Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day2 (UKOL), 03/08/2015

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/2015

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C28 (M65) (length: 4.4km, climb: 150m, 17 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C21 | C22 | C26 | UKOL C 6 (M85,W80) | UKOL C 7 (M80,W75) | UKOL C18 (W70) | UKOL C19 (M75) | UKOL C20 (W65) | UKOL C23 (W60) | UKOL C24 (M70,W55) | UKOL C25 (W16) | UKOL C27 (W50) | UKOL C29 (W45) | UKOL C30 (W40) | UKOL C31 (W18,W20,W35) | UKOL C32 (M60) | UKOL C33 (M16,W21) | UKOL C34 (M55) | UKOL C35 (M18) | UKOL C36 (M50) | UKOL C37 (M45) | UKOL C38 (M40) | UKOL C39 (M20,M35) | UKOL C40 (W21) | UKOL C41 (M21)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Jean Dermine Dauphiné O M 1950 00:45:37
2 Andy Tivendale MAROC M 1946 00:45:49 1194
3 Phil Smithard KFO M 1947 00:45:50 1194
4 Mike Smithard DEE M 1949 00:46:10 1191
5 Hans Holgersson OK Måsen M 1950 00:46:48
6 Peter Gorvett SYO M 1947 00:47:05 1185
7 Robin Sloan RR M 1947 00:47:32 1181
8 Weine Fredriksson KFUM ÖREBRO M 1950 00:48:14
9 Einar Lund Hamar ok M 1950 00:48:26
10 Tom Lillicrap DEVON M 1947 00:48:37 1174
11 Tony Davies BOF M 1948 00:48:41 1173
12 Jim Prowting TVOC M 1946 00:49:18 1170
13 Graham Wilding DEVON M 1950 00:50:09 1163
14 Franz Waser OLK Rafzerfeld M 1950 00:50:22
15 Heikki Kyyrönen Kouvolan Suunnistajat M 1950 00:50:36
16 Cliff Etherden LOC M 1948 00:50:40 1159
17 Alan Williamson SO M 1949 00:51:28 1155
18 Greg Yarkie EOOC M 1950 00:51:38
19 Keld Johnsen Tisvilde Hegn OK M 1950 00:52:06
20 David Palmer BOK M 1946 00:52:15 1149
21 Simon Cane LOC M 1947 00:52:41 1146
22 David May SLOW M 1946 00:53:00 1143
23 Mike Wimpenny DEVON M 1948 00:53:15 1142
24 John Taylor SROC M 1949 00:53:42 1138
25 Guy Seaman INVOC M 1949 00:53:43 1138
26 Geraint Edmunds EOOC M 1950 00:53:58
27 Ueli Hauswirth ULU'S REISEWELT M 1950 00:54:09
28 Atle Bergseth Kvernbit IL M 1950 00:54:14
29 Paul Taylor CLOK M 1948 00:54:38 1131
30 Rob Garden North West Orienteering Club M 1950 00:54:38
31 Martin Ricketts TVOC M 1948 00:55:31 1125
32 Raymond Wren BL M 1946 00:55:48 1123
33 Roger Smith LOC M 1948 00:56:16 1119
34 Per Ohlckers TYRVING M 1950 00:56:38
35 Hanspeter Oswald OLK Piz Hasi M 1950 00:57:08
36 Wilbert Hollinger LVO M 1948 00:57:14 1113
37 Lauri Karhumäki Pihkaniskat M 1950 00:57:29
38 Göran Hedberg Hagaby GoIF M 1950 00:57:49
39 Brian Jackson SROC M 1946 00:58:08 1107
40 Norman Hall DEE M 1948 00:58:24 1105
41 Robert Brandon OD M 1949 00:58:32 1104
42 Finn Morten Årstad Vaulen OK M 1950 00:59:02
43 Julian Lailey SROC M 1946 00:59:19 1098
44 Adrian Uppill Onkaparinga Hills Orienteering Club M 1950 00:59:41
45 Vladimir Telnov free format M 1950 01:00:14
46 Ian Cooper SYO M 1947 01:00:22 1090
47 Stanley Mattsson IK UVEN M 1950 01:00:30
48 Pekka Rytkönen Pihkaniskat M 1950 01:01:03
49 Alastair Lessells ESOC M 1947 01:01:05 1085
50 Beat Oesch OLG Bern M 1950 01:01:41
51 Michael Bickle WAOC M 1948 01:01:58 1079
52 David Kershaw ESOC M 1950 01:02:19 1076
53 Max Amsler OLG Welsikon M 1950 01:02:38
54 Ian Turner SOLWAY M 1947 01:02:51 1072
55 Steve Brockbank LOC M 1948 01:03:13 1069
56 Peter Wehrli OLK ARGUS M 1950 01:03:37
57 Ingemar Johansson Växjö OK M 1950 01:04:07
58 Christer Andén Södertälje Nykvarn orientering M 1950 01:04:35
59 Ian Couch EPOC M 1947 01:05:06 1058
60 Heiri Greminger ULU'S REISEWELT M 1950 01:05:08
