Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Moray2013 Day4 (Incorporating EuroMeeting Middle Distance - A World Ranking Event), 01/08/2013

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C19 (length: 3.725km, climb: 90m, 11 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | White | Yellow | Orange | Light Green | Green | C16 | C17 | C18 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C32 | C33 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Kjell Svihus Ganddal IL M 1948 00:39:09
2 Priska Gautschi Fricktal W 1963 00:39:22
3 Lena Nilsson OK Linné W 1963 00:39:29
4 Ilkka Lainema MS-Parma M 1948 00:41:49
5 Doug Wood FVO M 1946 00:43:18 1057
6 Dave Skidmore DVO M 1946 00:44:01 1051
7 Simo Mannervesi Paimion Rasti M 1948 00:44:18
8 Froey Groendahl Lillomarka O-lag W 1963 00:44:52
9 Mary O'Connell 3ROC W 1963 00:45:19
10 Robert Scott HOC M 1947 00:46:13 1033
11 David Binks WAROC M 1947 00:46:54 1028
12 Martin Cross WIM M 1945 00:46:54 1028
13 Kjell Frodin Koping Kolsva OK M 1948 00:47:00
14 Roy Lindsell EPOC M 1944 00:48:24 1015
15 Michael Smith HALO M 1944 00:48:36 1014
16 Dennis Trewin Bushflyers M 1948 00:48:47
17 Svein - Erik Heggenes Voss M 1948 00:48:50
18 Carina Johansson Tumba Mälarhöjden OK W 1963 00:48:54
19 Konrad Becker OLG Basel M 1948 00:48:58
20 Russ Fauset HOC M 1947 00:49:24 1007
21 Richard Collins SROC M 1944 00:49:43 1004
22 Philip Gager SROC M 1946 00:50:04 1002
23 Helen Hardie STAG F 1963 00:50:28 999
24 Janet Leake EBOR F 1959 00:50:40 997
25 Ian Watson MDOC M 1947 00:50:55 995
26 Joyce Woffindin WCOC F 1962 00:51:28 991
27 Ray Barlow Southland Orienteering Club M 1948 00:51:51
28 Thorolf Trolsrud Botne SK M 1948 00:52:21
29 Karen Quickfall SROC F 1963 00:52:59 978
30 Alison Saunders HH F 1959 00:53:04 977
31 Liz Orr CLYDE F 1960 00:53:14 977
32 Barbara Glowka TSC Eintracht Dortmund 48/95 W 1963 00:53:31
33 Wendy MacKinnon INVOC F 1963 00:53:38 973
34 Bjørn Helge Ceeberg Hedrum o.lag M 1948 00:53:44
35 Mike Cope CLARO M 1947 00:53:48 972
36 Jolanda Wehrli OLG Bern W 1963 00:54:01
37 Ariane Burke INT W 1963 00:54:11
38 Amanda Roberts LOG F 1962 00:54:14 968
39 Gill Lock SBOC F 1963 00:54:23 967
40 Kath Speak MDOC F 1959 00:55:28 958
41 Anthony Roberts CorkO M 1948 00:55:49
42 John Pigott POTOC M 1946 00:55:59 953
43 John Palmer NOC M 1946 00:56:16 950
44 Bill Marlow MWOC M 1948 00:56:18 950
45 Margaret Mackenzie WCOC F 1960 00:56:31 948
46 Peter Hills DEE M 1944 00:56:36 947
47 Frank Major NN M 1944 00:56:44 946
48 Anne Kari Birkeland Birkenes IL W 1963 00:56:56
49 Odile Hoyois CARE Vevey orientation W 1963 00:57:02
50 Hazel Hall DFOK F 1962 00:57:44 938
51 Peter Hubberstey NOC M 1944 00:58:25 932
52 Alison Lovie GRAMP F 1960 00:58:47 929
53 Bob Elmes DEE M 1945 00:58:59 927
54 Adell Cooper NWO F 1961 00:59:22 924
