Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day4, 06/08/2015

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/2015

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C28 (length: 5.2km, climb: 150m, 15 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C29 | C30 | C31 | C32 | C33 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Peter Gorvett SYO M 1947 00:41:15 1238
2 Keld Johnsen Tisvilde Hegn OK M 1950 00:41:28
3 Graham Wilding DEVON M 1950 00:42:21 1230
4 Einar Lund Hamar ok M 1950 00:44:15
5 Jean Dermine Dauphiné O M 1950 00:44:54
6 Weine Fredriksson KFUM ÖREBRO M 1950 00:45:31
7 Mike Smithard DEE M 1949 00:46:12 1198
8 Roy Dawson Gafanhori Portugal M 1950 00:46:39
9 Hans Holgersson OK Måsen M 1950 00:47:06
10 Kjell Audun Sundsdal Melum IL M 1950 00:47:22
11 Tony Davies BOF M 1948 00:48:22 1180
12 David Palmer BOK M 1946 00:49:42 1170
13 Mike Wimpenny DEVON M 1948 00:49:50 1169
14 Rob Garden North West Orienteering Club M 1950 00:49:58
15 Seppo Vali-Klemela Paimion Rasti M 1950 00:49:59
16 Ingemar Johansson Växjö OK M 1950 00:50:39
17 Arne Johanssson OK Ravinen M 1950 00:50:41
18 Lauri Karhumäki Pihkaniskat M 1950 00:50:55
19 Stanley Mattsson IK UVEN M 1950 00:51:16
20 Martin Ricketts TVOC M 1948 00:51:20 1158
21 Heikki Kyyrönen Kouvolan Suunnistajat M 1950 00:51:20
22 Greg Yarkie EOOC M 1950 00:51:22
23 Robin Sloan RR M 1947 00:51:24 1158
24 Jim Prowting TVOC M 1946 00:51:44 1155
25 Franz Waser OLK Rafzerfeld M 1950 00:51:49
26 Tom Lillicrap DEVON M 1947 00:52:02 1152
27 Antony Radford Bendigo Orienteers M 1950 00:52:36
28 Peter Martin SAX M 1949 00:52:56 1145
29 John Taylor SROC M 1949 00:53:32 1140
30 Alastair Lessells ESOC M 1947 00:53:41 1139
31 Max Amsler OLG Welsikon M 1950 00:53:41
32 Geraint Edmunds EOOC M 1950 00:53:55
33 Phil Smithard KFO M 1947 00:53:56 1137
34 Finn Morten Årstad Vaulen OK M 1950 00:54:16
35 Alan Williamson SO M 1949 00:54:27 1133
36 Neil Cameron NGOC M 1946 00:54:29 1133
37 Julian Lailey SROC M 1946 00:54:36 1132
38 Tim Sands BOK M 1949 00:55:58 1121
39 Michael Bickle WAOC M 1948 00:56:16 1119
40 Mick Smith HH M 1948 00:56:42 1116
41 Peter Guillaume SYO M 1949 00:57:37 1108
42 Norman Hall DEE M 1948 00:57:47 1107
43 Colin Henderson LVO M 1949 00:58:21 1102
44 Paul Taylor CLOK M 1948 00:58:32 1101
45 Atle Bergseth Kvernbit IL M 1950 00:58:55
46 Ian Cooper SYO M 1947 00:58:56 1097
47 Ian Couch EPOC M 1947 00:59:02 1096
48 Vladimir Telnov free format M 1950 00:59:28
49 Cliff Etherden LOC M 1948 00:59:52 1089
50 Hugh Moore Red Roos ACT M 1950 01:00:03
51 Russell Candy Orienteering Western Australia M 1950 01:00:04
52 Heiri Greminger ULU'S REISEWELT M 1950 01:00:14
53 Walter Rahm OLG Pfäffikon M 1950 01:00:18
54 Chris Virgo DEVON M 1950 01:00:48 1082
55 Peter Wehrli OLK ARGUS M 1950 01:00:50
56 John Mills SWOC M 1950 01:00:57 1080
57 Paul Taunton NGOC M 1950 01:01:02 1080
58 Hanspeter Oswald OLK Piz Hasi M 1950 01:01:06
59 Heinz Fahrer OLG BERNE M 1950 01:01:25
60 Ueli Hauswirth ULU'S REISEWELT M 1950 01:01:48
61 Garry Parmenter HAVOC M 1946 01:01:50 1073
62 Andre Roth OLG Cordoba M 1950 01:02:21
63 Adrian Uppill Onkaparinga Hills Orienteering Club M 1950 01:02:24
64 Christopher Branford WIM M 1946 01:02:28 1069
65 Pat Squire INT M 1947 01:02:33 1068
66 Martin Wilson BKO M 1947 01:02:39 1068
67 Philip Gristwood MV M 1949 01:02:53 1066
68 Dennis Mews HOC M 1948 01:03:07 1065
