Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Moray2013 Day5, 02/08/2013

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C27 (length: 5.45km, climb: 155m, 20 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | White | Yellow | Orange | Light Green | Green | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C28 | C29 | C30 | C31 | C32 | C33 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Hugh Potter NATO M 1967 00:41:16 1228
2 James Bond Her Majesty's Secret Service M 00:41:20
3 Nick Howlett LOC M 1967 00:42:57 1214
4 Paul Murgatroyd LOG M 1967 00:43:47 1206
5 Andy Sykes DVO M 1965 00:44:23 1201
6 Christian Wehrli OLG Bern M 00:44:32
7 Christian Gillet ASUB M 00:44:44
8 Andrew Campbell MOR M 1967 00:44:46 1198
9 Alistair Tinto EPOC M 1966 00:46:26 1184
10 Vicky Thornton MDOC F 1961 00:46:35 1183
11 Jackie Scarf EPOC F 1962 00:46:48 1181
12 Frode Haug Hamar O-Klubb M 00:46:51
13 Martin Greiner TSV Gruenwald M 00:47:03
14 Peter Warland SOS M 1965 00:47:05 1179
15 Ronald Nolan ESOC M 1967 00:47:18 1177
16 Jane Morgan SOC F 1960 00:47:56 1172
17 Margaret Reynolds SBOC F 1961 00:48:17 1169
18 Alison Harding HH F 1960 00:48:34 1167
19 Ian von Essen OK Linné M 00:48:50
20 Kent Berggren Tullinge SK M 00:49:03
21 Ian Gamlen COBOC M 1965 00:49:12 1162
22 Valérie Berger-Capbern TOAC ORIENTATION W 00:49:36
23 Pauly-D Jones DEE M 1965 00:49:57 1156
24 Matthew White LEI M 1967 00:50:06 1155
25 Niclas Andersson Markbygdens OK M 00:50:29
26 Simon Bevan SOC M 1965 00:50:50 1149
27 Stefan Nilsson OK Linné M 00:51:24
28 Alison Cunningham ESOC F 1963 00:51:29 1143
29 Peggy Dickison OK W 00:51:33
30 Bill Young MOR M 1968 00:51:34 1143
31 Rebekah Beadle LOC F 1963 00:51:47 1141
32 Roald Laurantsen Gneist M 00:51:56
33 Liz Campbell WAROC F 1954 00:52:09 1137
34 Peter Langmaid HOC M 1968 00:52:33 1133
35 Charlotte Somers-Cocks LOC F 1960 00:52:44 1132
36 Claudia Greiner TSV Gruenwald W 00:52:50
37 Heather Fellbaum MDOC F 1963 00:54:09 1120
38 Janet Adams SYO F 1963 00:54:49 1115
39 Finlay Ross ESOC M 1966 00:55:20 1110
40 Miroslava Sediva Ekonom Praha W 00:55:23
41 Jane Halliday MOR F 1960 00:55:30 1109
42 Dag Thorstein Wang Lillomarka OL M 00:55:30
43 Derek Maclean Bay Area OC M 00:55:40
44 Caroline Moran SOC F 1963 00:55:43 1108
45 Susan Harding SROC F 1962 00:56:23 1103
46 Sonia Armitage GRAMP F 1960 00:56:41 1100
47 Mary Ockenden SROC F 1959 00:57:26 1095
48 Fran Loots TAY F 1959 00:57:35 1094
49 Vladimir Geldof hamok M 00:58:01
50 Eva Svanberg Järfälla OK W 00:58:09
51 Andrew French WIM M 1965 00:58:13 1088
52 Roy McGregor SROC M 1966 00:58:18 1088
53 Louise Dunn LOC F 1960 00:58:19 1088
54 Joanne Taylor SROC F 1963 00:58:23 1087
55 Iain Tebbutt LEI M 1967 00:58:28 1086
56 Philip Jenkins SBOC M 1966 00:58:55 1083
57 Joyce Marshall AIRE F 1960 00:59:02 1082
58 Nigel Owens SYO M 1966 00:59:34 1077
59 Mark Howell SN M 1965 00:59:34 1077
60 John Ward NOR M 1968 00:59:35 1077
61 John Mason MAROC M 1964 00:59:37 1077
62 Simon Moss SLOW M 1965 01:00:05 1072
63 Ingrid Sandvoll GNEIST W 01:00:06
64 Fiona Hendrie FVO F 1960 01:00:12 1071
65 Øystein Melby Hamar OK M 01:00:21
66 Penelope Smirthwaite MOR F 1960 01:00:46 1066
67 Derek Kennedy SOLWAY M 1964 01:00:54 1065
68 Stuart Robertson TAY M 1966 01:02:07 1055
69 Oligo Virginie Club Orientation Lorient W 01:02:30
70 Karen Jones SLOW F 1961 01:02:32 1051
71 Lesley Gomersall GRAMP F 1962 01:02:44 1050
72 Rod Harrington DFOK M 1966 01:02:49 1049
