Results

Achievements at
orienteering events

Ace of Herts SE League Event, 24/02/2013

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.happyherts.org.uk/results/burnham_24_02_13

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 7.3km, climb: 120m, 21 controls)
Other courses: Black | Brown | Short Brown | Short Blue | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 James Crawford GO M 1955 00:54:46 1230
2 Dave Kingham TVOC M 1956 00:55:46 1222
3 Andy Jones SLOW M 1958 00:59:41 1190
4 Riina Kuuselo OD F 1978 00:59:59 1188
5 Cerys Manning MDOC F 1986 01:00:20 1185
6 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 01:01:19 1177
7 Alan Rosen HH M 1955 01:03:07 1162
8 Charlie Turner SLOW M 1953 01:03:41 1158
9 Nigel Bush MV M 1955 01:04:11 1154
10 Sue Bett SN F 1967 01:04:28 1151
11 Alan Williamson SO M 1949 01:04:32 1151
12 Julie Emmerson OD F 1996 01:05:16 1145
13 Ian Ditchfield MV M 1956 01:05:47 1141
14 Julia Jarvis SO F 1968 01:05:53 1140
15 Peter Martin SAX M 1949 01:06:22 1136
16 Owen Lindsell SLOW M 1976 01:06:23 1136
17 Matthew Hartland WCH M 1998 01:06:46
18 Robin Smith SO M 1952 01:06:48 1132
19 Peter Warland SOS M 1965 01:07:12 1129
20 Don McKerrow SLOW M 1952 01:07:28 1127
21 Barry Elkington OD M 1956 01:07:45 1125
22 Kelvin Dawson WCH M 1974 01:08:15 1121
23 Mark Glaisher SAX M 1951 01:08:36 1118
24 Martin Wilson BKO M 1947 01:09:05 1114
25 Kevin Bracher SOC M 1955 01:09:10 1113
26 Bob Dredge WCOC M 1951 01:09:18 1112
27 Martin Ricketts TVOC M 1948 01:10:39 1101
28 Carys Morgan SLOW F 1976 01:11:06 1097
29 Rod Postlethwaite WRE M 1954 01:11:11 1097
30 Anna Chapman SO F 1973 01:11:13 1096
31 Samuel Fielding SHUOC M 1998 01:11:23
32 Graham Louth WAOC M 1962 01:12:06 1089
33 Robert Brandon OD M 1949 01:12:20 1087
34 Ian Byford HH M 1958 01:13:07 1081
35 David Watkins BADO M 1958 01:13:37 1077
36 Martin Kensett SN M 1966 01:14:15 1072
37 Nick Hale MAROC M 1958 01:14:18 1071
38 Carol Lovegrove SN F 1972 01:14:23 1071
39 Karen French WIM F 1967 01:15:12 1064
40 James David Errington HH M 1997 01:15:19 1063
41 Ian Sayer WSX M 1951 01:16:18 1055
42 Neil Carter SUFFOC M 1977 01:16:23 1054
43 Mike Jones SMOC M 1954 01:16:32 1053
44 Neil Gostick HH M 1962 01:17:09 1048
45 Bruce Snelling IND M 1963 01:17:43
46 Charlotte Turner SLOW F 1986 01:17:55 1042
47 John Orton NWO M 1954 01:18:17 1039
48 Stephen Elkington OD M 1997 01:18:36 1036
49 Paul Langston HH M 1953 01:19:00 1033
50 Derick Mercer BKO M 1964 01:19:25 1030
51 Leonie Brown LOK F 1982 01:19:28 1029
52 Paul Greenough TVOC M 1948 01:19:48 1027
53 Chris Brown WAOC M 1952 01:21:03 1017
54 Kevin Parkes HH M 1958 01:21:41 1011
55 Iain Stemp WAOC M 1965 01:21:52 1010
56 Mike Garvin SLOW M 1970 01:21:57 1009
57 Matthew Leitch INT M 1998 01:22:05
58 Matthew Mardling WCH M 1969 01:22:40 1003
59 Becky Young HH F 1996 01:22:43 1003
60 Katherine Bett SN F 1995 01:23:11 999
61 Alison Harding HH F 1960 01:23:35 996
62 Colin Webster HH M 1950 01:23:52 994
63 Andrew Stemp AIRE M 1997 01:24:31 988
64 David Fisher MV M 1953 01:24:39 987
65 Martin Lock GO M 1948 01:25:09 983
66 Jack Leitch EUOC M 1998 01:25:38
67 Mike Elliot MV M 1951 01:25:47 978
68 Andrew French WIM M 1965 01:26:23 973
69 Brian Palmer TVOC M 1944 01:26:27 973
70 Alistair Lovegrove SN M 1972 01:27:54 961
71 Barry Breed HH M 1946 01:27:56 961
72 Ali Lea BAOC F 1975 01:27:58 960
73 David Young SO M 1953 01:28:19 958
74 Susan Harding SROC F 1962 01:28:20 957
75 Andrew Graham SARUM M 1955 01:28:21 957
76 Mark Foxwell BKO M 1964 01:29:06 951
77 Peter Entwistle BKO M 1950 01:29:59 944
78 Mark Thompson TVOC M 1955 01:30:37 939
79 Jon Darley GO M 1966 01:30:59 936
80 Stephanie Moss SLOW F 1975 01:31:50 929
81 Roman Kotecky OD M 1949 01:31:51 929
82 Chris McDonald MV M 1942 01:32:09 926
83 Christopher Dalton TVOC M 1995 01:33:12 918
84 Mike Bray SN M 1955 01:33:24 916
85 Freya Askham SMOC F 1974 01:33:45 913
86 Dawn Figg PFO F 1969 01:34:27 908
87 Dylan Campbell WAOC M 1998 01:34:55
88 Sue Buxton TVOC F 1964 01:35:51 896
89 Katie McInnes MDOC F 1987 01:38:16 877
90 Bruce Marshall WAOC M 1952 01:38:55 871
91 John Walmsley WIM M 1955 01:38:55 871
92 Philip Gristwood MV M 1949 01:39:55 863
93 Naomi Drewitt DFOK F 1975 01:40:29 859
94 David Heale HH M 1967 01:44:02 830
95 Ian Smith WAOC M 1956 01:44:12 829
96 Peter Riches TVOC M 1950 01:44:31 826
97 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:47:19 803
98 J K Astin WSX F 1953 01:49:57 782
99 David Hodson HH M 1964 01:49:58 782
100 Rod Mansel SUFFOC M 1959 01:50:25 778
101 Heather Walton SLOW F 1962 01:52:56 758
102 Roger Wilson SLOW M 1960 01:54:22 746
103 Lisa Methven BKO F 1969 01:56:50 726
104 Nigel Saker SLOW M 1948 02:00:11 699
105 Judith Hughes WCH F 1966 02:06:04 651
106 Caroline Louth WAOC F 1961 02:07:21 640
107 Neville Young HH M 1957 02:17:20 559
108 Daniel Figg EBOR M 1998 02:40:02
109 Michael White MV M 1937 02:46:35 322
- Mike Goldthorpe SOC M 1958 01:10:08
- Alun Jones TVOC M 1954 01:10:20
- Stefan Stasiuk BKO M 1951 01:10:45
- Alison Redington LOK F 1971 01:39:09
- Alex Bett SN M 1997 01:41:23
- Jane Lambert SO F 1960 02:01:59
Showing results 1 - 115 of 115