Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Moray2013 Day4 (Incorporating EuroMeeting Middle Distance - A World Ranking Event), 01/08/2013

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C27 (length: 5.2km, climb: 200m, 13 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | White | Yellow | Orange | Light Green | Green | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C28 | C29 | C30 | C31 | C32 | C33 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Paul Murgatroyd LOG M 1967 00:43:44 1238
2 Matthew Smith FVO M 1967 00:44:40 1231
3 Kent Berggren Tullinge SK M 1968 00:46:34
4 James Bond Her Majesty's Secret Service M 1968 00:48:21
5 Andy Sykes DVO M 1965 00:50:10 1194
6 Claudia Greiner TSV Gruenwald W 1963 00:50:36
7 Nick Howlett LOC M 1967 00:50:48 1190
8 Liz Campbell Masterplan Adventure F 1954 00:50:57 1189
9 Hugh Potter NATO M 1967 00:51:15 1187
10 Stefan Nilsson OK Linné M 1968 00:51:25
11 Martin Greiner TSV Gruenwald M 1963 00:51:29
12 Vicky Thornton MDOC F 1961 00:51:45 1184
13 Christian Gillet ASUB M 1968 00:52:36
14 Christian Wehrli OLG Bern M 1968 00:53:00
15 Ian Wilson LEI M 1966 00:53:07 1174
16 Matthew White LEI M 1967 00:53:12 1174
17 Ian von Essen OK Linné M 1968 00:53:35
18 Jane Morgan SOC F 1960 00:53:41 1170
19 Ronald Nolan ESOC M 1967 00:54:47 1163
20 Andrew Campbell MOR M 1967 00:54:49 1163
21 Alistair Tinto EPOC M 1966 00:54:54 1162
22 Peter Warland SOS M 1965 00:55:00 1161
23 Nigel Owens SYO M 1966 00:55:09 1160
24 Dag Thorstein Wang Lillomarka OL M 1968 00:55:36
25 John Ward NOR M 1968 00:55:57 1156
26 Niclas Andersson Markbygdens OK M 1968 00:56:23
27 Alison Harding HH F 1960 00:57:26 1146
28 Caroline Moran SOC F 1963 00:58:00 1143
29 Robert Cranston RR M 1965 00:58:28 1139
30 Julia Laverack WAROC F 1962 00:58:42 1137
31 Øystein Melby Hamar OK M 1963 00:59:17
32 Pauly-D Jones DEE M 1965 00:59:18 1133
33 Simon Bevan SOC M 1965 00:59:46 1130
34 Sonia Armitage GRAMP F 1960 00:59:53 1129
35 Rory Percival HH M 1964 00:59:54 1129
36 Jackie Scarf EPOC F 1962 01:00:04 1127
37 Gunilla Boman Västerås SOK W 1963 01:00:05
38 Simon Moss SLOW M 1965 01:00:33 1124
39 Susan Harding SROC F 1962 01:00:51 1122
40 Alison Cunningham ESOC F 1963 01:01:07 1120
41 Charlotte Somers-Cocks LOC F 1960 01:01:13 1120
42 Janet Adams SYO F 1963 01:01:18 1119
43 Frode Haug Hamar O-Klubb M 1968 01:01:27
44 Margaret Reynolds SBOC F 1961 01:01:54 1115
45 Iain Tebbutt LEI M 1967 01:02:07 1113
46 Hege Fjellbirkeland Gular W 1963 01:02:17
47 Heather Fellbaum MDOC F 1963 01:02:33 1110
48 John Mason MAROC M 1964 01:02:37 1110
49 Andrew French WIM M 1965 01:03:30 1105
50 Ian Gamlen COBOC M 1965 01:03:39 1104
51 Philip Jenkins SBOC M 1966 01:03:45 1103
52 Derek Maclean Bay Area OC M 1968 01:04:11
53 Peggy Dickison OK W 1963 01:04:20
54 Finlay Ross ESOC M 1966 01:04:38 1097
55 Jana Bochenkova Ekonom Praha W 1963 01:05:00
56 Eva Svanberg Järfälla OK W 1963 01:05:00
57 Mary Ockenden SROC F 1959 01:05:35 1092
58 Fran Loots TAY F 1959 01:05:35 1092
59 Lindsey Knox RR F 1959 01:05:38 1091
60 Christine Goulding BL F 1963 01:05:45 1090
61 Chris Heaton LEI M 1980 01:05:48 1090
62 Peter Langmaid HOC M 1968 01:06:13 1087
63 Eileen Maxwell RR F 1963 01:06:46 1084
64 Miroslava Sediva Ekonom Praha W 1958 01:07:05
65 Nick Collins MAROC M 1967 01:07:17 1080
66 Roald Laurantsen Gneist M 1968 01:07:19
67 Gayle Quantock Newcastle Orienteering Club W 1963 01:07:19
68 Jane Halliday MOR F 1960 01:08:23 1072
69 Lesley Gomersall GRAMP F 1962 01:08:47 1070
70 Iain Bell SN M 1965 01:09:19 1066
71 Valérie Berger-Capbern TOAC ORIENTATION W 1963 01:09:30
72 Adele Newall KERNO F 1961 01:10:11 1060
73 Jonathan Molloy FVO M 1968 01:10:38 1057
