Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day3 (UKOL), 05/08/2015

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/2015

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C28 (M65) (length: 3.5km, climb: 100m, 14 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C21 | C22 | C26 | UKOL C 6 (M85,W80) | UKOL C 7 (M80,W75) | UKOL C18 (W70) | UKOL C19 (M75) | UKOL C20 (W65) | UKOL C23 (W60) | UKOL C24 (M70,W55) | UKOL C25 (W16) | UKOL C27 (W50) | UKOL C29 (W45) | UKOL C30 (W40) | UKOL C31 (W18,W20,W35) | UKOL C32 (M60) | UKOL C33 (M16,W21) | UKOL C34 (M55) | UKOL C35 (M18) | UKOL C36 (M50) | UKOL C37 (M45) | UKOL C38 (M40) | UKOL C39 (M20,M35) | UKOL C40 (W21) | UKOL C41 (M21)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Keld Johnsen Tisvilde Hegn OK M 1950 00:29:22
2 Rob Garden North West Orienteering Club M 1950 00:29:52
3 Jean Dermine Dauphiné O M 1950 00:31:14
4 Graham Wilding DEVON M 1950 00:31:22 1229
5 Phil Smithard KFO M 1947 00:32:32 1213
6 Heikki Kyyrönen Kouvolan Suunnistajat M 1950 00:32:56
7 Roy Dawson Gafanhori Portugal M 1950 00:33:54
8 Stanley Mattsson IK UVEN M 1950 00:33:58
9 Lauri Karhumäki Pihkaniskat M 1950 00:34:21
10 Peter Gorvett SYO M 1947 00:34:41 1185
11 David May SLOW M 1946 00:35:04 1180
12 Pat MacLeod NGOC M 1947 00:35:14 1178
13 Simon Cane LOC M 1947 00:35:24 1176
14 Ingemar Johansson Växjö OK M 1950 00:35:46
15 Michael Bickle WAOC M 1948 00:36:08 1167
16 Jim Prowting TVOC M 1946 00:36:09 1167
17 Tom Lillicrap DEVON M 1947 00:36:23 1164
18 Per Ohlckers TYRVING M 1950 00:36:48
19 Geraint Edmunds EOOC M 1950 00:36:52
20 Mike Smithard DEE M 1949 00:37:11 1154
21 Hans Holgersson OK Måsen M 1950 00:37:29
22 Ueli Hauswirth ULU'S REISEWELT M 1950 00:37:31
23 Julian Lailey SROC M 1946 00:37:41 1148
24 Gregor Wyder OLG THUN M 1950 00:37:48
25 Atle Bergseth Kvernbit IL M 1950 00:37:59
26 Walter Rahm OLG Pfäffikon M 1950 00:38:00
27 Ian Turner SOLWAY M 1947 00:38:03 1143
28 David Palmer BOK M 1946 00:38:17 1140
29 Greg Yarkie EOOC M 1950 00:38:20
30 Tommy Wåhlin OK Enen M 1950 00:38:27
31 Weine Fredriksson KFUM ÖREBRO M 1950 00:38:33
32 Hugh Moore Red Roos ACT M 1950 00:38:54
33 Peter Martin SAX M 1949 00:39:13 1128
34 Vladimir Telnov free format M 1950 00:39:14
35 Tim Sands BOK M 1949 00:39:27 1125
36 Christer Andén Södertälje Nykvarn orientering M 1950 00:39:29
37 Andy Tivendale MAROC M 1946 00:39:31 1124
38 Martin Wilson BKO M 1947 00:39:38 1122
39 Antony Radford Bendigo Orienteers M 1950 00:39:42
40 Göran Hedberg Hagaby GoIF M 1950 00:39:58
41 Cliff Etherden LOC M 1948 00:40:09 1116
42 John Taylor SROC M 1949 00:40:13 1116
43 Beat Oesch OLG Bern M 1950 00:40:18
44 Michael Hobson LOC M 1946 00:40:26 1113
45 Norman Hall DEE M 1948 00:40:39 1110
46 Arne Johanssson OK Ravinen M 1950 00:40:56
47 Brian Pilling SN M 1948 00:40:59 1106
48 Max Amsler OLG Welsikon M 1950 00:40:59
49 Ian Cooper SYO M 1947 00:41:00 1105
50 Einar Lund Hamar ok M 1950 00:41:07
51 Gerry Spalton OD M 1946 00:41:12 1103
52 Roger Smith LOC M 1948 00:41:16 1102
53 Kjell Audun Sundsdal Melum IL M 1950 00:41:22
54 Guy Seaman INVOC M 1949 00:41:27 1100
55 Chris Virgo DEVON M 1950 00:41:47 1095
56 Peter Wehrli OLK ARGUS M 1950 00:42:22
57 John Marriott LEI M 1948 00:42:40 1084
58 Raymond Wren BL M 1946 00:42:44 1083
59 Chris Rostron MDOC M 1947 00:42:45 1082
60 Alan Williamson SO M 1949 00:42:50 1081
61 Larry Konotopetz Coureur de Bois M 1950 00:42:52
62 Garry Parmenter HAVOC M 1946 00:42:58 1080
63 Richard Rae BKO M 1946 00:43:03 1079
64 John Mills SWOC M 1950 00:43:21 1075
65 Derry Kelleher NOR M 1949 00:43:30 1073
66 Tom Mills NGOC M 1946 00:43:31 1072
