Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Moray2013 Day5, 02/08/2013

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C23 (length: 4.875km, climb: 140m, 18 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | White | Yellow | Orange | Light Green | Green | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C32 | C33 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Paul Morris NOC M 1957 00:39:22 1205
2 Otte Omdal Ganddal IL M 00:39:23
3 Mick Lucking NOC M 1957 00:40:33 1194
4 Per Lindgren IK Hakarpspojkarna M 00:41:11
5 Richard Oxlade ESOC M 1958 00:41:28 1186
6 Dag Petter Sødal SSK Oddersjaa M 00:43:01
7 Mike Stewart INT M 1958 00:43:27 1168
8 Martyn Roome SROC M 1952 00:43:50 1164
9 Uwe Krausbauer CTG Koblenz M 00:44:35
10 John Campbell DVOA M 00:44:56
11 Bruce Bryant OD M 1957 00:45:02 1154
12 Judy Johnson BL F 1951 00:48:19 1123
13 Dave Bales POTOC M 1955 00:49:18 1114
14 Dave Brown EBOR M 1957 00:49:24 1114
15 Blair Young TINTO M 1957 00:49:53 1109
16 Ian Whitehead DVO M 1955 00:50:19 1106
17 Matthew Cochrane SROC M 1954 00:50:24 1105
18 Mike Farrington HOC M 1955 00:50:41 1103
19 Liam O'Brien CorkO M 00:51:25
20 Andrew Graham SARUM M 1955 00:51:29 1096
21 Terry O'Brien, BEM STAG M 1958 00:51:47 1094
22 Rod Postlethwaite WRE M 1954 00:52:06 1091
23 Janice Nisbet ESOC F 1953 00:52:33 1087
24 JOHN BIRTWISTLE CLARO M 1956 00:52:41 1086
25 Gary Newell SN M 1953 00:53:08 1081
26 Alan Gould NOC M 1956 00:53:11 1081
27 Richard Tiley LOC M 1958 00:53:47 1076
28 John Fallows NGOC M 1958 00:54:06 1072
29 Christian Hoyois CARE Vevey Orientation M 00:54:33
30 Stein Myhre Nydalen SK M 00:55:02
31 Jim Eagleton DVOA M 00:55:02
32 Maurice Hemingway WAOC M 1955 00:55:16 1061
33 Helen Gardner EBOR F 1950 00:55:18 1061
34 Lisbeth Damsgaard søllerød ok W 00:55:45
35 Martin Powell LOC M 1951 00:55:53 1055
36 Anne Lundmark Järfälla OK W 00:56:36
37 Peter Ribbans SWOC M 1957 00:56:40 1048
38 Jill Manning SWOC F 1949 00:56:44 1048
39 Åge Hovden Stord Orientering M 00:56:59
40 Bjørn Stormoen Birkenes IL M 00:57:20
41 Susan Stevens AIRE F 1953 00:57:22 1042
42 Colin Welch BOK M 1958 00:57:35 1040
43 Milan Bochenek Ekonom Praha M 00:57:39
44 Mary Williams ESOC F 1951 00:57:59 1036
45 Peter Cheetham RAFO M 1958 00:57:59 1036
46 Mark Elder CLYDE M 1957 00:58:35 1032
47 Peter O'Connell EBOR M 1955 00:58:39 1031
48 Lynne Walker BASOC F 1953 00:58:40 1031
49 Monika Bonafini SLOW F 1953 00:58:55 1029
50 Alan Poxon MDOC M 1954 00:58:58 1028
51 Gerry Meehan NWOC M 1957 00:59:07 1027
52 Simon Schmuck M 00:59:18
53 Carol Sands BOK F 1951 00:59:39 1023
54 Sarah Brown SLOW F 1952 00:59:43 1021
55 Gerard Thomson STAG M 1956 00:59:49 1020
56 Silvia Baumann OL Zimmerberg W 00:59:56
57 David Doherty SBOC M 1954 01:00:03 1018
58 Jonathan Lenton MAROC M 1957 01:00:04 1018
59 Jillyan Dobby MDOC F 1951 01:00:04 1018
60 John Broadhead WRE M 1955 01:00:09 1017
61 Erik Andersen Odense M 01:00:21
62 Judith Holt DVO F 1950 01:00:39 1013
63 Bruce Marshall WAOC M 1952 01:00:51 1011
64 Miriam Rosen SROC F 1949 01:00:57 1010
65 Ashley Cooper BOK M 1956 01:01:10 1008
66 Alistair Harding San Diego OC M 01:01:24
67 Helena Burrows LOC F 1951 01:01:42 1002
68 Alan Brown WSX M 1958 01:02:01 1000
69 Charlie Wilson NATO M 1954 01:02:13 999
70 Mary Nixon SOC F 1949 01:02:43 994
71 Donald Watson INT M 01:02:44