61 Chris Rostron MDOC M 1947 01:05:25 1055
62 Colin Drury SYO M 1947 01:06:11 1050
63 Heinz Fahrer OLG BERNE M 1950 01:06:32
64 Derry Kelleher NOR M 1949 01:07:10 1043
65 Walter Rahm OLG Pfäffikon M 1950 01:07:42
66 Chris Bosley LEI M 1947 01:07:44 1038
67 Hansjoerg Suter CA Rosé/CAOC M 1950 01:07:44
68 Walter Keller ULU'S REISEWELT M 1950 01:07:54
69 Pat Squire INT M 1947 01:07:57 1037
70 Ian Watson MDOC M 1947 01:08:27 1033
71 Henry Marston SYO M 1946 01:08:34 1032
72 Roger Lott AIRE M 1950 01:08:47 1031
73 Terry Smith SOC M 1950 01:08:58 1029
74 Andrew Middleton DVO M 1948 01:09:20 1027
75 John Marriott LEI M 1948 01:09:31 1025
76 Robert Smith Tintookies Orienteers M 1950 01:09:33
77 Russell Candy Orienteering Western Australia M 1950 01:09:56
78 Noldi Schneider ZELG M 1950 01:10:31
79 Marcel Oeyen Hamok M 1950 01:10:47
80 Dennis Mews HOC M 1948 01:11:21 1012
81 Hugh Moore Red Roos ACT M 1950 01:11:39
82 Brian Pilling SN M 1948 01:11:42 1009
83 Colin Henderson LVO M 1949 01:11:47 1009
84 Dave Urch BOK M 1948 01:12:47 1002
85 Nils Olsson Vandrarringen M 1950 01:13:24
86 Gregor Wyder OLG THUN M 1950 01:13:26
87 Chris Shaw HAVOC M 1949 01:14:13 992
88 Martin Sims CLOK M 1949 01:14:16 991
89 Chris Burden AIRE M 1948 01:14:58 986
90 Chris Virgo DEVON M 1950 01:14:59 986
91 Keith Willdig OD M 1949 01:15:01 986
92 Heinz Zbinden OLG KAKOWA M 1945 01:15:06
93 Robert Griffiths MWOC M 1946 01:15:49 981
94 Paul Taunton NGOC M 1950 01:15:57 980
95 Andre Roth OLG Cordoba M 1950 01:16:04
96 Peter Manancourt HOC M 1948 01:16:26 977
97 David Arnot COBOC M 1947 01:16:35 975
98 Denis Murphy DEE M 1946 01:16:54 973
99 David Mullins SARUM M 1949 01:17:22 970
100 Peter Riches TVOC M 1950 01:17:28 969
101 Arne Johanssson OK Ravinen M 1950 01:17:40
102 Neil Cameron NGOC M 1946 01:17:43 967
103 Bob Hawkins Northern Tablelands M 1950 01:17:46
104 Dave Neild LOC M 1947 01:17:49 966
105 Tom Mills NGOC M 1946 01:17:53 966
106 Richard Lemon SOC M 1950 01:18:22 962
107 Barry Breed HH M 1946 01:18:48 959
108 Antony Richardson LOC M 1946 01:19:30 954
109 LESLIE DALGLEISH ESOC M 1950 01:19:56 951
110 John Mills SWOC M 1950 01:20:56 944
111 Richard Rae BKO M 1946 01:21:36 939
112 Philip Gristwood MV M 1949 01:22:16 934
113 Errol Pittet OLG Breitsee M 1950 01:22:45
114 Johnny Karlsson Uddevalla OK M 1950 01:23:17
115 Christopher Branford WIM M 1946 01:25:21 911
116 Eric Brown HOC M 1948 01:27:30 895
117 Philip Hawkes-Teeter Unattached M 1950 01:28:26
118 Bob Gibbs LOC M 1948 01:29:03 885
119 Bill Hopkins LVO M 1948 01:29:21 883
120 Ivan Kazantsev Ekran M 1950 01:29:39
121 Tommy Wåhlin OK Enen M 1950 01:34:05
122 Roger Coe NGOC M 1947 01:35:31 838
123 Barry McGowan HOC M 1947 01:36:33 830
124 Tim Moon CLARO M 1949 01:39:50 806
125 Richard Williamson LVO M 1950 01:39:54 806
126 Chris Kirkham MDOC M 1947 01:39:54 806
127 Larry Konotopetz Coureur de Bois M 1950 01:40:47
128 Dave Andrews NGOC M 1947 01:41:05 797
129 Hendrikus Van Rossum AIRE M 1950 01:47:23 752
130 Ian Sparkes LEI M 1945 02:01:00 656
131 Brian Slater HALO M 1947 02:12:42 571
- Pat MacLeod NGOC M 1947 00:54:23
- Peter Martin SAX M 1949 00:55:05
- Roy Dawson Gafanhori Portugal M 1950 01:02:41
- Mick Smith HH M 1948 01:10:06
- Michael Hobson LOC M 1946 01:21:34
- Erland Svensson Kvillebyns SK M 1950 01:50:33
- Eric Wainwright Red Roos M 1950 01:58:34
Showing results 1 - 138 of 138