Results

Achievements at
orienteering events

Northern Championships (UKOL), 04/05/2014

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.sroc.org/menu2/2014/May/130211.htm

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Badge 5 (M60,M16,W35,W40) (length: 5.1km, climb: 250m, 17 controls)
Other courses: Badge 6 (M35S,W35L,W20E,M40S,W40L,W18E) | Badge 14 (W60S,W55S,M70S,W65S) | 15 | Badge 16 (M14A,M16B) | Badge 17 (W14A) | Badge 18 (M12A,M14B,W12A,W14B) | UKOL Badge 1 (M21E) | UKOL Badge 10 (W65,W70) | UKOL Badge 11 (M80,W75) | UKOL Badge 12 (M85,M90,W80) | UKOL Badge 2 (M35,M40) | UKOL Badge 3 (M45,M50,M20,M18,W21) | UKOL Badge 4 (M55) | UKOL Badge 7 (M65,W45,W50,W20,W18) | UKOL Badge 8 (M70,W55,W16) | UKOL Badge 9 (M75,W60)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Harrison McCartney OD M 1998 00:48:36 1287
2 Aidan Rigby CUOC M 1998 00:51:46 1270
3 Phil Winskill WCOC M 1978 00:53:34 1260
4 Matthew Fellbaum EUOC M 1998 00:54:10 1256
5 Samuel Fielding SHUOC M 1998 00:54:26 1255
6 Callum Hunter ECKO M 1999 00:55:17
7 Matthew Hartland WCH M 1998 00:56:48 1242
8 Alex Carcas EUOC M 1998 00:57:18 1239
9 Laurence Johnson SROC M 1998 00:57:55 1236
10 Alistair Wood AIRE M 1952 00:58:28 1233
11 Noah Howlett LOC M 1998 00:59:10 1229
12 Tom Lines EUOC M 1999 00:59:17
13 Alasdair Pedley EUOC M 1999 00:59:42
14 John Britton MDOC M 1951 00:59:50 1225
15 Finlay Todd INVOC M 1999 01:00:18
16 William Louth WAOC M 1998 01:00:38 1220
17 Alun Jones TVOC M 1954 01:00:50 1219
18 Tim Harrison SUFFOC M 1999 01:01:30
19 Janine Inman FVO F 1977 01:01:33 1215
20 Joe Thomas MWOC M 1998 01:01:55 1213
21 Jenny Johnson SYO F 1978 01:02:52 1209
22 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 01:03:21 1206
23 Bob Dredge WCOC M 1951 01:03:53 1203
24 Jaimie Buckley SYO F 1978 01:03:55 1203
25 Pete Nelson WCOC M 1954 01:03:56 1203
26 Heather Hartman INT F 1970 01:06:45 1189
27 Euan Tebbutt CUOC M 1998 01:07:53 1182
28 James Ackland INT M 1999 01:08:00
29 Robert Wilmore SROC M 1951 01:09:39 1172
30 Finn Lydon EUOC M 1999 01:09:43
31 Nick Martin CLOK M 1970 01:11:10 1164
32 Derek Fryer LOC M 1954 01:11:32 1162
33 John Franklin SYO M 1951 01:11:36 1162
34 Christopher Calow DEE M 1952 01:11:55 1160
35 Bill Hanley SYO M 1953 01:12:30 1157
36 Geoff Trewin HOC M 1951 01:13:13 1152
37 Anne Straube OD F 1975 01:14:20 1145
38 John Simmons BOK M 1951 01:14:26 1145
39 Paul Johnson SYO M 1951 01:15:11 1141
40 Steve Ingleby DEE M 1953 01:15:21 1140
41 Howard Sawyer AIRE M 1954 01:16:00 1137
42 Jack Cryer PFO M 1999 01:16:34
43 Neville Baker TVOC M 1953 01:16:57 1132
44 Richard Wilson AIRE M 1953 01:17:22 1130
45 Ted Finch FVO M 1952 01:17:50 1127
46 Robin Thomas BL M 1951 01:18:15 1125
47 Lynne Thomas WCOC F 1970 01:19:15 1119
48 Tom Barber LEI M 1998 01:19:46 1116
49 Sam Yates LOC M 1999 01:20:49
50 Natasha Conway AIRE F 1971 01:21:03 1109
51 Jonathan Howell WCH M 1952 01:21:06 1109
52 Amanda Crawshaw SYO F 1970 01:21:19 1108
53 Tony Carlyle AIRE M 1951 01:21:31 1106
54 Daniel Roth OD M 1971 01:21:54 1104
55 Andrew CUMMINGS HH M 1952 01:22:26 1101
56 Dave Chapman SN M 1953 01:23:49 1096
57 Sophie Brown AIRE F 1971 01:24:00 1095
58 Emma Harrison EPOC F 1972 01:24:09 1094
59 DOROTHY PELLY LOC F 1958 01:24:26 1092
60 Eddie Speak MDOC M 1954 01:26:23 1081
61 Esther Logue F 1971 01:26:27 1081
62 John Nash LOC M 1950 01:27:00 1078
63 Alan Leakey SLOW M 1953 01:27:24 1076
64 James Howlett LUUOC M 1999 01:27:49
65 Calum Mitchell LOC M 1998 01:30:44 1057
66 Ange Jackson WCOC F 1975 01:30:48 1057
67 Martyn Gill AIRE M 1952 01:31:26 1053
68 David Downes WCOC M 1954 01:31:53 1051
69 Andy Robinson LOC M 1954 01:31:58 1050
70 Alasdair Wilson Craw NATO M 1954 01:32:17 1049
71 Caroline Gay BOK F 1979 01:32:35 1047
72 Dafydd Thomas MWOC M 1999 01:33:51
73 Chris Johnson BOK M 1953 01:34:09 1038
74 John Robinson WCH M 1950 01:38:10 1017
75 Mike Hind CLARO M 1951 01:41:23 1000
76 Stuart Swalwell DVO M 1950 01:41:42 999
77 Richard Llewellyn NOC M 1954 01:43:24 990
78 Robin Strain ELO M 1950 01:44:17 986
79 Marie Gibbs AIRE F 1975 01:45:49 977
80 Paul Watson MDOC M 1974 01:50:24 952
81 Richard Evans BL M 1953 01:52:22 942
82 LESLIE DALGLEISH ESOC M 1950 01:53:46 934
83 Lisa James SOC F 1968 01:54:02 933
84 Rick Browne LOC M 1954 01:54:03 933
85 Tanya Taylor LOG F 1970 01:55:50 923
86 Stephen Round SELOC M 1951 01:57:06 916
87 Shane Muggeridge HAVOC M 1998 01:58:41 907
88 Jeffrey Baker LOG M 1951 01:59:40 902
89 Colin Hicks SOC M 1952 02:18:32 799
90 Faisal Khursheed M 1999 02:37:29
91 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 02:41:22 675
- Steve Whitehead EBOR M 1951 00:58:18
- Richard Payne EPOC M 1950 01:02:39
- Ruaridh Mon-Williams AIRE M 1998 01:12:45
- Rowan White INVOC M 1999 01:17:23
- Roger Lott AIRE M 1950 01:26:42
- Andrew Payne DEE M 1951 01:36:30
- David Harrison EPOC M 1971 01:55:32
- Guy Patterson AIRE M 1954 02:03:14
Showing results 1 - 99 of 99