69 Beat Oesch OLG Bern M 1950 01:03:11
70 Thomas Scholl ULU'S REISEWELT M 1950 01:03:21
71 Gerry Spalton OD M 1946 01:03:23 1063
72 Per Ohlckers TYRVING M 1950 01:03:30
73 Christer Andén Södertälje Nykvarn orientering M 1950 01:03:42
74 David Arnot COBOC M 1947 01:03:58 1058
75 Wilbert Hollinger LVO M 1948 01:04:47 1051
76 Chris Bosley LEI M 1947 01:04:55 1050
77 Walter Keller ULU'S REISEWELT M 1950 01:05:41
78 Barry McGowan HOC M 1947 01:06:08 1041
79 Bob Hawkins Northern Tablelands M 1950 01:06:20
80 David Kershaw ESOC M 1950 01:06:37 1037
81 Chris Rostron MDOC M 1947 01:06:46 1035
82 Chris Shaw HAVOC M 1949 01:06:57 1034
83 Hansjoerg Suter CA Rosé/CAOC M 1950 01:07:01
84 Terry Smith SOC M 1950 01:07:05 1033
85 Pat MacLeod NGOC M 1947 01:07:11 1032
86 Robert Griffiths MWOC M 1946 01:07:32 1029
87 Chris Burden AIRE M 1948 01:07:38 1028
88 Steve Brockbank LOC M 1948 01:08:00 1025
89 Brian Jackson SROC M 1946 01:08:11 1024
90 Andy Tivendale MAROC M 1946 01:08:12 1024
91 Larry Konotopetz Coureur de Bois M 1950 01:08:12
92 Gregor Wyder OLG THUN M 1950 01:08:12
93 Roger Lott AIRE M 1950 01:08:23 1022
94 Ivan Kazantsev Ekran M 1950 01:08:30
95 Nils Olsson Vandrarringen M 1950 01:08:31
96 Robert Brandon OD M 1949 01:08:39 1020
97 Denis Murphy DEE M 1946 01:09:07 1016
98 Peter Manancourt HOC M 1948 01:09:34 1013
99 Mike Cope CLARO M 1947 01:09:39 1012
100 David Mullins SARUM M 1949 01:09:48 1011
101 Eric Wainwright Red Roos M 1950 01:10:15
102 Tommy Wåhlin OK Enen M 1950 01:10:40
103 Guy Seaman INVOC M 1949 01:10:56 1003
104 Antony Richardson LOC M 1946 01:11:06 1001
105 Peter Riches TVOC M 1950 01:11:13 1000
106 Richard Rae BKO M 1946 01:11:34 998
107 Errol Pittet OLG Breitsee M 1950 01:12:08
108 Marcel Oeyen Hamok M 1950 01:13:07
109 John Marriott LEI M 1948 01:13:14 985
110 Noldi Schneider ZELG M 1950 01:13:23
111 Heinz Zbinden OLG KAKOWA M 1945 01:14:00
112 Tom Mills NGOC M 1946 01:14:23 975
113 Henry Marston SYO M 1946 01:15:11 968
114 Tim Moon CLARO M 1949 01:15:39 965
115 Eric Brown HOC M 1948 01:15:48 963
116 Roger Smith LOC M 1948 01:17:16 952
117 Martin Sims CLOK M 1949 01:17:35 949
118 Dave Neild LOC M 1947 01:17:40 948
119 Barry Breed HH M 1946 01:18:02 945
120 Ian Watson MDOC M 1947 01:19:12 936
121 Erland Svensson Kvillebyns SK M 1950 01:19:23
122 Benedict Bate ESOC M 1947 01:19:34 933
123 Michael Hobson LOC M 1946 01:20:00 929
124 Dave Andrews NGOC M 1947 01:21:06 921
125 Brian Slater HALO M 1947 01:23:00 905
126 Raymond Wren BL M 1946 01:23:05 905
127 Colin Drury SYO M 1947 01:24:13 895
128 Leslie Dalgleish ESOC M 1950 01:24:16 895
129 Derry Kelleher NOR M 1949 01:25:04 890
130 Bill Hopkins LVO M 1948 01:25:15 888
131 Robert Smith Tintookies Orienteers M 1950 01:25:48
132 Dave Urch BOK M 1948 01:25:49 883
133 Hendrikus Van Rossum AIRE M 1950 01:25:52 883
134 Philip Hawkes-Teeter Unattached M 1950 01:27:05
135 Johnny Karlsson Uddevalla OK M 1950 01:29:19
136 Keith Willdig OD M 1949 01:32:15 830
137 Chris Kirkham MDOC M 1947 01:33:31 820
138 Richard Lemon SOC M 1950 01:34:08 815
139 Harry Goldingay HH M 1949 01:44:47 730
140 Ian Sparkes LEI M 1945 01:46:12 719
141 Richard Williamson LVO M 1950 01:55:00 651
- Ian Turner SOLWAY M 1947 00:31:02
- Andrew Middleton DVO M 1948 00:55:40
- Pekka Rytkönen Pihkaniskat M 1950 00:57:33
- Roger Coe NGOC M 1947 01:12:30
- Bob Gibbs LOC M 1948 01:31:55
Showing results 1 - 146 of 146