 (W70) | C19 | UKOL C20 (M75,W65) | C21 | C22 | UKOL C23 (W60) | UKOL C24 (M70,W55) | UKOL C25 (W16) | C26 | UKOL C27 (W50) | UKOL C28 (M65) | UKOL C29 (W45) | UKOL C30 (W40) | UKOL C31 (W18,W20,W35) | UKOL C32 (M60) | UKOL C33 (M18) | UKOL C34 (M16) | UKOL C35 (M55) | UKOL C36 (M50) | UKOL C37 (M45) | UKOL C38 (M40) | UKOL C40 (W21) | UKOL C41 (M21)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Loïc Capbern TOAC ORIENTATION M 00:47:25
2 Assar Hellström OK Ravinen M 00:48:55
3 Christoph Prunsche German Team / TuS Lübbecke M 00:48:56
4 Alastair Buckley SYO M 1974 00:49:46 1341
5 Peter Hodkinson EUOC M 1991 00:49:57 1339
6 Ben Maliphant BOK M 1994 00:50:19 1337
7 Ben Mitchell SBOC M 1993 00:51:04 1331
8 Andrew Preston SYO M 1977 00:53:10 1317
9 Ben Chesters DEVON M 1978 00:54:01 1311
10 Ciaran Allen DEE M 1994 00:54:15 1309
11 Nick Taylor MDOC M 1980 00:54:17 1309
12 Julien Gillet ASUB M 00:55:19
13 Paul Nixon SLOW M 1979 00:55:22 1301
14 Jack Millar BOK M 1994 00:55:58 1296
15 Peter Tryner SYO M 1974 00:56:34 1292
16 Joe Taunton NOC M 1987 00:56:35 1292
17 Roger Goddard FVO M 1974 00:56:39 1291
18 Carl Edmonds LOC M 1993 00:56:39 1291
19 Ali Robertson GRAMP M 1977 00:56:42 1291
20 Laurence Ball NOR M 1986 00:56:47 1290
21 Mike Beasant BOK M 1993 00:57:30 1285
22 Glen Richardson NOR M 1978 00:58:07 1281
23 James Williams EPOC M 1978 00:58:21 1279
24 Richard Guillaume BOF M 1981 00:58:44 1278
25 Ed Kelleher NOR M 00:59:29
26 Laurence Cload INVOC M 1978 00:59:36 1273
27 Michael Sprot SYO M 1979 00:59:58 1270
28 Johan Sisell OK Södertörn M 01:00:06
29 Laurence Quinn Great Eastern Navigators M 01:00:10
30 Mark Ford CHIG M 1975 01:00:20 1267
31 Nick Green NATO M 1975 01:00:27 1267
32 Roger Bryant MDOC M 1992 01:00:41 1265
33 Chris Owens DEE M 1994 01:01:14 1261
34 Andrew Lindsay ESOC M 1994 01:01:25 1260
35 Florent Fardel Tous Azimuts DOUAI M 01:01:35
36 David Colls Yarra Valley M 01:01:40
37 Michael Balling SLOW M 1987 01:01:49 1257
38 David Currie SOC M 1976 01:01:56 1256
39 Immanuel Berger German Team / Gundelfinger TS M 01:02:09
40 Jack Benham SARUM M 1994 01:02:11 1253
41 Ray Ward INT M 1975 01:02:21 1252
42 Rami Rintala Hiisirasti M 01:02:40
43 Einar Marius Hj. Martinsen Vikebygd IL M 01:03:08
44 Ian Marsden HH M 1976 01:03:28 1244
45 Christopher Perry SWOC M 1976 01:03:30 1244
46 Marc Capbern TOAC ORIENTATION M 01:04:16
47 Amadou Sylla TOAC ORIENTATION M 01:04:26
48 Alan Hartley BL M 1974 01:04:44 1237
49 Ian Cumpstey WCOC M 1977 01:05:08 1234
50 Robert Browne LOC M 1988 01:06:14 1227
51 Nicholas Cooper Rand Orienteering Club M 01:07:12
52 Andrew McNally WCH M 1976 01:07:23 1220
53 Chris Williamson SYO M 1987 01:07:42 1218
54 Rory McComb OH-S M 01:07:48
55 Oliver O'Brien SLOW M 1980 01:08:10 1214
56 Pete Kidd SELOC M 1976 01:08:16 1214
57 Mikael Axelsson OK Skogshjortarna M 01:08:27
58 Niklas Glowka TSC Eintracht Dortmund 48/95 M 01:08:49
59 Remo Thoma OLG Pfaeffikon M 01:09:39
60 Tom Cowton WCOC M 1986 01:09:44 1203
61 Martin Pigott POTOC M 1975 01:10:17 1199
62 Andrej Olunczek USV TU Dresden M 01:10:21
63 Jack Wright LOC M 1993 01:10:25 1198
64 Alistair Powell OD M 1978 01:10:28 1197
65 Arvid Glowka TSC Eintracht Dortmund 48/95 M 01:10:48
66 David Maliphant DRONGO M 1992 01:11:36 1189
67 Adam Poole TVOC M 1989 01:12:07 1186
68 Evan Barlow SLOW M 1975 01:13:27 1176
69 William Hancock KERNO M 1979 01:13:36 1175
70 Jonathan Serrand TOAC Orientation M 01:13:51
71 MARTIN SMITH LOC M 1960 01:14:48 1167
72 Matt Stott SWOC M 1988 01:15:50 1160
73 Josh Owen DEVON M 1994 01:17:15 1151
74 Laurence Cowton M 01:17:50
75 Hans Christian Falkenberg Stavanger Orienteringsklubb M 01:17:56
76 Erwin Schramm TGV HORN M 01:18:06
77 Sascha Boeck USV TU Dresden M 01:18:26
78 Markus Uhr OLG Pfaeffikon M 01:19:22
79 Paul Wilmore SROC M 1984 01:20:19 1129
80 Stephen Mallison WIM M 1980 01:20:49 1126
81 Steve Read BAOC M 01:21:01
82 Richard Purkis ESOC M 1993 01:24:04 1104
83 Simon Austin LOC M 1990 01:24:24 1102
84 David Cope MV M 1976 01:24:29 1101
85 Dominik Mösch OLG Basel M 01:24:42
86 Graeme Ambler BOK M 1978 01:24:50 1099
87 Alex Kemp CLYDE M 1976 01:24:55 1098
88 Julian Green EPOC M 1976 01:26:09 1090
89 John Ockenden DRONGO M 1994 01:26:26 1088
90 Dave Broatch ERYRI M 1960 01:26:59 1085
91 Sturle Nordeide GNEIST M 01:27:04
92 Marnoch Hamilton-Jones GRAMP M 01:27:49
93 Roland Prentice TAY M 1983 01:28:14 1076
94 Kristian Bosisio OK Bovec M 01:28:53
95 Sondre Kongsgaard GNEIST M 01:29:33
96 Pierre Gerard CLYDE M 01:30:23
97 Snorre Lunde GNEIST M 01:30:33
98 Richard Crabb RAFO M 1983 01:39:26 999
99 Carles Salvador U.E.VIC M 01:42:57
100 Peter McIntyre Land Warfare Centre M 01:46:26
101 Richard Jones SLOW M 1970 02:02:36 837
- Marc Kerckhofs OMEGA M 00:49:18
Showing results 1 - 102 of 102