Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Moray2013 Day3 (Incorporating UKOL15), 30/07/2013

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottis6days.com

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C23 (W60) (length: 4.55km, climb: 65m, 14 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5 (W85) | UKOL C6 (M85) | UKOL C7 (M80,W75) | White | Yellow | Orange | Light Green | Green | C16 | C17 | UKOL C18 (W70) | C19 | UKOL C20 (M75,W65) | C21 | C22 | UKOL C24 (M70,W55) | UKOL C25 (W16) | C26 | UKOL C27 (W50) | UKOL C28 (M65) | UKOL C29 (W45) | UKOL C30 (W40) | UKOL C31 (W18,W20,W35) | UKOL C32 (M60) | UKOL C33 (M18) | UKOL C34 (M16) | UKOL C35 (M55) | UKOL C36 (M50) | UKOL C37 (M45) | UKOL C38 (M40) | UKOL C39 (M20,M35) | UKOL C40 (W21) | UKOL C41 (M21)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Mick Lucking NOC M 1957 00:38:19 1245
2 Per Lindgren IK Hakarpspojkarna M 00:40:46
3 Uwe Krausbauer CTG Koblenz M 00:40:58
4 Paul Morris NOC M 1957 00:42:00 1217
5 Dag Petter Sødal SSK Oddersjaa M 00:44:29
6 Bruce Bryant OD M 1957 00:46:46 1177
7 John Campbell DVOA M 00:46:58
8 Mike Stewart INT M 1958 00:47:00 1175
9 Otte Omdal Ganddal IL M 00:47:22
10 Blair Young TINTO M 1957 00:48:58 1159
11 Martyn Roome SROC M 1952 00:50:15 1149
12 Malcolm Irvine DEE M 1955 00:51:03 1143
13 Andy Creber NGOC M 1958 00:52:06 1134
14 Silvia Baumann OL Zimmerberg W 00:54:11
15 Matthew Cochrane SROC M 1954 00:54:19 1116
16 Richard Tiley LOC M 1958 00:54:39 1113
17 Bjørn Stormoen Birkenes IL M 00:54:41
18 Rick Browne LOC M 1954 00:55:12 1108
19 Judy Johnson BL F 1951 00:56:09 1102
20 Terry O'Brien, BEM STAG M 1958 00:56:10 1101
21 Ian Whitehead DVO M 1955 00:56:30 1099
22 JOHN BIRTWISTLE CLARO M 1956 00:56:36 1098
23 Andrew Graham SARUM M 1955 00:56:47 1096
24 Milan Bochenek Ekonom Praha M 00:57:41
25 Stein Myhre Nydalen SK M 00:57:44
26 Erik Andersen Odense M 00:57:49
27 Dave Brown EBOR M 1957 00:57:52 1088
28 Eddie Speak MDOC M 1954 00:58:07 1086
29 Winfried Fugmann TV Zizenhausen M 00:58:23
30 Sheila Sprot SYO F 1951 00:58:27 1084
31 Anne Lundmark Järfälla OK W 00:58:32
32 Alan Gould NOC M 1956 00:58:37 1082
33 Esko Töykkälä Lammin Säkiä M 00:59:06
34 David Doherty SBOC M 1954 00:59:15 1077
35 Heikki Silvennoinen Paimion Rasti M 00:59:17
36 Monika Bonafini SLOW F 1953 01:00:13 1069
37 Liam O'Brien CorkO M 01:00:15
38 Alan Poxon MDOC M 1954 01:00:33 1066
39 Gary Newell SN M 1953 01:00:40 1065
40 Jonathan Lenton MAROC M 1957 01:00:52 1064
41 Lisbeth Damsgaard søllerød ok W 01:01:06
42 Karsten Stald Horsens Orienteringsklub M 01:01:21
43 John Broadhead WRE M 1955 01:01:44 1056
44 Gerda Marie Christiansen O-63, Vordingborg W 01:01:53
45 Bob Hill RAFO M 1956 01:02:04 1054
46 Simon Schmuck M 01:02:26
47 Janet Nash LOC F 1951 01:02:37 1049
48 Peter Cheetham RAFO M 1958 01:02:37 1049
49 Rod Postlethwaite WRE M 1954 01:03:12 1044
50 Jenny Wren BL F 1950 01:03:15 1044
51 Peter Ribbans SWOC M 1957 01:03:19 1043
52 Helen Gardner EBOR F 1950 01:03:25 1043
53 Helena Burrows LOC F 1951 01:03:29 1042
54 Dave Bales POTOC M 1955 01:03:59 1038
55 Philip Halford SUFFOC M 1954 01:04:07 1037
56 Jillyan Dobby MDOC F 1951 01:04:12 1036
57 Lynne Walker BASOC F 1953 01:04:20 1035
58 Ashley Cooper BOK M 1956 01:04:23 1035
59 Christian Hoyois CARE Vevey Orientation M 01:04:33
60 Maurice Hemingway WAOC M 1955 01:04:39 1033
61 Colin Inverarity INT M 1953 01:04:41 1033
62 Alan Brown WSX M 1958 01:05:56 1023
63 Miriam Rosen SROC F 1949 01:05:56 1023
64 Lester Evans HOC M 1954 01:06:03 1023
65 Gerard Thomson STAG M 1956 01:06:08 1022
66 David Hanstock BOK M 1956 01:06:10 1022
67 John Fallows NGOC M 1958 01:06:37 1017
68 Judith Holt DVO F 1950 01:07:32 1010
