Results

Achievements at
orienteering events

Northern Champs Weekend Urban (UKOL), 05/05/2014

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.lakeland-orienteering.org.uk/results-all

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Black (M18,M20,M21,M35,M40,M45,M50,M55,M60,M65,M70,M75,M80) (length: 7.7km, climb: 225m, 33 controls)
Other courses: UKOL Brown (M40,M45,M50,M55,M60,M65,M70,M75,M80,W18,W20,W21,W35,W40,W45,W50,W55,W60,W65,W70,W75,W80) | UKOL Blue (M55,M60,M65,M70,M75,M80,W40,W45,W50,W55,W60,W65,W70,W75,W80) | UKOL Green (M65,M70,M75,M80,W55,W60,W65,W70,W75,W80) | UKOL Short Green (W65,W70,W75,W80) | UKOL Light Green (M16,M14,M12,M10,W16,W14,W12,W10) | UKOL Yellow (M12,M10,W12,W10) | UKOL Yellow (M12,M10,W12,W10)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Leon Foster AIRE M 1983 00:47:20 1331
2 Harold Wyber CHIG M 1985 00:48:16 1321
3 Geoffrey Ellis RAFO M 1976 00:49:30 1307
4 Will Hensman FVO M 1979 00:49:52 1303
5 David Alcock AIRE M 1976 00:50:04 1301
6 Mark Burley MDOC M 1987 00:50:53 1292
7 Michael Adams SYO M 1996 00:50:54 1292
8 Phillip Winskill WCOC M 1978 00:51:03 1291
9 Joe Taunton SYO M 1987 00:51:13 1290
10 Andrew Lindsay ESOC M 1994 00:51:31 1286
11 Anthony Squire NOC M 1977 00:52:14 1279
12 James Williams EPOC M 1978 00:54:36 1253
13 Alexander Moore WAOC M 1992 00:54:40 1252
14 Bruce Duncan AROS M 1993 00:55:21
15 Mike Barnby WCH M 1978 00:55:59 1238
16 Brendan Bolland WAROC M 1968 00:56:16 1234
17 Rowan Capper LOC M 1996 00:56:43 1230
18 Joshua Cooper EBOR M 1994 00:57:11 1224
19 Geoff Clarke IND M 1993 00:57:57
20 Alex McCann MDOC M 1995 00:59:19 1202
21 Barnaby Warren NN M 1996 01:01:54 1175
22 Richard Foster AIRE M 1982 01:02:11 1172
23 Neville Baker TVOC M 1953 01:02:18 1171
24 David Maliphant DRONGO M 1992 01:03:00 1163
25 Chris Lambert SYO M 1991 01:03:31 1157
26 Robert Farrington SYO M 1988 01:03:31 1157
27 Chris Heppenstall LOC M 1979 01:05:12 1139
28 Paul Todd LOK M 1975 01:05:15 1138
29 Tony Marlow SROC M 1965 01:05:28 1136
30 Andrew Elliott SUFFOC M 1971 01:07:09 1118
31 Mark Edwards SROC M 1965 01:07:56 1109
32 Rob Browne 01:08:12
33 Mark Thomson BOF M 1965 01:09:50 1090
34 Simon Austin LOC M 1990 01:10:37 1082
35 Jamie Hoyle PFO M 1997 01:10:54 1079
36 DOROTHY PELLY LOC F 1958 01:18:32 998
37 Chris Beasant GRAMP M 1990 01:26:00 919
- MARTIN SMITH LOC M 1960 01:14:46
Showing results 1 - 38 of 38