Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Moray2013 Day2, 29/07/2013

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C27 (length: 5.975km, climb: 15m, 20 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | White | Yellow | Orange | Light Green | Green | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C28 | C29 | C30 | C31 | C32 | C33 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Paul Murgatroyd LOG M 1967 00:45:26 1238
2 Hugh Potter NATO M 1967 00:47:10 1226
3 Andy Sykes DVO M 1965 00:47:31 1224
4 James Bond Her Majesty's Secret Service M 00:48:31
5 Christian Wehrli OLG Bern M 00:49:35
6 Clive Masson ESOC M 1968 00:50:07 1204
7 Frode Haug Hamar O-Klubb M 00:52:00
8 Nick Howlett LOC M 1967 00:52:17 1187
9 Kent Berggren Tullinge SK M 00:52:36
10 Roald Laurantsen Gneist M 00:53:49
11 Liz Campbell Masterplan Adventure F 1954 00:53:50 1176
12 Martin Greiner TSV Gruenwald M 00:54:19
13 John Mason MAROC M 1964 00:54:51 1168
14 Christian Gillet ASUB M 00:54:55
15 Ronald Nolan ESOC M 1967 00:56:19 1158
16 Claudia Greiner TSV Gruenwald W 00:56:30
17 Peter Warland SOS M 1965 00:56:39 1155
18 Ian Gamlen COBOC M 1965 00:57:01 1152
19 Robert Cranston RR M 1965 00:58:17 1143
20 Simon Bevan SOC M 1965 00:58:20 1143
21 Andrew French WIM M 1965 00:58:23 1143
22 Margaret Reynolds SBOC F 1961 00:58:38 1141
23 Jackie Scarf EPOC F 1962 00:59:41 1132
24 Jane Morgan SOC F 1960 00:59:59 1130
25 Karen Jones SLOW F 1961 01:00:07 1129
26 Simon Moss SLOW M 1965 01:00:09 1129
27 Mark Howell SN M 1965 01:00:13 1128
28 Peter Langmaid HOC M 1968 01:00:19 1127
29 Derek Maclean Bay Area OC M 01:00:22
30 Rebekah Beadle LOC F 1963 01:00:31 1126
31 Finlay Ross ESOC M 1966 01:00:40 1125
32 Jonathan Molloy FVO M 1968 01:00:58 1122
33 Øystein Melby Hamar OK M 01:00:59
34 Alison Harding HH F 1960 01:01:35 1118
35 Peggy Dickison OK W 01:01:42
36 Valérie Berger-Capbern TOAC ORIENTATION W 01:02:08
37 Ian von Essen OK Linné M 01:02:31
38 Stefan Nilsson OK Linné M 01:02:51
39 Christine Goulding BL F 1963 01:02:56 1107
40 Pauly-D Jones DEE M 1965 01:02:56 1107
41 Sonia Armitage GRAMP F 1960 01:03:26 1105
42 Alison Cunningham ESOC F 1963 01:03:36 1103
43 Jana Bochenkova Ekonom Praha W 01:03:37
44 Caroline Moran SOC F 1963 01:03:38 1103
45 Julia Laverack WAROC F 1962 01:03:56 1101
46 Matt White LEI M 1967 01:03:59 1100
47 Oligo Virginie Club Orientation Lorient W 01:04:37
48 Lesley Gomersall GRAMP F 1962 01:04:38 1095
49 Gayle Quantock Newcastle Orienteering Club W 01:04:39
50 Lindsey Knox RR F 1959 01:05:07 1093
51 Heather Fellbaum MDOC F 1963 01:05:08 1093
52 Ingrid Sandvoll GNEIST W 01:05:38
53 Penelope Smirthwaite MOR F 1960 01:05:44 1088
54 Iain Bell SN M 1965 01:06:41 1081
55 Andrew Campbell MOR M 1967 01:06:43 1081
56 Sally Gilliver MDOC F 1961 01:06:45 1080
57 Charlotte Somers-Cocks LOC F 1960 01:06:48 1080
58 Paul Goldsworthy NOR M 1964 01:07:08 1077
59 Dag Thorstein Wang Lillomarka OL M 01:07:08
60 Miroslava Sediva Ekonom Praha W 01:07:11
61 Philip Jenkins SBOC M 1966 01:07:22 1076
62 Derek Kennedy SOLWAY M 1964 01:07:36 1074
63 Rory Percival HH M 1964 01:08:19 1068
64 Janet Adams SYO F 1963 01:08:21 1068
65 Susan Harding SROC F 1962 01:08:24 1068
66 Joyce Marshall AIRE F 1960 01:08:27 1067
67 Helen Lloyd NOR F 1959 01:08:38 1066
68 Stuart Robertson TAY M 1966 01:08:56 1064
69 Rod Harrington DFOK M 1966 01:09:00 1063
70 Mary Ockenden SROC F 1959 01:09:14 1062
71 Louise Dunn LOC F 1960 01:09:41 1058
