Results

Achievements at
orienteering events

Jan Kjellstrom Orienteering Festival (Day 3), 20/04/2014

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.siresults.co.uk/2014/JK/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

24 (length: 4.1km, climb: 95m, 17 controls)
Other courses: Badge 2 (W21E) | Badge 3 (M21L) | Badge 4 (M35L,M40L,M20E,M18E) | Badge 5 (W21L,M21S) | Badge 6 (M35S,W35L,W20E,M40S,W40L,W18E) | Badge 7 (W21S,W20L) | Badge 8 (M45L,M50L) | Badge 9 (M55L,M60L) | Badge 10 (M16A) | Badge 11 (W50L,W45L,M65L,M50S) | Badge 12 (W16A,W55L,W40S,M70L,W60L,M55S,M60S,W35S) | Badge 13 (W45S,W65L,M65S,M75L,W50S,W70L,M80L) | Badge 14 (W60S,W55S,M70S,W65S) | 15 | Badge 16 (M14A,M16B) | Badge 17 (W14A) | Badge 18 (M12A,M14B,W12A,W14B) | Badge 19 (M10A,W10A) | Badge 20 (M10B,W10B) | 21 | 22 | 23 | 25 | 26 | 27 | Badge (M21E) | Badge (W21E) | M20E/M18E | W20E/W18E

