Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Moray2013 Day6 (Incorporating EuroMeeting Long Distance), 03/08/2013

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C27 (length: 5.95km, climb: 310m, 23 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | White | Yellow | Orange | Light Green | Green | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C28 | C29 | C30 | C31 | C32 | C33 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 James Bond Her Majesty's Secret Service M 00:47:54
2 Andy Sykes DVO M 1965 00:50:34 1244
3 Kent Berggren Tullinge SK M 00:55:21
4 Ian von Essen OK Linné M 00:56:57
5 Liz Campbell Masterplan Adventure F 1954 00:57:01 1214
6 Vicky Thornton MDOC F 1961 00:58:45 1205
7 Roald Laurantsen Gneist M 00:58:48
8 Frode Haug Hamar O-Klubb M 00:59:01
9 Matthew Smith FVO M 1967 00:59:28 1201
10 Stefan Nilsson OK Linné M 00:59:28
11 Christian Wehrli OLG Bern M 01:00:19
12 Ian Wilson LEI M 1966 01:02:09 1188
13 Nick Howlett LOC M 1967 01:02:54 1184
14 Jackie Scarf EPOC F 1962 01:02:56 1184
15 Simon Denman NGOC M 1965 01:04:49 1175
16 Simon Bevan SOC M 1965 01:05:48 1170
17 Charlotte Somers-Cocks LOC F 1960 01:05:56 1169
18 Jane Morgan SOC F 1960 01:06:06 1168
19 Nigel Owens SYO M 1966 01:06:55 1164
20 Ingrid Sandvoll GNEIST W 01:07:36
21 Susan Harding SROC F 1962 01:09:28 1153
22 Caroline Moran SOC F 1963 01:10:19 1149
23 Alison Harding HH F 1960 01:11:02 1146
24 Jana Bochenkova Ekonom Praha W 01:13:01
25 Jane Halliday MOR F 1960 01:13:23 1133
26 Mark Howell SN M 1965 01:13:46 1131
27 Fran Loots TAY F 1959 01:14:15 1128
28 Claudia Greiner TSV Gruenwald W 01:14:44
29 Christine Goulding BL F 1963 01:15:36 1122
30 Nick Collins MAROC M 1967 01:16:04 1119
31 Hege Fjellbirkeland Gular W 01:16:37
32 Peter Warland SOS M 1965 01:16:56 1115
33 Valérie Berger-Capbern TOAC ORIENTATION W 01:17:06
34 Miroslava Sediva Ekonom Praha W 01:17:08
35 Alison Cunningham ESOC F 1963 01:17:13 1114
36 Iain Bell SN M 1965 01:17:34 1112
37 Gunilla Boman Västerås SOK W 01:17:35
38 Dag Thorstein Wang Lillomarka OL M 01:19:29
39 Martin Greiner TSV Gruenwald M 01:19:47
40 Andrew Campbell MOR M 1967 01:20:01 1101
41 Mary Ockenden SROC F 1959 01:20:03 1101
42 Rory Percival HH M 1964 01:20:32 1098
43 Christian Gillet ASUB M 01:20:54
44 Eva Svanberg Järfälla OK W 01:21:13
45 Helen Errington HH F 1961 01:21:50 1093
46 Peggy Dickison OK W 01:22:30
47 Heather Fellbaum MDOC F 1963 01:22:44 1088
48 Roy McGregor SROC M 1966 01:22:46 1088
49 Lesley Gomersall GRAMP F 1962 01:22:53 1088
50 Joy Cameron INVOC F 1960 01:24:45 1078
51 Fiona Hendrie FVO F 1960 01:25:23 1074
52 Ann Cummings WCOC F 1959 01:25:25 1074
53 Sonia Armitage GRAMP F 1960 01:25:33 1073
54 Gayle Quantock Newcastle Orienteering Club W 01:25:49
55 Alistair Tinto EPOC M 1966 01:26:04 1071
56 Andrew French WIM M 1965 01:26:34 1068
57 Joanne Taylor SROC F 1963 01:26:46 1067
58 Stuart Robertson TAY M 1966 01:26:53 1067
59 Peter Langmaid HOC M 1968 01:26:54 1067
60 Debby Warren NN F 1963 01:27:06 1066
61 Margaret Reynolds SBOC F 1961 01:27:21 1065
62 Oligo Virginie Club Orientation Lorient W 01:27:33
63 Gabi Shanahan BAOC F 1961 01:27:36 1063
64 Vladimir Geldof hamok M 01:28:51
65 Julia Laverack WAROC F 1962 01:28:56 1057
66 Iain Tebbutt LEI M 1967 01:29:09 1056
67 Anne Burbidge WCOC F 1961 01:29:35 1053
68 Joyce Marshall AIRE F 1960 01:30:18 1050
69 Derek Kennedy SOLWAY M 1964 01:30:27 1049
