Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Moray2013 Day2, 29/07/2013

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C23 (length: 5.325km, climb: 15m, 18 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | White | Yellow | Orange | Light Green | Green | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C32 | C33 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Mike Stewart INT M 1958 00:43:13 1244
2 Mick Lucking NOC M 1957 00:43:44 1239
3 Uwe Krausbauer CTG Koblenz M 00:46:13
4 Malcolm Irvine DEE M 1955 00:47:25 1211
5 Paul Morris NOC M 1957 00:47:51 1206
6 John Campbell DVOA M 00:48:21
7 Otte Omdal Ganddal IL M 00:49:48
8 Richard Oxlade ESOC M 1958 00:50:20 1185
9 Dag Petter Sødal SSK Oddersjaa M 00:50:50
10 Per Lindgren IK Hakarpspojkarna M 00:51:18
11 Blair Young TINTO M 1957 00:53:13 1160
12 Martyn Roome SROC M 1952 00:54:24 1151
13 Monika Bonafini SLOW F 1953 00:55:42 1141
14 Milan Bochenek Ekonom Praha M 00:56:38
15 Liam O'Brien CorkO M 00:56:40
16 Andy Creber NGOC M 1958 00:56:51 1130
17 Dave Bales POTOC M 1955 00:57:42 1123
18 Stein Myhre Nydalen SK M 00:58:07
19 Ian Whitehead DVO M 1955 00:58:32 1116
20 Sarah Brown SLOW F 1952 00:58:39 1115
21 Gary Newell SN M 1953 00:59:56 1105
22 Winfried Fugmann TV Zizenhausen M 00:59:58
23 JOHN BIRTWISTLE CLARO M 1956 01:00:12 1103
24 Bjørn Stormoen Birkenes IL M 01:00:16
25 Dave Brown HALO M 1957 01:00:37 1099
26 Heikki Silvennoinen Paimion Rasti M 01:01:21
27 Judy Johnson BL F 1951 01:01:47 1090
28 Esko Töykkälä Lammin Säkiä M 01:02:01
29 Mike Farrington HOC M 1955 01:02:24 1085
30 Lynne Walker BASOC F 1953 01:02:47 1082
31 Janice Nisbet ESOC F 1953 01:02:49 1081
32 Rod Postlethwaite WRE M 1954 01:02:56 1080
33 Jim Eagleton DVOA M 01:03:11
34 Anne Lundmark Järfälla OK W 01:03:22
35 Helen Gardner EBOR F 1950 01:04:24 1068
36 Karsten Stald Horsens Orienteringsklub M 01:04:27
37 Alan Gould NOC M 1956 01:04:28 1067
38 Alan Poxon MDOC M 1954 01:04:42 1065
39 Donald Watson INT M 01:04:53
40 Åge Hovden Stord Orientering M 01:05:03
41 Silvia Baumann OL Zimmerberg W 01:05:28
42 Peter Cheetham RAFO M 1958 01:05:38 1057
43 Rick Browne LOC M 1954 01:05:49 1056
44 Uwe Bürger TSC Eintracht Dortmund 48/95 M 01:05:53
45 Peter Ribbans SWOC M 1957 01:05:54 1055
46 Alan Brown WSX M 1958 01:05:54 1055
47 Richard Tiley LOC M 1958 01:06:38 1049
48 Andrew Graham SARUM M 1955 01:06:43 1048
49 Peter O'Connell EBOR M 1955 01:06:57 1046
50 Jenny Wren BL F 1950 01:07:02 1045
51 Alistair Armitage ESOC M 1955 01:07:22 1043
52 Christian Hoyois CARE Vevey Orientation M 01:07:30
53 Lester Evans HOC M 1954 01:08:10 1036
54 Malcolm Aldridge MOR M 1957 01:08:34 1033
55 Susan Stevens AIRE F 1953 01:08:37 1033
56 Ashley Cooper BOK M 1956 01:08:38 1033
57 Philip Kirk OD M 1956 01:08:41 1032
58 David Hanstock BOK M 1956 01:08:47 1031
59 David Dann MDOC M 1956 01:09:27 1026
60 David Doherty SBOC M 1954 01:09:49 1023
61 Lisbeth Damsgaard søllerød ok W 01:09:52
62 Janet Nash LOC F 1951 01:10:14 1019
63 Terry O'Brien, BEM STAG M 1958 01:10:14 1019
64 Bob Hill RAFO M 1956 01:10:29 1017
65 Miriam Rosen SROC F 1949 01:10:40 1015
66 Maurice Hemingway WAOC M 1955 01:10:44 1015
67 Lesley Brown HOC F 1950 01:11:06 1012
68 Erik Andersen Odense M 01:11:44
69 John Broadhead WRE M 1955 01:12:05 1003
70 J K Astin WSX F 1953 01:12:14 1002
71 Mary Williams ESOC F 1951 01:12:24 1002
72 David Oxenham SARUM M 1955 01:13:10 995
