Results

Achievements at
orienteering events

TVOC Urban Event, 26/08/2013

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.emit-uk.com//results/2013/08/26/results-mon-26th-aug-2013-tvoc-ral-sprints-scoa-sprint-championships-tvoc-ral

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

2A (length: 2.18km, climb: 55m, 13 controls)
Other courses: 1A | 3A | 4A | 5A | 6A | 1B | 2B | 3B | 4B | 5B | 6B


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 John Owens BAOC M 1969 00:13:29 1290
2 Charles Bromley Gardner BAOC M 1960 00:13:49 1276
3 Neil Crickmore SO M 1962 00:14:02 1266
4 Steve Long TVOC M 1962 00:14:11 1260
5 Vince Roper SLOW M 1967 00:14:27 1247
6 Rachael Rothman SYO F 1980 00:14:34 1242
7 David Hunt BOK M 1960 00:14:44 1235
8 David Lawson OD M 1963 00:14:46 1234
9 Simon Errington HH M 1963 00:15:03 1222
10 Paul Thornton CLOK M 1959 00:15:05 1221
11 Nick Green GO M 1962 00:15:10 1217
12 Luke McNeill TVOC M 1972 00:15:16 1211
13 Stephen McKinley SN M 1964 00:15:18 1209
14 Simon Kippin TVOC M 1970 00:15:18 1209
15 Peter Huzan SLOW M 1964 00:15:27 1202
16 Robin Bishop TVOC M 1967 00:15:30 1200
17 Kezia Jukes BAOC F 1989 00:15:32 1199
18 peter jones SN M 1956 00:15:35 1196
19 Tony Udris SYO M 1969 00:15:39 1193
20 Beth Hanson EUOC F 1996 00:15:39 1193
21 Alan Hickling SAX M 1964 00:15:44 1190
22 Ian Buxton TVOC M 1965 00:15:47 1187
23 Mark Howell SN M 1965 00:16:02 1176
24 David Frampton HH M 1970 00:16:18 1164
25 James Errington HH M 1997 00:16:21 1162
26 Jon Bones IND M 00:16:57
27 Jon Coles MV M 1968 00:16:58 1135
28 Mary Fleming CHOC F 00:16:59
29 Dorien James SMOC M 1961 00:17:04 1130
30 Derick Mercer BKO M 1964 00:17:04 1130
31 Mike Garvin SLOW M 1970 00:17:08 1127
32 James Buck SARUM M 1969 00:17:34 1108
33 Paul Fox SN M 1962 00:17:36 1107
34 John Dalton TVOC M 1961 00:17:51 1096
35 Gary Walford TVOC M 1965 00:18:26 1070
36 Ronan Cleary LOK M 1960 00:18:28 1069
37 Jane Baldock BOK F 1982 00:18:31 1067
38 Emily van der Heijden NGOC F 1985 00:18:52 1051
39 Miranda Leaf DRONGO F 1995 00:18:52 1051
40 Bill Child TVOC M 1961 00:18:55 1049
41 Blanka Collis TVOC F 1982 00:18:56 1048
42 David Potter BOK M 1962 00:19:14 1035
43 Stu Levene HH M 1969 00:19:27 1025
44 Adam Leaf HH M 1962 00:19:28 1024
45 Brian Burt BKO M 1963 00:20:10 993
46 Ralph Dadswell SLOW M 1964 00:20:57 959
47 Katherine Bett SN F 1995 00:21:00 957
48 Jayne Sales SLOW F 1980 00:21:04 954
49 Jo Ludford IND F 00:21:06
50 John Marsh SO M 1967 00:21:57 913
51 Bryony Brennan BOK F 1983 00:22:01 910
52 Elissa Foord TVOC F 1995 00:22:10 903
53 Catherine Slade SAX F 1976 00:22:42 878
54 James Morris BOK M 1970 00:22:57 867
55 Rebecca Jackson DEVON F 1975 00:23:05 860
56 Nicola Morris BOK F 1976 00:23:17 851
57 Tamsin Rhodes NWO F 1979 00:23:23 847
58 Clive Hillier LOK M 1964 00:24:03 820
59 Ruth Gilbert BAOC F 1980 00:24:12 814
60 Paul Smith BADO M 1965 00:24:41 793
61 Clare Todd LOK F 1977 00:24:53 784
62 Catherine Galvin LOK F 1962 00:25:42 747
63 Julia Cole IND F 00:27:07
64 Georgina Blair DVO F 1976 00:27:40 660
65 Emma Duckworth TVOC F 1994 00:31:57 471
- Andrew Stott NGOC M 1959 00:15:31
Showing results 1 - 66 of 66