55 Stan Holroyd INVOC M 1945 00:59:42 921
56 Carola Buechner BSV Halle-Ammendorf W 1963 01:00:02
57 Denis Murphy DEE M 1946 01:00:35 914
58 Trudy Crosby LOG F 1959 01:01:00 910
59 Claire Tomalin SOS F 1963 01:01:02 910
60 Jane Cherry AYROC F 1962 01:01:02 910
61 Catherine Coulier CS Pertuis W 1963 01:01:08
62 Grahame Crawshaw MDOC M 1948 01:01:11 909
63 Helen Nisbet SMOC F 1961 01:01:24 907
64 Richard Clark EBOR M 1946 01:01:39 904
65 Gro Birkeland Søvik Gneist W 1963 01:01:41
66 Gro Ellegaard Hamar OK W 1963 01:02:49
67 Maria Roberts NOC F 1963 01:03:05 892
68 Kerstin Pischke Turbine Neubrandenburg W 1963 01:05:17
69 Debbie Charlton SMOC F 1960 01:05:26 872
70 Caz Dudley MAROC F 1962 01:05:31 871
71 Tessa Campbell MAROC F 1963 01:06:00 867
72 Christine Collins WCH F 1960 01:06:19 864
73 Melanie Elkington OD F 1961 01:06:42 861
74 Kristin Beecroft QOC W 1963 01:06:55
75 Peter Yoxall POTOC M 1946 01:08:17 848
76 Barbara Beckett HAVOC F 1955 01:10:14 834
77 Peter Archer CLOK M 1946 01:10:17 834
78 Janicke Skadal GNEIST W 1963 01:10:23
79 Niklaus Staehli OL Amriswil M 1948 01:10:38
80 Stephanie Milne BOK F 1959 01:10:52 830
81 Terje Voll Haslum M 1948 01:11:43
82 Lorna Young TINTO F 1959 01:11:49 821
83 Charlotte Cheetham RAFO F 1961 01:13:09 812
84 Terry Unsworth CLOK M 1947 01:13:14 811
85 Helen O'Donoghue SOLWAY F 1962 01:13:58 805
86 Jacky Dakin SYO F 1961 01:15:49 789
87 Fred Ross EPOC M 1945 01:15:58 788
88 Janet Biggs HAVOC F 1953 01:16:20 785
89 Wendy West LEI F 1963 01:17:36 774
90 Sarah Hiscoke BL F 1961 01:17:56 771
91 Kathryn Willis PFO F 1961 01:18:28 767
92 Susan Ralph SBOC F 1963 01:19:52 755
93 Pam Brown EBOR F 1959 01:20:59 746
94 Fiona Johnston RR F 1960 01:21:07 745
95 Guntram Knauer OLG Thun M 1948 01:21:11
96 Jim Knox RR M 1948 01:21:32 741
97 Adele Appleby QO F 1963 01:22:46 731
98 Carole Chapman MOR F 1962 01:23:06 728
99 Helen Anderson GRAMP F 1963 01:23:30 725
100 Alex Coddington NOR W 1963 01:25:21
101 Siren Hopland GNEIST W 1963 01:25:32
102 Rhona Mackenzie INVOC F 1962 01:25:58 704
103 Elspeth Hooton CLOK F 1961 01:26:02 703
104 John Cooke DVO M 1946 01:27:36 690
105 George Esson GRAMP M 1948 01:28:21 684
106 Pam Hemingway WAOC F 1962 01:28:21 684
107 Kate Maliphant BOK F 1960 01:29:36 673
108 Caroline Barcham SELOC F 1963 01:32:01 653
109 Anne Kimberley DVO F 1960 01:32:35 649
110 Derek Ricketts LEI M 1948 01:35:46 623
111 Eric Whapples WSX M 1946 01:35:47 623
112 Caroline Tullie RR F 1960 01:36:51 614
113 John Colls INVOC M 1944 01:40:05 589
114 Ros James SMOC F 1961 01:57:44 441
- Svein Glendrange Stavanger O-klubb M 1948 00:38:28
- Anne Schmuck W 1963 00:55:04
- Helen Pedley EPOC F 1962 00:55:21
- Marit Ann Ingvaldsen Hanson Viking W 1963 00:58:23
- Douglas Edwards MDOC M 1947 01:06:25
Showing results 1 - 119 of 119