Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day4, 06/08/2015

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/2015

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C32 (length: 5.8km, climb: 155m, 16 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C33 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Sigurd Daehli PWT Travel M 1955 00:41:29
2 Geoff Lawford EUREKA M 1955 00:42:58
3 Göran Carnander IK Hakarpspojkarna M 1955 00:45:02
4 Peter Haines AIRE M 1954 00:45:06 1244
5 Denis Cuche Rose-Wislig M 1955 00:45:52
6 Francesco Guglielmetti GOLD Savosa M 1955 00:46:08
7 Jon Arvid Fossum Asker SK M 1955 00:46:33
8 Gerhard Brettschneider Kaulsdorfer OLV Berlin M 1955 00:46:40
9 Neville Baker TVOC M 1953 00:47:00 1231
10 Peter Nicholls GO M 1955 00:47:57 1224
11 Robert Hickling BASOC M 1954 00:48:00 1223
12 Ted van Geldermalsen Yarra Valley Orienteering Club M 1955 00:48:01
13 Steve Whitehead EBOR M 1951 00:48:21 1221
14 Gavin Clegg WSX M 1955 00:48:53 1217
15 Malcolm Irvine DEE M 1955 00:49:38 1210
16 Ilkka Saarimäki Angelniemen Ankkuri M 1955 00:49:42
17 Lars Jakobsson Västerås SOK M 1955 00:49:51
18 Colin Dickson BAOC M 1955 00:49:52 1209
19 Are Eriksen OSI M 1955 00:49:55
20 Philip Eeles SOC M 1955 00:50:02 1207
21 Hansruedi Kohler OLG dachsen M 1955 00:50:15
22 Jouko Nurminen Tampereen Pyrintö M 1955 00:50:36
23 Alun Jones TVOC M 1954 00:50:41 1203
24 Seppo Turpeinen Kontiolahden Urheilijat M 1955 00:50:43
25 Tor Sorevik PWT Travel M 1955 00:51:37
26 Sepp Hones HSV Ried M 1955 00:51:39
27 Richard Breseman Cascade OC M 1955 00:52:42
28 Tomas Olausson Askersunds OK M 1955 00:52:44
29 Paul Pacque Esk Valley Orienteering Club M 1955 00:53:39
30 Dieter Eichenberger OL Suhr M 1955 00:53:52
31 Mark Glaisher SAX M 1951 00:54:06 1177
32 Gunnar Gytri Førde IL M 1955 00:54:09
33 John Britton MDOC M 1951 00:54:16 1176
34 Kari Jylhä Joutsenon Kullervo M 1955 00:54:26
35 Uno Magnusson IF Hagen M 1955 00:54:44
36 Göran Ohlsson Tullinge SK M 1955 00:54:45
37 Val Jones Fingal M 1955 00:54:57
38 Grant Carstairs TAY M 1954 00:54:59 1172
39 Karel Pilar KCT As M 1955 00:54:59
40 Ove Drange Varegg M 1955 00:55:26
41 Paul Johnson SYO M 1951 00:55:40 1167
42 Arne Tiltnes IL Tyrving M 1955 00:55:44
43 John Simmons BOK M 1951 00:56:03 1164
44 Howard Sawyer AIRE M 1954 00:56:08 1164
45 Leslie Hunt SN M 1954 00:56:10 1163
46 Andy Lewsley BL M 1955 00:56:12 1163
47 Dave Bales POTOC M 1955 00:57:13 1157
48 Otti Bisang OL Zimmerberg M 1955 00:57:17
49 Alistair Wood AIRE M 1952 00:57:18 1156
50 Dave Armitage GRAMP M 1951 00:57:19 1156
51 Dave Chapman SN M 1953 00:57:47 1152
52 David Harper DEVON M 1954 00:57:51 1152
53 Martyn Gill AIRE M 1952 00:57:58 1151
54 Colin Matheson FVO M 1954 00:58:14 1149
55 Svein Linga IL Gular M 1955 00:58:16
56 Reto Ramstein OLG BASEL/OLV BASELLAND M 1955 00:58:48
57 Kestutis Baleisis Labirintas OK M 1955 00:58:58
58 Robert Gilchrist EOOC M 1955 00:58:59
59 Edwin Leisibach OLG Kakowa M 1955 00:59:00
60 Derek Fryer LOC M 1954 00:59:19 1141
61 Nigel Bush MV M 1955 00:59:40 1139
62 Steve Ingleby DEE M 1953 00:59:46 1138
63 Nick Dallimore SWOC M 1955 01:00:01 1136
64 Robin Smith SO M 1952 01:00:11 1135
65 Arvid Galborgen Eds SK M 1955 01:00:53
66 Axel Blomquist SN M 1952 01:00:58 1129
67 Phillip Bricker New England Orienteering Club M 1955 01:01:09
68 Hans Ohlin Rånäs OK M 1955 01:01:09
69 Alf Pettersen IL Tyrving M 1955 01:01:11
70 Charlie Shahbazian CAOC M 1955 01:01:12
71 Lennart Hävren Tullinge SK M 1955 01:01:15
72 David Jukes BKO M 1952 01:01:25 1126
73 Gordon Wilson Bennelong Northside M 1955 01:01:32
74 Anders Eriksson IF Hagen M 1955 01:01:35
75 Chris Johnson BOK M 1953 01:01:36 1124
76 Roy Fransson Ärla IF M 1955 01:01:38
77 Tony Carlyle AIRE M 1951 01:01:47 1123
78 Alasdair Wilson Craw NATO M 1954 01:02:12 1120
79 Roger Stein SBOC M 1953 01:02:19 1119
80 Graham Pring KERNO M 1955 01:02:32 1119
