Results

Achievements at
orienteering events

Jan Kjellstrom Orienteering Festival (Day 3), 20/04/2014

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.siresults.co.uk/2014/JK/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Badge 12 (W16A,W55L,W40S,M70L,W60L,M55S,M60S,W35S) (length: 6.5km, climb: 125m, 16 controls)
Other courses: Badge 2 (W21E) | Badge 3 (M21L) | Badge 4 (M35L,M40L,M20E,M18E) | Badge 5 (W21L,M21S) | Badge 6 (M35S,W35L,W20E,M40S,W40L,W18E) | Badge 7 (W21S,W20L) | Badge 8 (M45L,M50L) | Badge 9 (M55L,M60L) | Badge 10 (M16A) | Badge 11 (W50L,W45L,M65L,M50S) | Badge 13 (W45S,W65L,M65S,M75L,W50S,W70L,M80L) | Badge 14 (W60S,W55S,M70S,W65S) | 15 | Badge 16 (M14A,M16B) | Badge 17 (W14A) | Badge 18 (M12A,M14B,W12A,W14B) | Badge 19 (M10A,W10A) | Badge 20 (M10B,W10B) | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | Badge (M21E) | Badge (W21E) | M20E/M18E | W20E/W18E

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Jenny Peel SYO F 1968 00:47:35 1231
2 Sarah Dunn MAROC F 1968 00:49:19 1221
3 Jeremy Tonge BOK M 1970 00:51:18 1209
4 Melanie Slade SN F 1968 00:54:29 1191
5 Brad Connor FVO M 1970 00:54:51 1189
6 Steven Breeze WCOC M 1971 00:56:25 1179
7 Jon O'Donnell SLOW M 1970 00:56:40 1178
8 Lucy Wiegand SYO F 1968 00:57:46 1171
9 Kim Find Andersen Søllerød OK M 1964 00:57:51
10 Kirsti Kringhaug Ringerike OL W 1969 00:58:20
11 Paul Todd LOK M 1975 00:58:23 1168
12 Ian Marsden HH M 1976 00:59:02 1164
13 Una May 3ROC W 1969 01:00:11
14 Tessa Stone QO F 1966 01:00:51 1153
15 Nick Martin CLOK M 1970 01:01:03 1152
16 Kate Charles WCOC F 1969 01:03:29 1138
17 Kristel Mertens TROL Belgium W 1969 01:03:48
18 Helena Nolan ESOC F 1966 01:04:09 1134
19 Sue Bett SN F 1967 01:04:19 1133
20 Rona Molloy FVO F 1968 01:05:42 1125
21 Woo Allen BAOC F 1965 01:05:52 1124
22 Frauke Schmitt Gran Halden SK W 1969 01:05:59
23 Matthias Ruetti OLG Herzogenbuchsee M 1974 01:06:16
24 Dai Wilson RAFO M 1978 01:06:22 1121
25 Sara Campbell DEE F 1965 01:07:24 1115
26 viktor tron BOF M 1974 01:07:56 1112
27 Alastair Dunlop CLYDE M 1973 01:08:15 1110
28 Bobby Smyth NWOC M 1972 01:08:57 1106
29 Karen Crawford BOK F 1969 01:09:29 1102
30 Dorte Torpe Hansen SLOW F 1966 01:09:54 1100
31 Eveline Zürcher OLG Stäfa W 1969 01:10:35
32 Iben Maag søllerød OK W 1969 01:10:36
33 Kate Brett BAOC F 1965 01:11:05 1094
34 Maire Convery HH F 1967 01:11:32 1092
35 Trish Lydon LEI F 1968 01:11:40 1091
36 Gabriella Walsh MWOC F 1967 01:11:50 1090
37 Sandra Simonsen FIF Hillerød W 1969 01:12:02
38 Nicola Miller QO F 1966 01:12:25 1087
39 Annemieke Silk SWOC F 1967 01:12:45 1085
40 Lucy Galloway INT F 1966 01:13:49 1079
41 Marianne Kirkegaard Søllerød OK W 1969 01:14:08
42 David Harrison EPOC M 1971 01:14:19 1076
43 Lesley Ross OD F 1966 01:14:31 1074
44 Louise Walker SUFFOC F 1965 01:15:06 1071
45 Simon Branford WIM M 1979 01:15:25 1069
46 Jen Leonard FVO F 1969 01:15:31 1068
47 Katherine Hampshire NN F 1969 01:15:36 1068
48 Lisa James SOC F 1968 01:15:38 1068
49 Irene Felde Olaussen Halden SK W 1969 01:16:47
