Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Moray2013 Day3 (Incorporating UKOL15), 30/07/2013

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottis6days.com

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C39 (M20,M35) (length: 8.55km, climb: 95m, 22 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5 (W85) | UKOL C6 (M85) | UKOL C7 (M80,W75) | White | Yellow | Orange | Light Green | Green | C16 | C17 | UKOL C18 (W70) | C19 | UKOL C20 (M75,W65) | C21 | C22 | UKOL C23 (W60) | UKOL C24 (M70,W55) | UKOL C25 (W16) | C26 | UKOL C27 (W50) | UKOL C28 (M65) | UKOL C29 (W45) | UKOL C30 (W40) | UKOL C31 (W18,W20,W35) | UKOL C32 (M60) | UKOL C33 (M18) | UKOL C34 (M16) | UKOL C35 (M55) | UKOL C36 (M50) | UKOL C37 (M45) | UKOL C38 (M40) | UKOL C40 (W21) | UKOL C41 (M21)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Loïc Capbern TOAC ORIENTATION M 00:52:04
2 Christoph Prunsche German Team / TuS Lübbecke M 00:52:11
3 Assar Hellström OK Ravinen M 00:52:34
4 Michael Sprot SYO M 1979 00:52:58 1340
5 Carl Edmonds LOC M 1993 00:53:54 1334
6 Ben Maliphant BOK M 1994 00:53:57 1334
7 Julien Gillet ASUB M 00:54:15
8 Roger Goddard FVO M 1974 00:55:04 1326
9 Johan Sisell OK Södertörn M 00:55:16
10 Alastair Buckley SYO M 1974 00:55:31 1323
11 Ben Mitchell SBOC M 1993 00:55:38 1322
12 Immanuel Berger German Team / Gundelfinger TS M 00:55:38
13 Richard Guillaume BOF M 1981 00:56:07 1319
14 Matt Stott SWOC M 1988 00:56:13 1319
15 Ciaran Allen DEE M 1994 00:56:24 1317
16 Chris Owens DEE M 1994 00:56:32 1316
17 Jere Sipponen Paimion Rasti M 00:57:24
18 Joe Taunton NOC M 1987 00:58:33 1303
19 Ben Chesters DEVON M 1978 00:59:30 1296
20 Andrew Preston SYO M 1977 00:59:38 1295
21 Jack Wright LOC M 1993 00:59:59 1292
22 David Currie SOC M 1976 01:00:16 1291
23 Remo Thoma OLG Pfaeffikon M 01:00:38
24 Amadou Sylla TOAC ORIENTATION M 01:01:27
25 Ali Robertson GRAMP M 1977 01:02:29 1277
26 Einar Marius Hj. Martinsen Vikebygd IL M 01:03:05
27 Glen Richardson NOR M 1978 01:03:25 1272
28 Nicholas Cooper Rand Orienteering Club M 01:03:55
29 Julian Simpson CLOK M 1975 01:05:23 1259
30 Richard Purkis ESOC M 1993 01:05:23 1259
31 Mark Ford CHIG M 1975 01:05:36 1257
32 James Williams EPOC M 1978 01:06:01 1253
33 Peter Tryner SYO M 1974 01:06:13 1252
34 Nick Taylor MDOC M 1980 01:06:21 1251
35 David Colls Yarra Valley M 01:06:21
36 Laurence Cload INVOC M 1978 01:06:36 1249
37 Roger Bryant MDOC M 1992 01:06:42 1249
38 Alistair Powell OD M 1978 01:06:42 1249
39 Markus Uhr OLG Pfaeffikon M 01:06:43
40 Nick Green NATO M 1975 01:07:38 1243
41 Pete Kidd SELOC M 1976 01:07:44 1242
42 Sondre Kongsgaard GNEIST M 01:07:56
43 Laurence Quinn Great Eastern Navigators M 01:08:17