73 Hege Fjellbirkeland Gular W 01:03:07
74 Helen Errington HH F 1961 01:03:09 1046
75 Richard Leake LEI M 1966 01:03:21 1045
76 Jonathan Molloy FVO M 1968 01:03:29 1044
77 Anne Loever Stord Orientering W 01:04:52
78 Paul Goldsworthy NOR M 1964 01:06:07 1024
79 Anthony Walker TVOC M 1965 01:06:16 1021
80 Tom Todd INVOC M 1965 01:06:18 1021
81 Perry Mole SOS M 1965 01:06:31 1019
82 Chris Heaton LEI M 1980 01:06:36 1019
83 Pascal Lardet FVO M 1967 01:06:56 1016
84 Ann Cummings WCOC F 1959 01:07:05 1015
85 Jana Bochenkova Ekonom Praha W 01:07:07
86 Ian Lowles WCOC M 1965 01:07:47 1009
87 Helen Lloyd NOR F 1959 01:07:49 1009
88 Nick Collins MAROC M 1967 01:07:55 1008
89 Gayle Quantock Newcastle Orienteering Club W 01:08:01
90 Elizabeth Bales POTOC F 1962 01:08:02 1007
91 Dieter Lützelschwab OLG Cordoba M 01:08:38
92 Christine Goulding BL F 1963 01:09:10 997
93 Maggie Hateley DEE F 1963 01:09:14 997
94 Adele Newall KERNO F 1961 01:09:17 996
95 Ian Milne BOK M 1961 01:09:50 992
96 Kevin MacKenzie INVOC M 1964 01:10:44 984
97 Brenda Rutter SROC F 1963 01:10:48 984
98 Honza Holec SKOB Ostrava M 01:10:57
99 Rory Percival HH M 1964 01:11:10 981
100 Judith Wood PFO F 1962 01:11:18 980
101 Frances Getliff MAROC F 1963 01:11:38 977
102 Britt Karlsen Askøy Orienteringslag W 01:11:48
103 Eileen Maxwell RR F 1963 01:12:17 972
104 Karen Farley LOC F 1961 01:12:17 972
105 Gabi Shanahan BAOC F 1961 01:12:27 971
106 John Brewer SROC M 1964 01:12:28 971
107 Caroline Mackenzie CLOK F 1963 01:12:33 970
108 Philippa Weir MOR F 1963 01:13:15 964
109 Gwen Tanner BOK F 1960 01:14:19 954
110 Caroline Potter BOK F 1962 01:14:25 954
111 Sarah Jenkins SBOC F 1963 01:14:48 950
112 Debby Warren NN F 1963 01:15:39 943
113 Sian Calow DEE F 1961 01:15:59 941
114 Hazel Hindle MDOC F 1963 01:16:17 938
115 Marian White HOC F 1960 01:16:39 934
116 Jon Darley GO M 1966 01:17:13 929
117 Sue Cooles SN F 1959 01:17:59 923
118 Helen Smethurst PFO F 1960 01:18:17 921
119 Julia Laverack WAROC F 1962 01:18:31 919
120 Kim Leslie WCOC F 1963 01:18:51 916
121 Martin Pickering DEE M 1964 01:19:24 911
122 Heather Walton SLOW F 1962 01:20:36 900
123 Sue Gard QO F 1948 01:20:41 900
124 Sally Gilliver MDOC F 1961 01:21:29 893
125 Ursula Williamson LEI F 1962 01:21:50 890
126 Julia Kirk SBOC F 1956 01:22:13 887
127 Carol Taverner WIGHTO F 1959 01:23:41 875
128 Catrina Forbes Marlborough Orienteering Club W 01:24:16
129 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:25:15 861
130 Sue Kuestner COC (Cascade Orienteering Club) W 01:25:27
131 Gavin Cairns LVO M 1968 01:25:28 859
132 Anne Burbidge WCOC F 1961 01:25:48 856
133 Gill Adams AIRE F 1961 01:26:51 847
134 Carolyn Dent BOK F 1962 01:30:30 820
135 Eleanor Taylor DEVON F 1959 01:31:47 811
136 Chris Chandler M 01:32:57
137 Marie-Odile Laminette Tous Azimuts DOUAI W 01:33:31
138 David Farell Garrigós.Cat Club Orientació Catalunya (COC) M 01:34:25
139 Nina Knudsen GNEIST W 01:36:55
140 Jane Lambert SO F 1960 01:39:01 750
141 Fiona Downie TAY F 1962 01:40:04 741
142 Julie Collins DFOK F 1960 01:40:52 735
143 Stacy Nottle RROQ W 01:42:06
144 Andy Furnell LOG M 1964 01:42:58 716
145 Kathleen Lennon QOC W 01:43:38
146 Caroline Louth WAOC F 1961 01:49:07 665
- Neil Campbell MAROC M 1964 00:58:16
- Simon Denman NGOC M 1965 01:03:09
- Jørgen Nilsen Sandnes Idrettslag M 01:04:27
- Jane Malley NATO F 1961 01:09:04
- Gunilla Boman Västerås SOK W 01:11:46
Showing results 1 - 151 of 151