Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Moray2013 Day5, 02/08/2013

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C31 (length: 6.8km, climb: 265m, 26 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | White | Yellow | Orange | Light Green | Green | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C32 | C33 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Erik Thorsson Turun Metsankavijat M 00:43:20
2 Ian Lawford Australian Team M 00:46:12
3 Chris Smithard FVO M 1989 00:46:19 1312
4 Olle Karlsson Tullinge SK M 00:48:47
5 Tom Bray SOC M 1986 00:48:54 1292
6 Andrew Powell DVO M 1982 00:48:54 1292
7 Iain Stamp WCH M 1980 00:49:06 1291
8 David Sprot SYO M 1982 00:49:12 1290
9 Jonas Hoyois CARE Vevey Orientation M 00:51:24
10 Andrew Dalgleish INT M 1982 00:54:09 1253
11 Andreas Grøteide Polden Stord Orientering M 00:54:18
12 Laurine Loterie Tous Azimuts DOUAI W 00:54:43
13 Tamsin Moran SOC F 1994 00:54:56 1247
14 Ian Hargreaves SOS M 1976 00:55:34 1243
15 Jon Street SYO M 1986 00:55:57 1241
16 Amilia Björklund Sävedalens AIK W 00:56:15
17 Jeff Colbert SYO M 1982 00:56:39 1235
18 Rhona McMillan SHUOC F 1995 00:56:56 1233
19 Fredrika von Essen OK Linné W 00:57:27
20 Simon Kuster OLG Staefa M 00:57:44
21 Jenny Johnson SYO F 1978 00:57:52 1227
22 Robbie Unsworth CLOK M 1990 00:57:57 1227
23 Karoline Haug Hamar O-Klubb W 00:58:13
24 Carrie Beadle LOC F 1994 00:58:26 1224
25 Niamh Corbett CorkO W 00:59:08
26 Julie Emmerson OD F 1996 00:59:30 1216
27 Christine Currie SOC F 1977 00:59:30 1216
28 Katie Reynolds SBOC F 1994 00:59:32 1216
29 Richard Cronin NGOC M 1989 00:59:33 1216
30 Matou? Holinka KOB Prostejov M 00:59:49
31 Rozy Shepherd INVOC F 1994 00:59:52 1211
32 Lucy Thraves SO F 1994 01:00:00 1210
33 Natalie Beadle LOC F 1996 01:00:23 1208
34 Siri Kollerud Lillomarka OL W 01:00:59
35 Katrina McLeod GRAMP F 1994 01:01:09 1202
36 Cerys Jones AIRE F 1993 01:01:24 1200
37 Erik Storaas NTNUI M 01:02:16
38 Hedvig Aasteboel Oppsal Orientering W 01:02:23
39 Jan Krecek KOB Prostejov M 01:02:50
40 Katrina Hemingway WCOC F 1996 01:02:54 1189
41 Harriet Lawson OD F 1995 01:02:56 1189
42 Ingeborg Ellegaard Melby Hamar OK W 01:03:07
43 Mattias Wester Lunds OK M 01:03:23
44 Helen Wood AIRE F 1996 01:03:47 1182
45 Anne Straube OD F 1975 01:04:26 1177
46 Roisin Long AJAX W 01:04:31
47 Katrin Harding SLOW F 1993 01:05:32 1169
48 Jaimie Buckley SYO F 1978 01:05:56 1166
49 Beth Hanson EUOC F 1996 01:06:25 1163
50 Amy Sarkies OD F 1978 01:07:03 1159
51 Bryony McLeod AROS F 1993 01:07:08 1158
52 George Stevens AIRE M 1991 01:07:09 1158
53 Lauren Turner Wellington Orienteering Club W 01:07:11
54 Karen Maxwell RR F 1995 01:07:30 1156
55 Alice Fellbaum LOC F 1993 01:07:34 1155
56 Doug Stimson NWO M 1982 01:07:58 1152
57 Rona Lindsay ESOC F 1994 01:08:00 1152
58 Råmund Loever Hovden Stord Orientering M 01:08:06
59 Matthieu Hoyois CARE Vevey Orientation M 01:08:11
60 Joanna Abbott NATO F 1976 01:08:20 1149
61 Catherine Wilson PFO F 1977 01:08:22 1149
62 Heather Thomson ESOC F 1974 01:08:37 1147
63 Ellie Stone DEVON F 1996 01:09:00 1144