67 Walter Keller ULU'S REISEWELT M 1950 00:43:44
68 Chris Shaw HAVOC M 1949 00:44:00 1067
69 Paul Taunton NGOC M 1950 00:44:01 1067
70 Colin Henderson LVO M 1949 00:44:02 1067
71 Paul Taylor CLOK M 1948 00:44:05 1066
72 Hanspeter Oswald OLK Piz Hasi M 1950 00:44:07
73 David Kershaw ESOC M 1950 00:44:09 1065
74 Peter Guillaume SYO M 1949 00:44:17 1063
75 Tony Davies BOF M 1948 00:44:32 1061
76 Nils Olsson Vandrarringen M 1950 00:44:38
77 Philip Gristwood MV M 1949 00:44:53 1057
78 Johnny Karlsson Uddevalla OK M 1950 00:45:03
79 Terry Smith SOC M 1950 00:45:04 1054
80 Benedict Bate ESOC M 1947 00:45:11 1053
81 Henry Marston SYO M 1946 00:45:11 1053
82 Robert Brandon OD M 1949 00:45:48 1045
83 Colin Drury SYO M 1947 00:45:58 1042
84 Noldi Schneider ZELG M 1950 00:45:58
85 Wilbert Hollinger LVO M 1948 00:46:00 1042
86 LESLIE DALGLEISH ESOC M 1950 00:46:23 1037
87 Antony Richardson LOC M 1946 00:46:42 1033
88 Heinz Zbinden OLG KAKOWA M 1945 00:46:49
89 Pat Squire INT M 1947 00:46:57 1029
90 Eric Wainwright Red Roos M 1950 00:47:02
91 Brian Jackson SROC M 1946 00:47:29 1022
92 Ian Watson MDOC M 1947 00:47:51 1018
93 Finn Morten Årstad Vaulen OK M 1950 00:48:26
94 Ivan Kazantsev Ekran M 1950 00:48:27
95 Franz Waser OLK Rafzerfeld M 1950 00:48:39
96 Steve Brockbank LOC M 1948 00:48:53 1004
97 Errol Pittet OLG Breitsee M 1950 00:49:31
98 Christopher Branford WIM M 1946 00:49:43 994
99 Chris Burden AIRE M 1948 00:50:35 984
100 Andrew Middleton DVO M 1948 00:50:42 982
101 Ian Couch EPOC M 1947 00:50:44 982
102 Robert Griffiths MWOC M 1946 00:51:24 973
103 Dennis Mews HOC M 1948 00:51:40 970
104 Pekka Rytkönen Pihkaniskat M 1950 00:51:53
105 Andre Roth OLG Cordoba M 1950 00:52:12
106 Martin Sims CLOK M 1949 00:52:14 962
107 Heiri Greminger ULU'S REISEWELT M 1950 00:52:48
108 Neil Cameron NGOC M 1946 00:52:55 953
109 David Arnot COBOC M 1947 00:53:02 952
110 Thomas Scholl ULU'S REISEWELT M 1950 00:53:20
111 Bill Hopkins LVO M 1948 00:53:55 940
112 Bob Gibbs LOC M 1948 00:54:00 939
113 Peter Riches TVOC M 1950 00:54:02 939
114 Roger Coe NGOC M 1947 00:54:13 936
115 Bente Johnson M 1950 00:54:35
116 Robin Sloan RR M 1947 00:54:36 931
117 Chris Bosley LEI M 1947 00:54:39 930
118 Philip Hawkes-Teeter Unattached M 1950 00:55:30
119 Bob Hawkins Northern Tablelands M 1950 00:55:52
120 Geoffrey Hensman FVO M 1948 00:56:20 908
121 Robert Smith Tintookies Orienteers M 1950 00:56:42
122 Roger Lott AIRE M 1950 00:57:01 899
123 Peter Manancourt HOC M 1948 00:57:07 898
124 Alastair Lessells ESOC M 1947 00:57:28 894
125 Richard Lemon SOC M 1950 00:57:47 890
126 Dave Andrews NGOC M 1947 00:58:04 887
127 Brian Slater HALO M 1947 00:58:54 876
128 Barry Breed HH M 1946 00:59:07 873
129 Mike Cope CLARO M 1947 01:00:43 852
130 Chris Kirkham MDOC M 1947 01:01:19 845
131 Keith Willdig OD M 1949 01:01:24 844
132 Mick Smith HH M 1948 01:02:14 832
133 Dave Neild LOC M 1947 01:02:40 826
134 Erland Svensson Kvillebyns SK M 1950 01:03:37
135 Heinz Fahrer OLG BERNE M 1950 01:06:20
136 Richard Williamson LVO M 1950 01:06:46 774
137 Marcel Oeyen Hamok M 1950 01:07:01
138 Eric Brown HOC M 1948 01:07:07 769
139 Dave Urch BOK M 1948 01:09:44 736
140 Martin Ricketts TVOC M 1948 01:11:31 713
141 Russell Candy Orienteering Western Australia M 1950 01:11:45
142 Denis Murphy DEE M 1946 01:13:25 690
143 Tim Moon CLARO M 1949 01:15:02 669
144 Ian Sparkes LEI M 1945 01:15:49 659
145 Barry McGowan HOC M 1947 01:16:41 648
- Mike Wimpenny DEVON M 1948 00:33:56
- Adrian Uppill Onkaparinga Hills Orienteering Club M 1950 00:37:30
- Hansjoerg Suter CA Rosé/CAOC M 1950 00:38:50
Showing results 1 - 148 of 148