Results

Achievements at
orienteering events

Cambridge City Race, 26/10/2013

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at cuoc.org.uk/Events/EventDetails.aspx?ID=Cityrace2013

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Badge Course 2 (length: 6.5km, 22 controls)
Other courses: Badge Course 1 | Badge Course 3 | Badge Course 3 | Badge Course 4 | Course Badge 5 (M20L,M18L,M21S,W21L) | Badge Course 6 | Badge Course 7 (M20S,M18S,M21V,W20L,W18L,W21S)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Robert Campbell WAOC M 1966 00:36:25 1319
2 Martin Ward SYO M 1967 00:37:42 1299
3 Peter Helme BAOC M 1973 00:38:22 1289
4 Tim Tett SYO M 1960 00:39:09 1278
5 Paul Caban INT M 1964 00:39:22 1275
6 Brian Ward HALO M 1962 00:40:52 1252
7 Paul Gebbett BOK M 1969 00:41:05 1249
8 John Casey WATO M 1968 00:41:40
9 David Hunt BOK M 1960 00:42:00 1236
10 Vince Roper SLOW M 1967 00:42:23 1231
11 Chris McCartney OD M 1969 00:42:46 1226
12 Jo Hurley SLOW F 1985 00:43:07 1220
13 Lily Gross OUOC F 1993 00:44:08
14 David Frampton HH M 1970 00:45:00 1189
15 Nicholas Evans NOC M 1960 00:45:02 1188
16 Carrie Beadle LOC F 1994 00:45:13 1185
17 Alan Hickling SAX M 1964 00:45:23 1183
18 Paul Beckett HAVOC M 1961 00:45:46 1177
19 Simon Errington HH M 1963 00:45:46 1177
20 Nick Green GO M 1962 00:46:06 1172
21 Stephen McKinley SN M 1964 00:46:08 1172
22 Dorien James SMOC M 1961 00:46:43 1163
23 Carys Morgan SLOW F 1976 00:47:53 1147
24 Caroline Gay BOK F 1979 00:48:19 1139
25 David Cooper WAOC M 1963 00:48:37 1135
26 Stu Levene HH M 1969 00:49:06 1128
27 Jayne Sales SLOW F 1980 00:49:31 1121
28 Ian Wilson LEI M 1966 00:49:31 1121
29 Alastair Paterson LEI M 1967 00:50:08 1112
30 Dmitry Ushakov LOK M 1973 00:50:23 1110
31 James Buck SARUM M 1969 00:50:23 1110
32 Clive Wilkinson SUFFOC M 1962 00:51:10 1099
33 Katrin Harding SLOW F 1993 00:51:20 1097
34 Robert Minto Indiana Crossroads O M 1966 00:52:09
35 Philip Hague WAOC M 1969 00:52:19 1084
36 Brid Casey WATO F 1974 00:52:40
37 Sarah Gales CUOC F 1991 00:52:51
38 David Cronk WAOC M 1960 00:52:55 1074
39 David Ward IND M 1989 00:52:58
40 Andrea Strakova BKO F 1991 00:53:21 1068
41 Gary Simmons GO M 1960 00:53:29 1066
42 Andrea Page LOG F 1976 00:53:54 1059
43 David Heale HH M 1967 00:54:06 1056
44 Stephen Borrill WAOC M 1971 00:54:29 1051
45 Patrick Djerf Lerums SOK M 1964 00:54:48
46 Katie Newsome CUOC F 1993 00:55:00
47 Mark Hardy LEI M 1967 00:55:26 1037
48 John Clarke SUFFOC M 1968 00:56:38 1019
49 Zuzka Strakova DRONGO F 1992 00:57:20 1008
50 Rob Oldfield HH M 1966 00:58:17 994
51 David Saunders HH M 1959 00:58:27 992
52 Laura Parkes HH F 1992 00:58:58 984
53 Kevin Machin SOS M 1960 00:58:58 984
54 Brian Hodge WIM M 1961 00:59:08 982
55 Penny Bickle EBOR F 1980 00:59:41 975
56 Adam Leaf HH M 1962 01:00:00 970
57 Mark Scaife WAOC M 1966 01:00:53 957
58 Claire Heliot SLOW F 1983 01:00:53 957
59 Paul Hearn HH M 1964 01:02:01 939
60 Christopher Ashenden SN M 1964 01:02:26 932
61 Liz Heaton LEI F 1981 01:02:35 930
62 Andrena Ball IND F 1987 01:02:46
63 Fiona Tam IND F 1989 01:04:00
64 Helen Bickle WAOC F 1982 01:05:50 881
65 Sacha Fisher SMOC F 1975 01:07:35 854
66 Rachel Ambler BOK F 1976 01:10:23 816
67 Mike Vokes DEE M 1963 01:14:43 750
68 Emma Crickmore CUOC F 1995 01:15:34 739
69 Carly Collings RAFO F 1988 01:16:53 718
70 Silvia Cherneva CUOC F 1994 01:18:28
71 Clare Woods WAOC F 1988 01:23:08 626
- Robert Sweatman SOC M 1961 00:40:53
- Jessica Mason CUOC F 1994 00:44:50
- Peter Warland SOS M 1965 00:45:49
- Nicki Adams SLOW F 1978 00:55:27
- David Hodson HH M 1964 01:00:43
- Rory Percival HH M 1964 01:01:53
- John Marsh SO M 1967 01:03:55
- Mark Bell IND M 1973 01:08:59
- Fiona Love CUOC F 1992 01:11:23
- Mark Nicholls NOR M 1963 01:16:06
- Hannah Wright IND F 1988 01:44:46
Showing results 1 - 82 of 82