72 Heather Smithard KFO F 1949 01:02:48 993
73 Jenny Wren BL F 1950 01:02:51 993
74 Susan Roome SROC F 1952 01:03:05 991
75 David Dann MDOC M 1956 01:03:06 990
76 Joachim Menn OLG Siegerland M 01:03:29
77 Lester Evans HOC M 1954 01:04:03 982
78 Eddie Speak MDOC M 1954 01:04:04 982
79 Val Finch FVO F 1951 01:04:08 981
80 Colin Inverarity INT M 1953 01:04:28 978
81 David Rogers BKO M 1958 01:04:44 977
82 Gerda Marie Christiansen O-63, Vordingborg W 01:04:49
83 David Oxenham SARUM M 1955 01:04:52 975
84 Margaret Fraser MAROC F 1950 01:05:42 968
85 Foss Foster GRAMP F 1951 01:06:34 960
86 Alistair Armitage ESOC M 1955 01:06:48 958
87 Julie Astin WSX F 1953 01:06:50 957
88 Malcolm Aldridge MOR M 1957 01:07:08 954
89 Fran McDonald WCOC F 1950 01:07:28 951
90 Bob Hill RAFO M 1956 01:08:12 944
91 Jan Clenaghan SOLWAY F 1950 01:09:08 934
92 Robert Sneyd KERNO M 1956 01:10:02 926
93 Kate Ingleby DEE F 1953 01:10:02 926
94 Nev Myers EBOR M 1957 01:10:22 923
95 Lesley Brown HOC F 1950 01:10:32 922
96 Philip Kirk OD M 1956 01:10:38 921
97 Hamish Willis PFO M 1955 01:10:47 919
98 Jean Payne DEE F 1953 01:10:50 919
99 Tim Murphy DEE M 1955 01:11:03 917
100 Christine Roberts EBOR F 1949 01:11:18 915
101 Alan West LEI M 1958 01:11:39 911
102 Karsten Stald Horsens Orienteringsklub M 01:12:15
103 Sally Rollo SOLWAY F 1952 01:13:57 889
104 Sheila Sprot SYO F 1951 01:14:46 882
105 Rick Browne LOC M 1954 01:15:33 875
106 Margaret Willdig OD F 1953 01:16:05 870
107 Barbara Verity DEE F 1949 01:17:09 859
108 Lisbet Hansen FSK-orientering W 01:17:43
109 Catherine Dawson Gafanhori Portugal W 01:17:50
110 Jacqueline Scuvee Moreau CO LIEGE W 01:17:58
111 Viv Macdonald DVO F 1952 01:19:14 841
112 Michael Hill HAVOC M 1954 01:19:39 837
113 Kevin Ryder NWO M 1956 01:20:38 831
114 Uwe Bürger TSC Eintracht Dortmund 48/95 M 01:20:45
115 James Purves RR M 1957 01:20:54 829
116 Anne Wilson LOC F 1952 01:21:07 826
117 Sue Edlington HOC F 1953 01:21:35 822
118 Denise Mullins SARUM F 1951 01:22:33 814
119 Mary Carrick HALO F 1949 01:23:09 809
120 Jane Breed HH F 1952 01:24:11 800
121 Frances Goldingay HH F 1949 01:25:42 785
122 Allan Downie TAY M 1958 01:26:45 776
123 Sheila Colls Yarra Valley OC W 01:27:10
124 Trina Rogerson ELO F 1951 01:27:37 768
125 Nigel Hills SAX M 1955 01:27:43 767
126 Martin Light NWO M 1958 01:28:54 756
127 Rosalind Taunton NGOC F 1950 01:29:12 753
128 Alan Starling NGOC M 1955 01:29:24 751
129 Margaret Dearman MOR F 1949 01:32:53 719
130 Jacqueline Halaba CO Caballeros W 01:33:46
131 Judith Hind CLARO F 1951 01:34:46 701
132 Robert Grant SN M 1955 01:35:09 698
133 Alison Doyle MDOC F 1949 01:40:36 647
134 Marcus Eassom WRE M 1954 01:41:00 644
135 Pauline Wilson SYO F 1952 01:41:51 638
136 James Morrison ESOC M 1955 01:43:16 625
137 Hilary Scott BASOC F 1953 01:50:21 563
138 Vivienne Maxwell DEVON F 1950 01:51:33 552
139 Christine Vince KERNO F 1953 01:56:14 507
140 Genevieve Jones MAROC F 1950 02:16:36 321
141 Brian Miller ESOC M 1956 02:19:19 297
142 Lindsey Esson GRAMP F 1950 02:22:18 269
- Malcolm Irvine DEE M 1955 00:48:09
- David Hanstock BOK M 1956 01:04:12
- Esko Töykkälä Lammin Säkiä M 01:07:36
- Colin Jackson HAVOC M 1959 01:11:04
- Janet Nash LOC F 1951 01:11:58
- Glenys Ferguson SROC F 1950 01:25:59
- Liz Carter AIRE F 1953 01:26:40
Showing results 1 - 149 of 149