64 Ingvild Wang Lillomarka OL W 01:09:09
65 Frances Wright MAROC F 1995 01:10:03 1136
66 Alexander Jost ARDOC M 01:10:05
67 Alex Roberts HOC M 1992 01:10:42 1131
68 Jessica Mason CUOC F 1994 01:10:58 1129
69 Katie Wright LOC F 1996 01:11:10 1127
70 Rachel Sullivan RAFO F 1978 01:11:57 1122
71 Audrey Duquenne Tous Azimuts DOUAI W 01:12:01
72 Stephen Clark EBOR M 1990 01:12:24 1118
73 Briony Kincaid SOLWAY F 1996 01:12:29 1118
74 Chatti Ijam BAOC M 01:13:07
75 Simon Branford WIM M 1979 01:13:11 1112
76 Bronwyn Matthews MAROC F 1996 01:13:13 1112
77 Carys Morgan SLOW F 1976 01:13:55 1108
78 Maria MacKenzie EBOR F 1976 01:14:45 1102
79 Ian Farrell MDOC M 1981 01:14:54 1101
80 Andrew McHarg INT M 01:15:17
81 Isabel Schaffer HSV Ried W 01:16:01
82 Robin Nowell M 01:16:05
83 Marc Buerger TSC Eintracht 1848/95 Dortmund M 01:16:15
84 Sarah Jones LOC F 1996 01:16:18 1091
85 Hanna Djerf Lerums SOK W 01:16:21
86 Andrew Stimson NN M 1981 01:16:23 1091
87 Richard Dixon BAOC M 01:17:06
88 Andrew Widdup BAOC M 01:17:23
89 Hélise Fontaine Tous Azimuts DOUAI W 01:17:41
90 Jamie Hayward BOK M 1992 01:19:39 1065
91 Aoife McCavana GEN W 01:20:10
92 Katherine Bett SN F 1995 01:20:46 1057
93 Sally Calland DVO F 1975 01:21:15 1053
94 Ange Jackson WCOC F 1975 01:21:16 1053
95 Marika Chandler W 01:21:16
96 Paolo Consoli ASD UNIONE LOMBARDA M 01:21:22
97 Shona Masson MV F 1995 01:21:32 1051
98 Cara McMurtrie MAROC F 1996 01:21:59 1048
99 Catherine Isherwood FVO F 1976 01:22:23 1045
100 James Wilkinson BKO M 1991 01:22:59 1040
101 Vladimir Poroshin M 01:25:25
102 DOROTHY PELLY LOC F 1958 01:25:39 1023
103 Jack Arbon BAOC M 01:27:15
104 Tim Smith SLOW M 1979 01:27:33 1007
105 David Esson GRAMP M 1979 01:29:03 996
106 Stuart Taylor BAOC M 01:29:11
107 Thomas Uhr OLG Pfaeffikon M 01:29:29
108 Gillian Jubb HH F 1974 01:29:45 991
109 Carolyn Hindle FVO F 1996 01:30:26 986
110 Chris Beasant GRAMP M 1990 01:30:31 985
111 Shona Simmons ESOC F 1994 01:30:38 985
112 Martina Lejsková TJN Tatran Jablonec nad Nisou W 01:31:32
113 Samuel Taunton NGOC M 1986 01:31:40 977
114 Heather Wornham WCOC F 1995 01:31:44 977
115 Roxane Florent Tous Azimuts DOUAI W 01:32:39
116 Angela Imboden OLG Bern W 01:33:45
117 Eloise Wright CLOK F 1996 01:35:02 952
118 Huw Thomas M 01:37:39
119 Richard Fergus BAOC M 01:39:05
120 Adam Lister BAOC M 01:39:59
121 Steven McHarg INT M 01:41:07
122 Christopher Collins SN M 1982 01:43:34 886
123 Justine Doutrelant Tous Azimuts DOUAI W 01:43:51
124 Elanor McNamara AYROC W 01:44:54
125 Ros Jennings W 01:49:26
126 Joanne Field NATO F 1974 01:57:33 785
127 Asa Cockburn BAOC M 02:12:01
128 Ian Martin OD M 1982 03:03:17 297
- Matilda Dammvik Stora Tuna OK W 00:43:15
- Gregor Wallace Toronto Orienteering Club M 01:00:09
- Ben Windsor DRONGO M 1990 01:03:35
- Russell Eassom WRE M 1988 01:09:59
- Magnus Balloon Mo Team Pez & Snapple M 01:13:52
- Stephanie Moss SLOW F 1975 01:21:56
- Alice Campbell WAOC F 1993 01:25:13
- Metka Udovic OK Bovec W 01:25:19
- Jane Lenton MAROC F 1994 01:48:31
- Jason Carr BAOC M 02:08:54
- Fiona Petersen CUOC W 02:40:45
Showing results 1 - 139 of 139