72 Vladimir Geldof hamok M 01:10:32
73 Fran Loots TAY F 1959 01:10:55 1049
74 Gunilla Boman Västerås SOK W 01:10:55
75 Jane Halliday MOR F 1960 01:11:11 1047
76 Eileen Maxwell RR F 1963 01:11:30 1044
77 Hege Fjellbirkeland Gular W 01:11:48
78 Roy McGregor SROC M 1966 01:12:17 1038
79 Eva Svanberg Järfälla OK W 01:12:30
80 Fiona Hendrie FVO F 1960 01:12:36 1036
81 Anne Loever Stord Orientering W 01:12:50
82 Perry Mole SOS M 1965 01:12:51 1034
83 Simon Denman NGOC M 1965 01:13:28 1030
84 Britt Karlsen Askøy Orienteringslag W 01:13:32
85 Bill Young MOR M 1968 01:13:50 1028
86 Nick Collins MAROC M 1967 01:13:50 1028
87 Niclas Andersson Markbygdens OK M 01:13:50
88 Iain Tebbutt LEI M 1967 01:14:04 1026
89 Joanne Taylor SROC F 1963 01:14:11 1025
90 Jane Malley NATO F 1961 01:14:45 1022
91 Anne Burbidge WCOC F 1961 01:14:49 1020
92 Helen Errington HH F 1961 01:14:56 1019
93 Martin Pickering DEE M 1964 01:15:22 1016
94 Honza Holec SKOB Ostrava M 01:15:45
95 David Farell Garrigós.Cat Club Orientació Catalunya (COC) M 01:16:18
96 Elizabeth Bales POTOC F 1962 01:16:42 1006
97 Philippa Weir MOR F 1963 01:17:27 1001
98 Gabi Shanahan BAOC F 1961 01:17:57 997
99 Caroline Mackenzie CLOK F 1963 01:18:41 992
100 Dieter Lützelschwab OLG Cordoba M 01:19:35
101 Jon Darley GO M 1966 01:19:47 983
102 Debby Warren NN F 1963 01:20:12 980
103 Jane Lambert SO F 1960 01:20:40 977
104 Adele Newall KERNO F 1961 01:20:48 977
105 Jørgen Nilsen Sandnes Idrettslag M 01:20:56
106 Judith Wood PFO F 1962 01:21:17 973
107 Karen Farley LOC F 1961 01:22:24 965
108 Ian Milne BOK M 1961 01:22:34 963
109 Gill Adams AIRE F 1961 01:22:48 961
110 Kim Leslie WCOC F 1963 01:23:44 953
111 Frances Getliff MAROC F 1963 01:24:04 951
112 Helen Smethurst PFO F 1960 01:24:09 950
113 Matthias Luedin OLG Basel, Switzerland M 01:26:33
114 Brenda Rutter SROC F 1963 01:26:41 931
115 Kate Thomas CLYDE F 1960 01:26:45 930
116 Sian Calow DEE F 1961 01:27:02 928
117 John Brewer SROC M 1964 01:27:33 924
118 Chris Heaton LEI M 1980 01:28:04 920
119 Gwen Tanner BOK F 1960 01:28:05 920
120 Carol Taverner WIGHTO F 1959 01:29:48 907
121 Maggie Hateley DEE F 1963 01:29:54 907
122 Sarah Jenkins SBOC F 1963 01:31:29 893
123 Kathleen Lennon QOC W 01:31:52
124 Sue Kuestner COC (Cascade Orienteering Club) W 01:32:18
125 Catrina Forbes Marlborough Orienteering Club W 01:32:32
126 Ursula Williamson LEI F 1962 01:33:25 879
127 Marian White HOC F 1960 01:33:27 879
128 Caroline Potter BOK F 1962 01:33:52 875
129 Sue Gard QO F 1948 01:34:38 870
130 Hazel Hindle MDOC F 1963 01:36:42 854
131 Chris Chandler M 01:37:31
132 Nina Knudsen GNEIST W 01:37:41
133 Barbara Egger-Zulauf OLV Hindelbank W 01:38:13
134 Gavin Cairns LVO M 1968 01:39:56 833
135 Stacy Nottle RROQ W 01:41:14
136 Carolyn Dent BOK F 1962 01:43:21 808
137 Eleanor Taylor DEVON F 1959 01:44:06 803
138 Ian Lowles WCOC M 1965 01:45:47 790
139 Sue Cooles SN F 1959 01:47:51 774
140 Julia Kirk SBOC F 1956 01:49:13 764
141 Fiona Downie TAY F 1962 01:53:54 728
142 Julie Collins DFOK F 1960 02:09:17 613
143 Caroline Louth WAOC F 1961 02:12:13 593
144 Marie-Odile Laminette Tous Azimuts DOUAI W 02:19:14
- Alistair Tinto EPOC M 1966 00:54:18
- Vicky Thornton MDOC F 1961 01:00:33
- Ann Cummings WCOC F 1959 01:08:18
- Kevin MacKenzie INVOC M 1964 01:15:41
- Tom Todd INVOC M 1965 01:19:30
- Heather Walton SLOW F 1962 01:25:41
- Andy Furnell LOG M 1964 01:27:00
- Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:45:00
Showing results 1 - 152 of 152