69 Jim Eagleton DVOA M 01:07:51
70 Nev Myers EBOR M 1957 01:07:52 1007
71 Mike Farrington HOC M 1955 01:08:13 1004
72 Åge Hovden Stord Orientering M 01:08:17
73 Ian Addis MOR M 1958 01:08:24 1002
74 Colin Welch BOK M 1958 01:08:28 1002
75 Janice Nisbet ESOC F 1953 01:08:28 1002
76 Jean Payne DEE F 1953 01:08:35 1002
77 Peter O'Connell EBOR M 1955 01:08:47 1000
78 Mary Williams ESOC F 1951 01:08:55 999
79 Alistair Harding San Diego OC M 01:09:12
80 Heather Smithard KFO F 1949 01:09:31 994
81 Charlie Wilson NATO M 1954 01:09:53 991
82 Robert Sneyd KERNO M 1956 01:10:58 982
83 Uwe Bürger TSC Eintracht Dortmund 48/95 M 01:11:09
84 Malcolm Aldridge MOR M 1957 01:11:15 980
85 Donald Watson INT M 01:11:31
86 Foss Foster GRAMP F 1951 01:11:57 975
87 Julie Astin WSX F 1953 01:12:13 973
88 Kate Ingleby DEE F 1953 01:12:57 967
89 Tim Murphy DEE M 1955 01:12:57 967
90 Anne Wilson LOC F 1952 01:13:01 966
91 Sarah Brown SLOW F 1952 01:14:05 958
92 Sally Rollo SOLWAY F 1952 01:14:17 956
93 Philip Kirk OD M 1956 01:14:38 952
94 Viv Macdonald DVO F 1952 01:14:41 952
95 Lesley Brown HOC F 1950 01:15:48 942
96 Susan Stevens AIRE F 1953 01:16:08 940
97 Bruce Marshall WAOC M 1952 01:16:13 939
98 Margaret Dalgleish ESOC F 1952 01:16:15 939
99 David Oxenham SARUM M 1955 01:16:42 935
100 David Dann MDOC M 1956 01:16:59 933
101 Alistair Armitage ESOC M 1955 01:17:22 929
102 Carol Sands BOK F 1951 01:18:31 920
103 Joachim Menn OLG Siegerland M 01:18:52
104 David Rogers BKO M 1958 01:19:54 909
105 Gerry Meehan NWOC M 1957 01:19:55 908
106 Mary Nixon SOC F 1949 01:20:02 907
107 David Knight Bayside Kangaroos M 01:20:26
108 Mark Elder CLYDE M 1957 01:20:29 903
109 Val Finch FVO F 1951 01:20:46 900
110 Catherine Dawson Gafanhori Portugal W 01:20:47
111 Alan West LEI M 1958 01:21:10 897
112 Rosalind Taunton NGOC F 1950 01:21:36 893
113 Michael Hill HAVOC M 1954 01:22:49 883
114 Jane Breed HH F 1952 01:23:31 878
115 Martin Powell LOC M 1951 01:23:46 876
116 Trina Rogerson ELO F 1951 01:24:14 872
117 Susan Roome SROC F 1952 01:24:24 870
118 Sheila Colls Yarra Valley OC W 01:25:10
119 Jacqueline Halaba CO Caballeros W 01:25:33
120 Fran McDonald WCOC F 1950 01:25:41 860
121 Margaret Dearman MOR F 1949 01:26:25 854
122 Christine Roberts EBOR F 1949 01:26:26 854
123 Allan Downie TAY M 1958 01:27:15 847
124 Les Edlington HOC M 1954 01:27:59 842
125 Mary Carrick HALO F 1949 01:28:53 835
126 David Ritchie MOR M 1958 01:29:46 830
127 Glenys Ferguson SROC F 1950 01:30:43 821
128 Frances Goldingay HH F 1949 01:31:22 817
129 Pauline Wilson SYO F 1952 01:31:56 813
130 Jacqueline Scuvee Moreau CO LIEGE W 01:32:28
131 Hamish Willis PFO M 1955 01:35:10 786
132 Hilary Scott BASOC F 1953 01:35:28 784
133 Gordon Neilson ESOC M 1955 01:35:57 780
134 James Morrison ESOC M 1955 01:36:15 778
135 Lisbet Hansen FSK-orientering W 01:37:01
136 Judith Hind CLARO F 1951 01:37:07 770
137 Kevin Ryder NWO M 1956 01:43:21 719
138 Brian Miller ESOC M 1956 01:43:46 715
139 Martin Light NWO M 1958 01:43:55 714
140 Denise Mullins SARUM F 1951 01:44:02 712
141 Liz Davies AIRE F 1953 01:46:01 697
142 Genevieve Jones MAROC F 1950 01:46:46 691
143 Barbara Verity DEE F 1949 01:46:47 691
144 Margaret Willdig OD F 1953 01:46:58 689
145 Nigel Hills SAX M 1955 01:47:13 687
146 Alan Starling NGOC M 1955 01:48:15 678
147 Alison Doyle MDOC F 1949 01:48:16 678
148 Marcus Eassom WRE M 1954 01:49:17 670
149 Robert Grant SN M 1955 01:54:09 632
150 James Purves RR M 1957 01:57:55 603
151 Christine Vince KERNO F 1953 02:15:05 463
152 Vivienne Maxwell DEVON F 1950 02:15:57 456
153 Lindsey Esson GRAMP F 1950 02:36:46 286
- Jan Clenaghan SOLWAY F 1950 01:25:53
Showing results 1 - 154 of 154