74 Maggie Hateley DEE F 1963 01:10:48 1056
75 Roy McGregor SROC M 1966 01:11:05 1054
76 Anne Loever Stord Orientering W 1963 01:11:09
77 Joyce Marshall AIRE F 1960 01:11:25 1052
78 Honza Holec SKOB Ostrava M 1968 01:11:41
79 Rebekah Beadle LOC F 1963 01:11:51 1049
80 Brenda Rutter SROC F 1963 01:12:26 1045
81 Joanne Taylor SROC F 1963 01:12:35 1044
82 Ian Milne BOK M 1961 01:13:20 1038
83 Derek Kennedy SOLWAY M 1964 01:14:19 1033
84 Jon Darley GO M 1966 01:14:35 1031
85 Caroline Mackenzie CLOK F 1963 01:15:06 1027
86 Simon Denman NGOC M 1965 01:15:23 1025
87 Elizabeth Bales POTOC F 1962 01:15:43 1023
88 Jane Malley NATO F 1961 01:15:50 1023
89 Paul Goldsworthy NOR M 1964 01:15:56 1023
90 Karen Jones SLOW F 1961 01:16:10 1020
91 Jake Gilmore KNOBOC M 1966 01:17:57 1008
92 Bill Young MOR M 1968 01:17:58 1008
93 Ian Lowles WCOC M 1965 01:17:59 1008
94 Vladimir Geldof hamok M 1968 01:18:08
95 Helen Lloyd NOR F 1959 01:18:18 1005
96 Philippa Weir MOR F 1963 01:18:21 1005
97 Ingrid Sandvoll GNEIST W 1963 01:19:24
98 Oligo Virginie Club Orientation Lorient W 1963 01:19:40
99 Karen Farley LOC F 1961 01:19:44 997
100 Ann Cummings WCOC F 1959 01:20:09 994
101 Gill Adams AIRE F 1961 01:21:16 986
102 Stuart Robertson TAY M 1966 01:21:58 981
103 Debby Warren NN F 1963 01:22:00 981
104 Fiona Hendrie FVO F 1960 01:22:32 977
105 Rod Harrington DFOK M 1966 01:22:53 976
106 Sian Calow DEE F 1961 01:23:21 973
107 Caroline Potter BOK F 1962 01:23:26 972
108 Helen Errington HH F 1961 01:24:24 966
109 Mark Foxwell BKO M 1964 01:24:55 962
110 Hazel Hindle MDOC F 1963 01:25:00 961
111 Kathleen Lennon QOC W 1963 01:25:03
112 Barbara Egger-Zulauf OLV Hindelbank W 1963 01:26:25
113 Louise Dunn LOC F 1960 01:26:49 948
114 Kim Leslie WCOC F 1963 01:26:56 947
115 Judith Wood PFO F 1962 01:28:43 935
116 Jane Lambert SO F 1960 01:29:19 931
117 Anne Burbidge WCOC F 1961 01:29:51 927
118 Julia Kirk SBOC F 1956 01:30:02 926
119 Gabi Shanahan BAOC F 1961 01:30:20 924
120 Martin Pickering DEE M 1964 01:30:40 922
121 Helen Smethurst PFO F 1960 01:31:11 918
122 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:31:16 917
123 Heather Walton SLOW F 1962 01:32:10 911
124 Sue Gard QO F 1948 01:33:55 898
125 Penelope Smirthwaite MOR F 1960 01:34:11 896
126 Gavin Cairns LVO M 1968 01:34:12 896
127 Gwen Tanner BOK F 1960 01:35:09 890
128 Mark Howell SN M 1965 01:35:12 889
129 David Farell Garrigós.Cat Club Orientació Catalunya (COC) M 1968 01:35:27
130 Sue Kuestner COC (Cascade Orienteering Club) W 1963 01:35:32
131 Kevin MacKenzie INVOC M 1964 01:36:43 879
132 Caroline Louth WAOC F 1961 01:37:16 875
133 David Hodson HH M 1964 01:39:54 857
134 Ursula Williamson LEI F 1962 01:40:11 855
135 John Brewer SROC M 1964 01:41:33 846
136 Carol Taverner WIGHTO F 1959 01:42:21 841
137 Pascal Lardet FVO M 1967 01:42:23 841
138 Julie Collins DFOK F 1960 01:42:44 839
139 Sarah Jenkins SBOC F 1963 01:43:25 835
140 Catrina Forbes Marlborough Orienteering Club W 1963 01:45:04
141 Sue Cooles SN F 1959 01:50:55 787
142 Carolyn Dent BOK F 1962 01:58:07 737
143 Stacy Nottle RROQ W 1963 02:16:53
144 Marie-Odile Laminette Tous Azimuts DOUAI W 1963 02:20:56
145 Eleanor Taylor DEVON F 1959 02:21:19 582
146 Nina Knudsen GNEIST W 1963 02:25:09
- Neil Campbell MAROC M 1964 00:54:25
- Richard Leake LEI M 1966 01:02:53
- George Paterson INVOC M 1967 01:06:03
- Britt Karlsen Askøy Orienteringslag W 1963 01:18:33
- Matthias Luedin OLG Basel, Switzerland M 1968 01:20:37
- Sally Gilliver MDOC F 1961 01:20:45
- Tom Todd INVOC M 1965 01:23:58
- Marian White HOC F 1960 01:29:18
- Dieter Lützelschwab OLG Cordoba M 1968 01:30:28
- Perry Mole SOS M 1965 01:38:33
Showing results 1 - 156 of 156