Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day5, 07/08/2015

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/2015

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C37 (length: 7.85km, climb: 275m, 17 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C32 | C33 | C34 | C35 | C36 | C38 | C39 | C40 | C41


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Mikael Boström Lynx M 1970 01:07:19
2 Antti Virtanen Hämeenlinnan Suunnistajat M 1970 01:09:20
3 James Logue EPOC M 1968 01:10:11 1332
4 Christoph Hutzli Fanclub Hubmann M 1970 01:12:14
5 David Peel SYO M 1966 01:12:41 1324
6 Max Cole PFO M 1969 01:13:13 1322
7 Christophe Villar COSE M 1970 01:14:13
8 Janne Markala Tampereen Pyrinto M 1970 01:14:55
9 Martin Schaffner OLK Piz Hasi M 1970 01:15:11
10 Tom Eirik Eikanger IL Gular M 1970 01:16:43
11 Patrick Walder CLYDE M 1970 01:17:37 1308
12 Stefano Maddalena O-92/GOV M 1970 01:17:44
13 Ben Stansfield FVO M 1968 01:17:51 1307
14 Ake Ljunggren Linkopings OK M 1970 01:18:04
15 Niklas Bratt OK Orion M 1970 01:18:25
16 Ferri Gassner Naturfreunde Wien M 1970 01:18:46
17 Magnus Homann OK Orinto M 1970 01:20:03
18 Eric Roller Järfälla OK M 1970 01:20:19
19 Richard Barrett BAOC M 1970 01:21:25 1296
20 Arne Jansson OK Klemmingen M 1970 01:23:51
21 Andrew Dale ECKO M 1968 01:24:04 1287
22 Pascal Lassalle CO AMBERIEU M 1970 01:24:51
23 Ola Jernström Avesta OK M 1970 01:25:30
24 Tom Asklöf Lynx M 1970 01:25:52
25 Gabriel Gysel OLC Kapreolo M 1970 01:26:24
26 Emmit Andrews BOK M 1970 01:27:06 1277
27 Christophe Rauturier GO78 M 1970 01:27:18
28 Thomas Frei ULU'S REISEWELT M 1970 01:28:46
29 Robert Frost NOR M 1969 01:29:08 1270
30 Pär Ericson Nyköpings OK M 1970 01:29:30
31 Arnis Grasis Auseklis IK M 1970 01:29:46
32 Angus Tyner Setanta M 1970 01:30:19
33 Matthew Owen BOK M 1966 01:30:49 1264
34 Antonin Prochazka OK Dobrichovice M 1955 01:31:04
35 Marc Streit The Woodchucks M 1965 01:31:23
36 Tomas Norman Leksands OK M 1970 01:31:32
37 Jo Inge Fjellstad AAS-NMBU ORIENTEERING M 1970 01:32:28
38 Zbynek Cernin OLG Sauliamt M 1970 01:32:45
39 Martin Okle OLK Piz Hasi M 1970 01:33:22
40 Rune Stræte Wing OK M 1970 01:33:56
41 Werner Pietsch NF Vienna M 1970 01:33:57
42 Fraser Purves FVO M 1970 01:34:08 1253
43 Kenneth Milton CLYDE M 1969 01:34:13 1253
44 Alain Serrand TOAC Orientation M 1970 01:34:57
45 Brendan Bolland WAROC M 1968 01:35:31 1249
46 Per Gustas Linkopings OK M 1970 01:35:32
47 Patrick Bartlett INT M 1967 01:35:37 1249
48 Laurent Astrade ECHO73 M 1970 01:36:25
49 Arnt Oluf Eide Gjø-Vard OL M 1970 01:36:29
50 Kay Cruse SV Robotron Dresden M 1970 01:36:39
51 Iain Smith-Ward LOC M 1968 01:37:33 1243
52 Michael Saetvedt Gjør-Vard OL M 1970 01:37:38
53 Peter Huzan SLOW M 1964 01:38:39 1240
54 Agnar Renolen Wing OK M 1970 01:39:04
55 John Duckworth DVO M 1966 01:40:08 1236
56 Richard Parkin DVO M 1968 01:41:01 1233
57 Chris Huthwaite SARUM M 1968 01:41:26 1231
58 Andrew McMurtrie MAROC M 1968 01:42:05 1229
59 Olaf Binsch (THOC) The Hague Orienteering Club M 1970 01:43:38
60 Jens Kjetil Mehammer Wing OK M 1970 01:44:30
61 Andy Thorpe EPOC M 1969 01:44:45 1220
62 Gottfried Zöbl NF Linz M 1970 01:44:55
63 Simon Kippin TVOC M 1970 01:45:35 1218
64 Alan Irving WCOC M 1967 01:45:36 1217
65 Uwe Becker SG LVB Leipzig M 1970 01:45:38
66 Beat Jakob Bucheggberger OL M 1970 01:46:30
67 Peter Roth OLG Herzogenbuchsee M 1970 01:46:50
68 Edouard Salathe RAID O PARIS M 1970 01:46:55
69 Klemens Janischowsky OLG Regensburg M 1970 01:47:20
