Results

Achievements at
orienteering events

BADO Regional Event & SCOA League including an Yvette Baker Trophy Heat, 20/11/2011

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.emituk.com/results/2011/111120_bado/index.htm

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 7.1km, climb: 60m, 21 controls)
Other courses: Brown | Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Peter Jones SN M 1956 00:51:03 1241
2 Mark Burley MDOC M 1987 00:51:12 1240
3 Axel Blomquist SN M 1952 00:51:49 1235
4 Dave Kingham TVOC M 1956 00:52:19 1230
5 Philip Eeles SOC M 1955 00:52:53 1226
6 Mike Derbyshire POTOC M 1956 00:56:27 1197
7 Tamsin Moran SOC F 1994 00:56:38 1195
8 David Hunt BOK M 1960 00:56:39 1195
9 Tim Sands BOK M 1949 00:57:28 1189
10 Andrea Strakova BKO F 1991 00:58:50 1177
11 Ian Cooper BKO M 1943 00:59:42 1170
12 Stephen McKinley SN M 1964 01:00:29 1164
13 Robin Smith SO M 1952 01:00:38 1163
14 Martin Wilson BKO M 1947 01:01:16 1158
15 James Wilkinson OUOC M 01:01:48
16 James Foord TVOC M 1996 01:02:30
17 Nick Nourse NWO M 1962 01:03:24 1140
18 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 01:05:09 1126
19 David Jukes BKO M 1952 01:05:30 1123
20 Andrew Graham SARUM M 1955 01:05:43 1122
21 Sandy Burgon BOK M 1956 01:06:15 1117
22 Martin Goddard SARUM M 1958 01:06:19 1117
23 Richard Cronin NGOC M 1989 01:06:40 1114
24 Gary Mills TVOC M 1955 01:07:37 1106
25 Ian Sayer WSX M 1951 01:07:53 1104
26 Ian Harding 10 M 01:08:01
27 John Methven BKO M 1970 01:08:30 1099
28 Michael Reynolds NWO M 1948 01:08:45 1097
29 Christopher Branford WIM M 1946 01:08:50 1096
30 Sue Bett SN F 1967 01:09:01 1095
31 Mark Howell SN M 1965 01:09:09 1094
32 Simon Bevan SOC M 1965 01:09:17 1093
33 Andrew Southwood BKO M 1964 01:09:20 1092
34 Jack Hutchison SOC M 1945 01:09:31 1091
35 Ian Peirce SARUM M 1944 01:09:46 1089
36 Martin Kensett SN M 1966 01:10:42 1081
37 Kevin Bracher SOC M 1955 01:11:00 1079
38 Alan Harper BKO M 1983 01:12:27 1067
39 Karyn Burns SN F 1982 01:12:28 1067
40 Linda Pakuls WIM F 1957 01:12:43 1065
41 Christine Kiddier BL F 1952 01:12:59 1062
42 Laurie Rose WRE M 1953 01:13:17 1060
43 Sarah Louise Francis SN F 1968 01:13:19 1060
44 Howard Thomas BOK M 1945 01:13:48 1056
45 Richard Powell BKO M 1975 01:14:51 1047
46 Derick Mercer BKO M 1964 01:14:58 1046
47 Robin Bishop TVOC M 1967 01:15:12 1044
48 Helen Hanstock BOK F 1989 01:15:57 1038
49 John Chappell TVOC M 1948 01:16:14 1036
50 Tony Ludford BADO M 1944 01:16:31 1034
51 Ian Smith WAOC M 1956 01:16:37 1033
52 Alan Kersley BADO M 1957 01:16:57 1030
53 Roy Heselden BADO M 1947 01:17:41 1024
54 Richard Rae BKO M 1946 01:17:55 1022
55 Rob Hick WSX M 1960 01:18:27 1018
56 KIERAN DEVINE BAOC M 1952 01:18:55 1014
57 Andrew French WIM M 1965 01:20:05 1005
58 Pete Williams IND M 01:20:16
59 Neil Harwood GO M 1950 01:20:50 999
60 Caroline Moran SOC F 1963 01:21:06 997
61 Peter Dudman SO M 1951 01:21:24 994
62 Ane Lasa IND F 01:21:41
63 Serena Ludford BADO F 1964 01:22:02 989
64 Terry Sankey SOC M 1947 01:22:41 984
65 Andy Parker BADO M 1958 01:23:12 979
66 Stuart Hanstock BOK M 1994 01:23:46 975
67 Nicholas Moran SOC M 1996 01:24:05
68 Mike Forrest BOK M 1954 01:24:56 965
69 Jon Darley GO M 1966 01:25:01 965
70 Paul Emmerson SN M 1955 01:25:03 964
71 John Walmsley WIM M 1955 01:25:08 964
72 Gary Simmons GO M 1960 01:25:11 963
73 Chris Sparkman SAX M 1951 01:26:04 956
74 David Battison SARUM M 1946 01:26:16 955
75 Karen French WIM F 1967 01:26:39 951
76 Stephen Gurd SN M 01:26:44
77 Kezia Jukes BKO F 1989 01:27:08 947
78 David Oxenham SARUM M 1955 01:27:18 946
79 Peter Entwistle BKO M 1950 01:28:18 938
80 Philip Cooper WIM M 1947 01:28:32 936
81 Julian Farrow BAOC M 1992 01:28:33 936
82 Lisa James SOC F 1968 01:28:40 935
83 Allyson Foord TVOC F 1956 01:28:52 933
84 David Hanstock BOK M 1956 01:28:52 933
85 Rachel Shaw SLOW F 1969 01:29:22 929
86 Mark Croll BKO M 1971 01:31:13 914
87 David Nixon SOC M 1944 01:32:54 901
88 Marcus Bateman SN M 1965 01:36:25 872
89 James Raymer SOC M 1972 01:38:10 858
90 Jim Wilson TVOC M 1956 01:39:34 846
91 Francesco Feri CAI M 01:41:40
92 Zuzka Windsor DRONGO F 1992 01:43:31 814
93 Colin Duckworth TVOC M 1957 01:44:36 806
94 Arto Ikola OUOC M 01:47:14
95 mary Adams WCH F 1959 01:50:11 760
96 Ian Hudson BKO M 1951 01:51:49 747
97 Annika Greenwood BKO F 1971 01:54:22 726
98 Lisa Methven BKO F 1969 01:55:47 715
99 James Morris BOK M 1970 01:55:56 713
100 Doug Greenwood BKO M 1973 01:59:28 685
101 John Evans IND M 02:01:33
102 John Arthur IND M 02:05:43
- George Simmons GO M 1995 00:49:52
- Brian Burt BKO M 1963 01:54:45
- Julian Hartwell SOC M 1955 01:09:53
- Alan Richards NGOC M 1946 01:27:40
- Jonathan Johns SN M 1957 01:33:56
- Andy Parry NGOC M 1962 01:41:41
- Carl Bootland OUOC M 01:53:43
Showing results 1 - 109 of 109