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Neil Conway AIRE M 1968 00:30:11 1348
2 Niall Bourke Aire 00:35:10
3 Evan Barlow SLOW M 1975 00:37:41 1259
4 Peter Hudd WCOC M 1960 00:42:44 1198
5 Hannah Hateley DEE F 2000 00:43:36
6 Kirsty Campbell MAROC F 2001 00:46:05
7 Selma Gumaelius Waxholms OK W 00:46:19
8 Bethany Kippin TVOC F 2000 00:47:13
9 Steve Watkins AIRE M 1969 00:48:11 1134
10 Lucy Tonge BOK F 2000 00:49:09
11 Imogen Wilson LEI F 2000 00:49:45
12 Rowley Craddock Unattached M 1969 00:50:13
13 Tara Schwarze-Chintapatla EUOC F 2000 00:50:33
14 Niamh Hunter EUOC F 2000 00:50:35
15 Stephen Horrocks PFO M 1993 00:50:57 1101
16 Millie Stagg BOK F 2000 00:51:05
17 Saskia Warren NN F 2000 00:51:28
18 Grace Molloy FVO F 2000 00:51:39
19 Frida Hector Snättringe SK W 00:51:59
20 Sue Cook ESOC 00:52:28
21 Sarah Pedley EPOC F 2001 00:52:37
22 Ian Kennett SWOC M 1963 00:52:49 1080
23 Sarah Duckworth DVO F 2001 00:53:08
24 Meg Somers DEVON F 2001 00:53:22
25 Corinna Howorth PFO F 1999 00:54:02
26 Joanna Evans Unattached W 1969 00:54:17
27 Mark Jones LOC M 1965 00:54:19 1062
28 Clodagh Moran Irish Junior Squad W 00:54:19
29 Rene Ballnus Snättringe SK M 1979 00:54:27
30 Eilidh Shearer ECKO F 2001 00:55:08
31 Eilidh Campbell MAROC F 2001 00:56:11
32 Elin Gustavsson IND 00:56:31
33 John Chesters DEVON M 1951 00:56:55 1031
34 Amanda Barlow SLOW F 1976 00:58:37 1011
35 Laura Harrison EPOC F 2001 00:58:53
36 Alberte Kaae-Nielsen Søllerød OK W 00:59:02
37 Ellie Bales POTOC F 2000 01:00:04
38 Jura Macmillan ECKO F 2000 01:00:52
39 Graham Horrocks NWO M 1961 01:01:21 980
40 Isabel Hill DEE F 2001 01:01:28
41 Holly Avis BOF F 1999 01:01:50
42 Paul Van Dam HALO M 1965 01:01:58 973
43 PETER HOWE NWOC M 1960 01:02:00 972
44 Megan Bartlett LOC F 2000 01:02:08
45 Marianne Myklebust Hamar OK W 1969 01:02:47
46 Helen Baxter LVO F 1955 01:02:58 961
47 Isobel Moir SWOC F 1999 01:03:24
48 Ruth Chesters DEVON F 1950 01:03:40 952
49 Ashleigh Howells RAFO F 2000 01:06:26
50 Anika Schwarze-Chintapatla EBOR F 2001 01:06:27
51 Rachel Potter BOK F 2001 01:06:30
52 Rod Harrington DFOK M 1966 01:06:34 918
53 Jon Robinson IND 01:07:04
54 Ella Strömbom Elfsborg SOK W 1994 01:07:14
55 Pippy Dickin F 1999 01:09:04
56 Daisy Partridge SOS F 2000 01:09:11
57 Mairi Eades INT F 2001 01:09:21
58 Philippa Bushell DEVON F 1962 01:09:48 878
59 Michele Williams CLOK F 1960 01:11:35 857
60 Anna Barber LEI F 2000 01:12:07
61 Mathew Averill BAOC 01:12:16
62 Michael Smith WCH M 1961 01:13:31 835
63 Apolline Verove CREF Nord W 01:14:07
64 Brett Craddock Unattached M 1974 01:15:57
65 Helen Alcock AIRE 01:16:13
66 Rachel Collins LVO F 2001 01:16:38
67 Catherine Mole SOS F 1999 01:17:08
68 Graham Pearson QO M 1961 01:17:22 790
69 Francesca Perren Smart DEVON F 2000 01:17:33
70 Amanda Hassell BAOC W 1969 01:17:50
71 Jenn Hudd WCOC F 1966 01:18:00 781
72 Derry Kelleher NOR 01:18:16 778
73 Sophie Pruzina Irish Junior Squad W 1998 01:18:41
74 Annika Simonsen FIF Hillerød W 01:20:09
75 Catherine Wetherfield WCOC F 1964 01:20:28 754
76 Gordon Macmillan ECKO M 1967 01:20:58 747
77 Alex Kemp M 1997 01:20:59 747
78 Paul Rutherford Devon 01:21:36
79 Patrick Devine-Wright Devon M 1974 01:24:11
80 Ole Jakob Ottestad Halden SK M 1969 01:24:14
81 Keiko Conway GO F 1962 01:28:40 658
82 Melanie Avis AIRE F 1966 01:28:54 655
83 Sarah Burridge SO F 2000 01:29:22
84 Claudia Walti Argus W 01:30:54
85 Jalle Strömbom Elfsborg SOK M 1969 01:31:47
86 Sue Norris ERYRI 01:34:41
87 Zoe Tyner Irish Junior Squad W 2002 01:35:08
88 Rebecca Nisbet SMOC F 2001 01:40:52
89 Peter Firth NATO M 1945 01:44:37 469
90 Mike Vokes DEE M 1963 01:44:55 466
91 Willow Moody DEE F 2000 01:48:43
92 Iman Latiff SLOW 01:49:23
93 Ros James SMOC F 1961 01:50:10 404
94 Vanessa Rowell SPOOK F 1990 01:51:23 390
95 Rosemary Moorhouse-Gann IND W 1993 01:52:46
96 Callum McIntyre INT M 1999 01:53:48
97 Frances Kemp BAOC F 2001 01:57:52
98 Kate Arsac-England Altair W 1998 02:00:12
99 Derek Ricketts LEI M 1948 02:07:48 195
100 Jane King SO F 1956 02:24:13 31
101 Isobel Williamson LOC W 1954 02:31:10
102 Alexander Campbell MAROC M 1960 02:34:10 31
- Kajsa Andersson OK Orion W 00:32:12
- Jenny Baklid Konnerud IL W 00:45:29
- Julie Leitch SO F 1968 01:05:27
- Timothy Gerrard EBOR M 1982 01:15:03
- Gwilym James SMOC M 1992 01:15:21
- Shaun Henry LVO M 1964 01:15:28
- Priska Huckele Argus W 1969 01:20:37
- Maria Grahn Elfsborg SOK W 1969 01:26:43
- Caitlin Chafer LEI F 2001 01:29:16
- Werner Johansen OK Ogre M 1969 01:29:53
- Kiran Coolican LEI M 1993 01:34:27
- Jane Hunter WCOC F 1967 01:35:24
- Jocelyn Brett CHIG F 1999 01:38:11
- Lisa Blair SAX F 1976 01:44:31
- Samuel Owusu IND 02:00:37
Showing results 1 - 117 of 117