Results

Achievements at
orienteering events

NATO Sprint & FCC Race, 26/03/2011

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.newcastleorienteering.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course A1 (length: 2.4km, 24 controls)
Other courses: Course A2 | Course B1 | Course B2

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Robert Gardner OD M 1991 00:13:11 1312
2 Ciaran Allen DEE M 1994 00:13:57 1284
3 James Taylor NOC M 1991 00:13:57 1284
4 Todd Oates LOC M 1983 00:14:05 1280
5 Yasha Chechik SLOW M 1992 00:14:24 1269
6 Thomas Louth WAOC M 1994 00:14:25 1268
7 Oliver Williams DEE M 1995 00:14:41 1258
8 Kristopher Smith M 1982 00:14:42 1257
9 Matthew Penellum LOC M 1994 00:14:47 1254
10 Paul Thornton CLOK M 1959 00:14:50 1253
11 Andrew Lindsay ESOC M 1994 00:15:00 1246
12 Nigel Wright NN M 1971 00:15:09 1241
13 Mark Saunders BOK M 1959 00:15:18 1236
14 Ian Maxwell RR M 1960 00:16:03 1209
15 Alan Irving WCOC M 1967 00:16:03 1209
16 Samuel Horsewill NOC M 1993 00:16:06 1206
17 John Britton MDOC M 1951 00:16:24 1196
18 Alistair Hindle ESOC M 1972 00:16:28 1193
19 Robert Moody UNOC F 00:16:37
20 Steve Hinshelwood WAOC M 1964 00:16:41 1186
21 Stephen Kimberley DVO M 1958 00:16:42 1185
22 Alistair Thornton LUOC M 1996 00:16:43
23 Ian Ditchfield MV M 1956 00:16:49 1181
24 Alasdair Wilson Craw NATO M 1954 00:16:53 1178
25 John Taylor WCOC M 1963 00:16:54 1178
26 Martin Skinner WCOC M 1964 00:17:02 1173
27 Tony Thornley AIRE M 1948 00:17:06 1170
28 Paul Beresford HALO M 1970 00:17:10 1168
29 Andrew Kelly AIRE M 1958 00:17:15 1165
30 Adam Poole TVOC M 1989 00:17:43 1148
31 Graham Watson WCOC M 1962 00:17:45 1146
32 Neil Harvatt HALO M 1956 00:17:46 1146
33 Matthew Fellbaum EUOC M 1998 00:17:57
34 Paul McMillan MAROC M 1964 00:18:11 1131
35 Richard Gardner OD M 1954 00:18:13 1130
36 Nicholas Evans WCOC M 1960 00:18:20 1126
37 Julian Warren NN M 1963 00:18:38 1114
38 Peter Jones AIRE M 1956 00:19:02 1100
39 Barrie Speake EBOR M 1941 00:19:15 1092
40 Edward Mellor SELOC M 1969 00:19:22 1088
41 Henrik Palmen ESPOON SUUNTA M 1968 00:19:32
42 Rowan Lee CUOC M 1997 00:19:32
43 Dave Brown EBOR M 1957 00:19:49 1071
44 Matthew Nash SROC M 1993 00:20:03 1063
45 Sean Penellum LOC M 1996 00:20:05
46 Adam Leaf HH M 1962 00:20:50 1035
47 Robert Nash SROC M 1944 00:21:08 1024
48 Olli-Pekka Kärkkäinen Vaajakosken Terä M 1958 00:21:16
49 Michael Lord M 1962 00:21:46 1001
50 Nicholas Maxwell DEVON M 1953 00:21:52 997
51 Nev Myers EBOR M 1957 00:21:56 995
52 Rosemary Matheson BOF F 1955 00:22:00 992
53 Roger Jackson WCOC M 1947 00:22:02 992
54 Leslie Dalgleish ESOC M 1950 00:22:32 973
55 John Pullin LOC M 1949 00:22:59 957
56 Neil Sprot SYO M 1952 00:23:16 947
57 Stephen Walsh MWOC M 1960 00:23:56 922
58 Grahame Crawshaw MDOC M 1948 00:24:24 905
59 Alasdair Pedley EUOC M 1999 00:25:15
60 John Thompson TVOC M 1935 00:26:01 847
61 Stephen Round SELOC M 1951 00:26:03 846
62 Oliver Wright NATO M 1996 00:27:40
63 Simon West LEI M 1997 00:27:45
64 Joshua Boyles NATO M 1999 00:31:30
65 Philip Young HH M 1956 00:35:20 509
- Nick Malbon NOC M 1996 00:15:28
- Niall Allen DEE M 1996 00:15:49
- Francis Shillitoe NATO M 1974 00:16:00
- Graham Hemingway WCOC M 1993 00:17:12
- Euan Tebbutt CUOC M 1998 00:19:30
- Panu Haaramo ESPOON SUUNTA M 1968 00:19:55
- Bob Cooper NN M 1945 00:21:31
- David Murphy CLOK M 1962 00:22:12
- James Mellor NOC M 1997 00:26:59
- Guy Goodair EPOC M 1936 00:34:33
Showing results 1 - 75 of 75