44 Paul Nixon SLOW M 1979 01:08:23 1239
45 Dominik Mösch OLG Basel M 01:08:30
46 Doug Cload BOK M 1976 01:08:35 1237
47 Ray Ward INT M 1975 01:09:09 1233
48 Chris Williamson SYO M 1987 01:09:44 1230
49 David Cope MV M 1976 01:09:48 1229
50 Matthias Mahr SLOW M 1976 01:10:03 1228
51 Rami Rintala Hiisirasti M 01:11:06
52 Michael Balling SLOW M 1987 01:11:14 1221
53 Mike Beasant BOK M 1993 01:11:19 1221
54 Pierre Gerard CLYDE M 01:11:51
55 Alan Hartley BL M 1974 01:12:23 1214
56 Niklas Glowka TSC Eintracht Dortmund 48/95 M 01:12:51
57 Marc Capbern TOAC ORIENTATION M 01:13:05
58 Sascha Boeck USV TU Dresden M 01:13:10
59 Simon Austin LOC M 1990 01:13:52 1203
60 Oliver O'Brien SLOW M 1980 01:13:53 1203
61 Ian Marsden HH M 1976 01:14:10 1201
62 Andrew McNally WCH M 1976 01:14:31 1199
63 Adam Poole TVOC M 1989 01:15:18 1194
64 Andrej Olunczek USV TU Dresden M 01:15:26
65 Ian Cumpstey WCOC M 1977 01:15:52 1190
66 David Maliphant DRONGO M 1992 01:16:08 1188
67 Jack Benham SARUM M 1994 01:16:20 1187
68 MARTIN SMITH LOC M 1960 01:17:10 1181
69 Erwin Schramm TGV HORN M 01:17:29
70 Edward Stott SLOW M 1983 01:17:38 1178
71 Andrew Lindsay ESOC M 1994 01:17:46 1177
72 Laurence Ball NOR M 1986 01:17:48 1177
73 Evan Barlow SLOW M 1975 01:18:40 1171
74 Dave Broatch ERYRI M 1960 01:18:57 1169
75 Alex Kemp CLYDE M 1976 01:21:46 1151
76 Stephen Mallison WIM M 1980 01:21:49 1151
77 Graeme Ambler BOK M 1978 01:23:36 1140
78 Rory McComb OH-S M 01:24:16
79 Marnoch Hamilton-Jones GRAMP M 01:24:34
80 Roland Prentice TAY M 1983 01:24:38 1132
81 John Ockenden DRONGO M 1994 01:25:24 1127
82 Mikael Axelsson OK Skogshjortarna M 01:25:46
83 Tom Cowton WCOC M 1986 01:26:34 1119
84 Steve Read BAOC M 01:26:41
85 Florent Fardel Tous Azimuts DOUAI M 01:26:47
86 Hans Christian Falkenberg Stavanger Orienteringsklubb M 01:27:08
87 Jonathan Serrand TOAC Orientation M 01:27:51
88 Andrew Rowe POTOC M 1976 01:27:54 1111
89 Donald Kerridge MAROC M 1966 01:29:46 1099
90 Paul Wilmore SROC M 1984 01:30:51 1093
91 Martin Pigott POTOC M 1975 01:30:53 1093
92 Laurence Cowton M 01:31:18
93 Snorre Lunde GNEIST M 01:31:52
94 Arvid Glowka TSC Eintracht Dortmund 48/95 M 01:34:41
95 Kristian Bosisio OK Bovec M 01:34:53
96 Julian Green EPOC M 1976 01:35:52 1060
97 Sturle Nordeide GNEIST M 01:37:14
98 Josh Owen DEVON M 1994 01:37:36 1048
99 Peter McIntyre Land Warfare Centre M 01:39:36
100 Graham Hemingway WCOC M 1993 01:51:31 958
101 Carles Salvador U.E.VIC M 02:00:14
102 Richard Jones SLOW M 1970 02:09:43 836
- Peter Hodkinson EUOC M 1991 00:19:52
- Robert Browne LOC M 1988 01:01:47
- William Hancock KERNO M 1979 01:06:03
- Marc Kerckhofs OMEGA M 01:11:04
Showing results 1 - 106 of 106