81 Algirdas Sysas Labirintas OK M 1955 01:02:32
82 Mike Bennett HH M 1953 01:02:37 1118
83 Rimantas Krasuckis Labirintas OK M 1955 01:03:03
84 Stefan Stasiuk BKO M 1951 01:03:12 1114
85 Raimondas Paknys Labirintas OK M 1955 01:03:21
86 Dave Marr OD M 1951 01:03:26 1112
87 Richard Wilson AIRE M 1953 01:03:27 1112
88 Jonathan Hurford BOK M 1953 01:03:55 1108
89 Daniel Papillon AS QUETIGNY M 1955 01:04:03
90 Bob Dredge WCOC M 1951 01:04:05 1107
91 Lennart Jakobson Tibro OK M 1955 01:04:08
92 Max Prang Fredensborg OK M 1955 01:04:10
93 Mike Capper WAOC M 1955 01:04:22 1105
94 Ron Bortz DVOA M 1955 01:04:54
95 Clive Tant SOS M 1955 01:05:04 1100
96 Matthew Cochrane SROC M 1954 01:05:06 1100
97 Christer Ljungdahl Hjärnarps GH OL M 1955 01:05:14
98 Mats Sandewall Umea OK M 1955 01:05:30
99 Andrew Evans DFOK M 1955 01:05:47 1094
100 Zdenek Precek OK SParta Praha M 1955 01:06:14
101 Fabio Wuermli Fanclub Hubmann M 1955 01:06:14
102 Crawford Lindsay ESOC M 1955 01:06:58 1085
103 Chris Brown WAOC M 1952 01:07:13 1083
104 John Hurley DVO M 1955 01:07:18 1083
105 Jeremy Hill TVOC M 1954 01:07:35 1080
106 Kevin Bracher SOC M 1955 01:08:07 1077
107 Don McKerrow SLOW M 1952 01:08:22 1075
108 Hans Ragvald Vingåkers OK M 1955 01:08:30
109 Bryan Smith DEVON M 1952 01:08:37 1073
110 Ilkka Niemi Espoon Suunta M 1955 01:09:13
111 Ray Collins WCH M 1955 01:09:54 1065
112 Chris Moncaster KERNO M 1954 01:10:10 1063
113 Raymond Finlay FERMO M 1951 01:10:33 1061
114 Andrew Payne DEE M 1951 01:11:15 1056
115 Colin Price Central Coast Orienteers Australia M 1955 01:11:29
116 Colin West SOS M 1955 01:11:31 1054
117 Adrian Taylor DEVON M 1955 01:11:56 1050
118 Nicholas Dent Central Coast Orienteers M 1955 01:12:48
119 Sture Larsson Länna IF M 1955 01:13:45
120 Simon Greenwood SAX M 1955 01:13:56 1036
121 Jean-Pierre Kellens KOL Belgium M 1955 01:14:36
122 Glen Tryson EMPO M 1955 01:14:37
123 Christian Lipnick SCOR M 1955 01:14:41
124 Christer Forsgren OK Tisaren M 1955 01:15:26
125 Heikki Hulkkonen SK Uusi/Pihkan M 1955 01:15:29
126 Pete Younger ELO M 1955 01:15:49 1022
127 Philip Baxter LVO M 1952 01:16:06 1020
128 Steve Robertson QO M 1953 01:16:37 1016
129 Kevin Pickering WIM M 1953 01:16:48 1015
130 Peter Davis SOC M 1955 01:17:07 1012
131 Stephen Eastley BL M 1954 01:17:35 1009
132 Mike Elliot MV M 1951 01:17:58 1006
133 Richard Llewellyn NOC M 1954 01:18:09 1005
134 David Hargreaves SROC M 1951 01:18:18 1005
135 Paul Prudhoe Central Coast Orienteers M 1955 01:18:41
136 Stephen Round SELOC M 1951 01:18:42 1002
137 Zdenek Fiala TAP M 1955 01:18:56
138 Arne Gunnar Karl Joh Andersson Bredaryds SOK M 1955 01:20:27
139 Charlie Woodward AYROC M 1954 01:20:42 987
140 Stephen Searle NOR M 1951 01:22:53 971
141 Håkan Kronberg IF Femman M 1955 01:22:56
142 Graham Johnson DVO M 1955 01:23:18 968
143 Mike Hind CLARO M 1951 01:25:06 955
144 Nicholas Maxwell DEVON M 1953 01:25:49 950
145 John Coon ECKO M 1951 01:27:03 940
146 Jouni Hansen-Haug Askersunds OK M 1955 01:27:59
147 Martin Smith DEE M 1955 01:29:08
148 Mike Bray SN M 1955 01:30:28 915
149 Billy Fyffe FERMO M 1955 01:31:30 908
150 James Mullin Minnesota Orienteering Club M 1955 01:34:31
151 Philip Fawkner-Corbett BOK M 1952 01:36:03 875
152 Gavin Wyatt-Mair Bay Area Orienteering Club M 1955 01:36:30
153 Ralph Lindzon Toronto Orienteering Club M 1955 01:43:31
154 Rob Beattie Bibbulmun Orienteers M 1955 01:46:20
155 Bengt Hansson Säterbygdens OK M 1955 01:49:33
156 Matthew King Bayside Kangaroos M 1955 01:54:14
157 Ian Wells RAFO M 1953 02:02:11 686
- Mike Baggott OD M 1951 00:59:31
- David Kingdon SAX M 1951 01:01:48
- Christopher Calow DEE M 1952 01:04:14
- Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL M 1955 01:05:23
- Selwyn Wright LOC M 1955 01:15:20
- Paul Street SLOW M 1954 01:17:02
- David Quinn Great Eastern Navigators M 1955 01:56:20
Showing results 1 - 164 of 164