70 Thomas Hlosta Naturfreunde Wien M 1970 01:47:37
71 Pål Bårdsen Stavanger Orienteringsklubb M 1970 01:47:56
72 Chris Dibben INT M 1969 01:48:09 1208
73 John Emeleus KFO M 1968 01:48:45 1206
74 Mike Harrison WCOC M 1970 01:49:25 1204
75 Valentin Palcau ASQ'O (AS Quetigny ' Orientation) M 1970 01:49:48
76 Garry Morrison AR CLUB M 1970 01:50:23
77 Duncan Harris DEE M 1966 01:51:09 1198
78 Tomas Myslivec SHK Hradec Kralove M 1970 01:51:18
79 Gregoire Schrago CA Rosé / SKOG Fribourg / Balise 25 M 1970 01:51:32
80 Boris Kastner-Jirka Naturfreunde Wien M 1970 01:52:13
81 Deron van Hoff BAOC M 1970 01:52:23
82 George Paterson INVOC M 1967 01:52:55 1192
83 Gareth Yardley GRAMP M 1966 01:53:14 1191
84 Rupert Parkinson FVO M 1966 01:55:07 1185
85 Kevin Fielding HH M 1968 01:55:33 1184
86 Alan Elwood LVO M 1970 01:55:51 1183
87 Jeremy Tonge BOK M 1970 01:55:55 1182
88 Marc Ebanks SN M 1970 01:57:11 1178
89 Richard Baxter SYO M 1968 01:58:17 1174
90 Andrew Campbell MOR M 1967 01:58:51 1174
91 Magnus Grafstrom Centrum OK M 1970 01:58:54
92 Dai Bedwell DVO M 1967 01:59:14 1172
93 Jon Shepherd INVOC M 1966 01:59:45 1171
94 Mark Walmsley CVOC M 1970 02:02:24
95 Matti Huttunen Pihkaniskat M 1970 02:03:03
96 Andrew Reynolds DEVON M 1966 02:03:17 1160
97 Karl Keuppens OMEGA M 1970 02:04:00
98 Roger Baumann The Woodchucks M 1970 02:05:16
99 Rob Woods RAFO M 1969 02:07:47 1145
100 Kevin Holliday INVOC M 1968 02:07:55 1145
101 Matthew Atkins DEVON M 1970 02:08:02 1144
102 Erkki Haavisto Turun Suunnistajat M 1970 02:08:13
103 Chris McCartney OD M 1969 02:09:09 1140
104 Dan Straka BKO M 1966 02:10:40 1135
105 Charles Gook BADO M 1967 02:11:47 1132
106 Valerio Casanova OLG Regensburg M 1970 02:12:13
107 John Methven BKO M 1970 02:12:33 1129
108 Nick Collins MAROC M 1967 02:13:39 1126
109 Clive Thomas MWOC M 1966 02:14:12 1124
110 Vít Urbanec EZL Zlín M 1970 02:14:16
111 Allan McCall NGOC M 1967 02:14:44 1122
112 Steve Parker WRE M 1970 02:15:12 1120
113 Dag Thorstein Wang Lillomarka OL M 1970 02:17:00
114 Krasimir Kolev Brown Team M 1970 02:18:01
115 Jason Edwards BAOC M 1969 02:18:36 1110
116 Elliott Harbottle MOR M 1969 02:20:00 1105
117 Simon Hunter WCOC M 1968 02:20:17 1105
118 David Dusseux SBO Saint Brieuc Orientation M 1970 02:20:25
119 Darren Baker DEE M 1967 02:23:59 1091
120 Roland Reisenberger Orienteering Klosterneuburg M 1970 02:24:08
121 Paul Beresford HALO M 1970 02:27:45 1079
122 Erik Adenstedt Orienteering Klosterneuburg M 1970 02:27:46
123 Craig Ogilvie Rand Orienteering Club M 1970 02:31:55
124 Steve Collins RAFO M 1967 02:32:55 1064
125 Max Carcas INT M 1968 02:34:55 1057
126 Terry Johnstone ESOC M 1966 02:39:52 1041
127 David Beldjilali ATLAS M 1970 02:41:39
128 Adrian Griffiths WRE M 1968 02:42:25 1032
129 John Clarke SUFFOC M 1968 02:49:51 1008
130 José Luis Rodríguez FUNDI-O M 1970 02:51:08
131 Timothy Gent DEVON M 1968 02:52:51 999
132 Quenet Lionel Saint Brieuc Orientation M 1970 03:14:01
133 Siu Chung Chan HKOC M 1970 04:07:10
- Ronny Falk Sundbybergs IK M 1970 00:45:50
- Paul Gebbett BOK M 1969 01:00:58
- Sakari Hyvonen Kuopion Suunnistajat M 1970 01:04:25
- Tim Griffin Ganddal IL M 1970 01:04:35
- Derek Claxton BOF M 1960 01:19:58
- Tony Callow WRE M 1966 01:21:09
- Niklas Pettersson Centrum OK M 1970 01:45:52
- Paolo Bocchiola PPN Polisportiva Punto Nord M 1970 01:53:28
- Stefan Carlsson OK Klemmingen M 1970 01:57:20
- Tim Wiegand SYO M 1967 01:58:36
- John Mather LOG M 1970 02:05:37
- Tung Nam Yuen HKOC M 1965 02:46:09
Showing results 1 - 145 of 145