Results

Achievements at
orienteering events

British Sprint Age Class Championships - Race 1, 13/06/2010

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.baoc.org.uk/results/others/2010/100613_brit_sprints/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Badge Course 1 (length: 2.8km, 22 controls)
Other courses: Badge Course 3 | Badge Course 4 | Course Badge 5 (M20L,M18L,M21S,W21L) | Badge Course 6 | Badge Course 7 (M20S,M18S,M21V,W20L,W18L,W21S)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Edward Catmur SLOW M 1982 00:16:16 1342
2 Martin Ward SYO M 1967 00:16:57 1319
3 Sarah Rollins SN F 1976 00:17:37 1297
4 Peter Bray SN M 1993 00:17:46 1292
5 John Owens BAOC M 1969 00:18:10 1279
6 Glen Richardson NOR M 1978 00:18:11 1278
7 Thomas Butt SARUM M 1992 00:18:35 1265
8 Andrew Monro NGOC M 1969 00:18:36 1265
9 Declan McGrellis LVO M 1971 00:18:42 1261
10 David Currie SOC M 1976 00:18:48 1257
11 Paul McClellan BAOC M 1970 00:18:55 1254
12 William Gardner OD M 1993 00:18:59 1252
13 Adam Bradbury HH M 1992 00:19:20 1240
14 Alan Cherry EBOR M 1991 00:19:21 1239
15 Anne Edwards TVOC F 1989 00:19:29 1235
16 James Averill BAOC M 1993 00:20:00 1217
17 Alexander Fullbrook EUOC M 1985 00:20:03 1216
18 Ian Marsden HH M 1976 00:20:14 1210
19 Keith McCarthy NWO M 1975 00:20:18 1208
20 Andrew Beverley SLOW M 1979 00:20:23 1205
21 Paul Todd LOK M 1975 00:20:31 1201
22 Craig Blackford BADO M 1968 00:20:31 1201
23 peter jones SN M 1956 00:20:36 1197
24 Charlotte Ward HALO F 1992 00:21:28 1169
25 Simon Branford WIM M 1979 00:21:35 1165
26 Nick Pullen NOR M 1987 00:21:56 1154
27 Emmit Andrews BOK M 1970 00:21:57 1153
28 Paul L'Estrange BAOC M 1966 00:22:07 1147
29 Richard Purkis ESOC M 1993 00:22:26 1137
30 Barry Jones SO M 1967 00:22:35 1132
31 Tom Murphy BAOC M 1968 00:22:37 1130
32 Helen Marsden HH F 1976 00:22:40 1129
33 Neil Frankum BKO M 1969 00:22:44 1127
34 Jonathon Counsell SN M 1962 00:22:47 1125
35 Ross MacLagan SN M 1974 00:22:56 1120
36 Paul Gebbett BOK M 1969 00:23:02 1117
37 Bernard Fowler BAOC M 1970 00:24:15 1076
38 Voirrey Walsh BAOC F 1979 00:24:38 1063
39 Anya Crocker SOC F 1985 00:24:52 1056
40 Lionel Valin RAFO M 1967 00:24:57 1053
41 Lee Kemp SO M 1974 00:25:25 1038
42 Mark Cheesman MV M 1969 00:25:56 1020
43 Bryony Crickmore SO F 1990 00:26:12 1012
44 Christine Currie SOC F 1977 00:26:32 1000
45 Clare Todd LOK F 1977 00:27:19 975
46 James Buck SARUM M 1969 00:27:44 960
47 Daniel Kimberley DVO M 1987 00:28:58 920
48 Jon Darley GO M 1966 00:29:01 918
49 Mike Bray SN M 1955 00:30:01 885
Showing results 1 - 49 of 49