70 Jane Malley NATO F 1961 01:30:40 1048
71 Anthony Walker TVOC M 1965 01:30:41 1048
72 Brenda Rutter SROC F 1963 01:31:35 1044
73 Simon Moss SLOW M 1965 01:31:47 1043
74 Bill Young MOR M 1968 01:31:59 1042
75 Pauly-D Jones DEE M 1965 01:32:07 1041
76 Janet Adams SYO F 1963 01:32:07 1041
77 Paul Goldsworthy NOR M 1964 01:32:24 1040
78 Lindsey Knox RR F 1959 01:32:25 1039
79 George Paterson INVOC M 1967 01:32:42 1038
80 Martin Pickering DEE M 1964 01:33:06 1036
81 Anne Loever Stord Orientering W 01:33:32
82 Britt Karlsen Askøy Orienteringslag W 01:36:02
83 Karen Farley LOC F 1961 01:36:03 1024
84 Jon Darley GO M 1966 01:36:21 1021
85 Judith Wood PFO F 1962 01:36:40 1019
86 David Farell Garrigós.Cat Club Orientació Catalunya (COC) M 01:37:18
87 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:39:06 1007
88 Finlay Ross ESOC M 1966 01:39:41 1004
89 Rod Harrington DFOK M 1966 01:39:42 1004
90 Kim Leslie WCOC F 1963 01:40:44 999
91 Elizabeth Bales POTOC F 1962 01:40:47 999
92 Gwen Tanner BOK F 1960 01:41:37 995
93 Jørgen Nilsen Sandnes Idrettslag M 01:43:19
94 Hazel Hindle MDOC F 1963 01:43:24 986
95 Eileen Maxwell RR F 1963 01:43:48 984
96 Catrina Forbes Marlborough Orienteering Club W 01:45:18
97 Ursula Williamson LEI F 1962 01:46:06 974
98 Louise Dunn LOC F 1960 01:48:11 964
99 John Brewer SROC M 1964 01:49:53 954
100 Heather Walton SLOW F 1962 01:50:12 953
101 Philip Jenkins SBOC M 1966 01:50:34 951
102 Pascal Lardet FVO M 1967 01:51:00 949
103 Jake Gilmore KNOBOC M 1966 01:51:47 945
104 Caroline Mackenzie CLOK F 1963 01:52:34 941
105 Øystein Melby Hamar OK M 01:53:22
106 Helen Smethurst PFO F 1960 01:53:37 935
107 Gavin Cairns LVO M 1968 01:53:42 934
108 Ian Milne BOK M 1961 01:53:50 934
109 Jane Lambert SO F 1960 01:54:59 928
110 Sian Calow DEE F 1961 01:57:10 917
111 Philippa Weir MOR F 1963 01:57:16 917
112 Chris Chandler M 01:57:37
113 Honza Holec SKOB Ostrava M 01:59:25
114 Kate Thomas CLYDE F 1960 02:00:00 902
115 Helen Lloyd NOR F 1959 02:03:33 885
116 Chris Heaton LEI M 1980 02:04:59 878
117 Caroline Potter BOK F 1962 02:06:35 870
118 Sue Kuestner COC (Cascade Orienteering Club) W 02:07:23
119 Sarah Jenkins SBOC F 1963 02:12:18 841
120 Ian Lowles WCOC M 1965 02:24:05 786
121 Sue Cooles SN F 1959 02:25:11 781
122 Julie Collins DFOK F 1960 02:31:04 752
123 Caroline Louth WAOC F 1961 02:31:23 750
124 Marian White HOC F 1960 02:34:27 735
125 Carolyn Dent BOK F 1962 02:36:21 725
126 Kevin MacKenzie INVOC M 1964 02:41:29 699
127 Marie-Odile Laminette Tous Azimuts DOUAI W 02:57:55
- Derek Maclean Bay Area OC M 00:56:37
- Ian Gamlen COBOC M 1965 01:05:04
- Rebekah Beadle LOC F 1963 01:07:55
- Sue Gard QO F 1948 01:10:13
- Penelope Smirthwaite MOR F 1960 01:12:14
- Karen Jones SLOW F 1961 01:14:29
- Matt White LEI M 1967 01:14:32
- Neil Campbell MAROC M 1964 01:16:04
- Richard Leake LEI M 1966 01:18:30
- John Ward NOR M 1968 01:28:29
- Frances Getliff MAROC F 1963 01:35:00
- Ronald Nolan ESOC M 1967 01:37:44
- Tom Todd INVOC M 1965 01:40:37
- Dieter Lützelschwab OLG Cordoba M 01:43:31
- Fiona Downie TAY F 1962 01:43:41
- Maggie Hateley DEE F 1963 01:45:25
- Perry Mole SOS M 1965 01:45:28
- Adele Newall KERNO F 1961 01:45:44
- Nina Knudsen GNEIST W 01:51:29
- Julia Kirk SBOC F 1956 02:00:38
- Carol Taverner WIGHTO F 1959 02:11:27
- Eleanor Taylor DEVON F 1959 02:20:49
Showing results 1 - 149 of 149