73 Eddie Speak MDOC M 1954 01:13:12 995
74 Jillyan Dobby MDOC F 1951 01:13:18 994
75 Margaret Dalgleish ESOC F 1952 01:14:11 986
76 Gerard Thomson STAG M 1956 01:14:12 986
77 Sheila Sprot SYO F 1951 01:14:28 984
78 Helena Burrows LOC F 1951 01:14:29 984
79 Charlie Wilson NATO M 1954 01:14:35 983
80 Simon Schmuck M 01:15:02
81 Judith Holt DVO F 1950 01:15:53 973
82 David Rogers BKO M 1958 01:16:10 970
83 Robert Sneyd KERNO M 1956 01:16:14 970
84 Heather Smithard KFO F 1949 01:16:47 965
85 Mark Elder CLYDE M 1957 01:17:08 962
86 Matthew Cochrane SROC M 1954 01:17:15 961
87 Colin Welch BOK M 1958 01:17:21 960
88 Christine Roberts EBOR F 1949 01:17:27 960
89 Catherine Dawson Gafanhori Portugal W 01:18:08
90 Bruce Marshall WAOC M 1952 01:18:19 951
91 Michael Hill HAVOC M 1954 01:18:30 950
92 Trina Rogerson ELO F 1951 01:18:31 949
93 Alistair Harding San Diego OC M 01:18:48
94 Nev Myers EBOR M 1957 01:18:56 946
95 Margaret Fraser MAROC F 1950 01:19:55 937
96 Gerry Meehan NWOC M 1957 01:19:57 937
97 Carol Sands BOK F 1951 01:19:58 937
98 Gerda Marie Christiansen O-63, Vordingborg W 01:20:40
99 Sue Edlington HOC F 1953 01:21:00 928
100 Colin Inverarity INT M 1953 01:22:16 917
101 Jacqueline Halaba CO Caballeros W 01:23:00
102 Jonathan Lenton MAROC M 1957 01:23:17 909
103 Hilary Scott BASOC F 1953 01:25:26 889
104 Tim Murphy DEE M 1955 01:25:32 889
105 Alan West LEI M 1958 01:26:09 883
106 Martin Powell LOC M 1951 01:27:06 875
107 Joachim Menn OLG Siegerland M 01:28:02
108 Jane Breed HH F 1952 01:28:29 863
109 Jean Payne DEE F 1953 01:29:17 856
110 Fran McDonald WCOC F 1950 01:29:21 856
111 Nigel Hills SAX M 1955 01:29:37 854
112 Kevin Ryder NWO M 1956 01:29:53 851
113 Viv Macdonald DVO F 1952 01:31:41 837
114 Lisbet Hansen FSK-orientering W 01:32:04
115 Gordon Neilson ESOC M 1955 01:32:12 835
116 Sally Rollo SOLWAY F 1952 01:32:27 833
117 Susan Roome SROC F 1952 01:32:59 828
118 Jan Clenaghan SOLWAY F 1950 01:33:43 822
119 Allan Downie TAY M 1958 01:33:51 821
120 Rosalind Taunton NGOC F 1950 01:34:20 817
121 Frances Goldingay HH F 1949 01:34:37 816
122 Jacqueline Scuvee Moreau CO LIEGE W 01:36:24
123 Mary Nixon SOC F 1949 01:36:44 798
124 Foss Foster GRAMP F 1951 01:37:19 793
125 Margaret Willdig OD F 1953 01:37:34 791
126 Robert Grant SN M 1955 01:39:01 778
127 Denise Mullins SARUM F 1951 01:39:05 778
128 Margaret Dearman MOR F 1949 01:39:14 777
129 Barbara Verity DEE F 1949 01:39:44 772
130 Les Edlington HOC M 1954 01:40:00 770
131 James Morrison ESOC M 1955 01:40:23 767
132 Glenys Ferguson SROC F 1950 01:41:07 760
133 James Purves RR M 1957 01:42:42 747
134 Val Finch FVO F 1951 01:43:47 738
135 Mary Carrick HALO F 1949 01:45:45 721
136 Elizabeth Carter AIRE F 1953 01:50:48 678
137 Marcus Eassom WRE M 1954 01:50:49 678
138 Vivienne Maxwell DEVON F 1950 01:53:04 658
139 Genevieve Jones MAROC F 1950 01:54:06 650
140 Alison Doyle MDOC F 1949 01:55:10 643
141 Judith Hind CLARO F 1951 01:55:29 640
142 Alan Starling NGOC M 1955 01:57:06 626
143 Pauline Wilson SYO F 1952 02:02:09 585
144 Brian Miller ESOC M 1956 02:05:59 554
145 Lindsey Esson GRAMP F 1950 02:53:24 155
- Hamish Willis PFO M 1955 01:01:35
- John Fallows NGOC M 1958 01:02:36
- Anne Wilson AIRE F 1952 01:26:28
- Sheila Colls Yarra Valley OC W 01:27:40
- Martin Light NWO M 1958 01:40:12
- Christine Vince KERNO F 1953 01:44:44
Showing results 1 - 151 of 151