50 Alison Reynolds DEVON F 1966 01:16:48 1061
51 Deb Murrell SROC F 1966 01:17:10 1059
52 Karen French WIM F 1967 01:17:15 1058
53 Valérie Aughuet HOC - Cercle d'Orientation du Hainaut W 1969 01:17:39
54 Annica Tholén OK Skogshjortarna W 1969 01:17:43
55 Ricardo Fernandes HALO M 1973 01:18:31 1050
56 Sarah Bayliss WRE F 1968 01:19:15 1046
57 Bo Konring Søllerød OK M 1959 01:19:16
58 Kate O'Sullivan MWOC F 1964 01:19:52 1042
59 Judith Hughes WCH F 1966 01:20:08 1041
60 Dawn Figg HH F 1969 01:21:00 1036
61 Adrian Sarkies M 1978 01:21:00 1036
62 Lena Gumaelius Waxholms OK W 1969 01:21:40
63 Marianne Illum Søllerød OK W 1969 01:22:06
64 Aud Ellen Brevik IF Sturla W 1969 01:23:12
65 Sarah Louise Francis SN F 1968 01:23:42 1020
66 Steve Fisher TVOC M 1974 01:23:51 1020
67 Jane McCann MDOC F 1966 01:24:52 1014
68 Diane Jacks WRE F 1968 01:25:05 1012
69 Tone Karina Ingesen Sarpsborg O-lag W 1969 01:25:07
70 Ross MacLagan SN M 1974 01:25:11 1012
71 Andy Barker-Pilsworth RAFO M 1970 01:25:23 1010
72 Brett Green BAOC M 1971 01:25:31 1010
73 Sarah Mansel SUFFOC F 1965 01:26:18 1005
74 Thomas Harper BOF M 1975 01:26:20 1005
75 Alison Hardy LEI F 1966 01:27:50 997
76 Neil Carter SUFFOC M 1977 01:28:18 994
77 Ann-Marie Duckworth DVO F 1966 01:29:37 986
78 Julie Watson ECKO F 1967 01:30:34 981
79 Rebecca Perring DVO F 1965 01:31:00 979
80 Julie Ferris-Worth BL F 1967 01:31:38 975
81 Sheila Braine QO F 1966 01:32:16 971
82 Rachel Davis DVO F 1965 01:33:32 964
83 Catherine Hill DEE F 1966 01:34:57 955
84 Carolyn Rigby CLOK F 1966 01:35:23 953
85 Julian Green EPOC M 1976 01:36:04 949
86 Sue Carter SLOW F 1967 01:36:14 948
87 Denise Wright MAROC F 1965 01:36:43 945
88 Stine Arntzen Sandefjord OK W 1969 01:37:04
89 Laurence Aughuet ASUB W 1969 01:39:05
90 Clare Lines SO F 1965 01:40:48 921
91 Barbara Keenan DEVON F 1966 01:41:03 920
92 Elizabeth Barr MOR F 1967 01:42:17 912
93 Simon Firth ESOC M 1974 01:42:30 911
94 Andrew Houlden HALO M 1970 01:44:37 899
95 Tessa Lewis SWOC F 1965 01:45:39 892
96 Eadaoin Morrish Cork O W 1969 01:46:54
97 Kristin Sørensen IF Sturla W 1969 01:48:05
98 Vicki Hasaballa BOK F 1965 01:48:21 875
99 Jane Blackford BADO F 1969 01:48:45 873
100 Andrew Derrick SAX M 1971 01:50:27 863
101 Peter Sunley COBOC M 1978 01:56:47 828
102 Paul Watson MDOC M 1974 01:57:52 821
103 Aileen McCarron LVO F 1965 01:58:23 818
104 Lucy Shearer ECKO F 1968 01:58:49 816
105 Sal Chaffey DVO F 1965 02:03:27 788
106 Ruth Harris DEE F 1969 02:05:33 775
107 Natsuko Cotter BOC W 1969 02:24:06
108 Delphine Suty BAOC F 1967 02:37:03 592
109 Andrea Gook BADO F 1969 02:44:27 548
- Andrew Nash SOC M 1976 00:57:11
- David Dorling DFOK M 1972 01:00:49
- Uffe Just Pedersen Søllerød OK M 1964 01:03:07
- Mark Stodgell WCH M 1972 01:14:31
- Gunilla Kallhauge Snättringe SK W 1964 01:14:57
- Jeremy Oakenfull SLOW M 1975 01:26:23
- Daniel Roth OD M 1971 01:31:50
- Rachel Wilson CLYDE F 1966 01:44:46
- Kaj Maag Søllerød OK M 1964 01:51:11
- Lisa Methven BKO F 1969 02:21:16
Showing results 1 - 119 of 119