Results

Achievements at
orienteering events

Race the Castles including the SHI and the CompassPoint Scottish O League 7, 18/10/2014

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.racethecastles.com/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

02 Brown (length: 9.65km, climb: 450m, 21 controls)
Other courses: 01 Black | 03 Short Brown | 04 Blue | 05 Short Blue | 06 Green | 07 Short Green | 08 Light Green | 09 Long Orange | 10 Orange | 11 Yellow | 12 White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Aidan Smith SYO M 1995 01:17:48 1352
2 Ida Bobach Team Denmark W 1993 01:18:23
3 Tove Alexandersson Stora Tuna OK W 1993 01:19:12
4 Emma Johansson Domnarvets GOIF W 1993 01:20:43
5 Maja Alm Team Denmark W 1993 01:21:10
6 Alexander Chepelin EUOC M 1997 01:22:36 1335
7 Mari Fasting Halden SK W 1993 01:23:26
8 Andrew Barr MOR M 1997 01:23:43 1331
9 Christopher Galloway EUOC M 1995 01:24:19 1330
10 Eva Jurenikova Halden SK W 1979 01:24:55
11 Emma Klingenberg Team Denmark W 1993 01:25:28
12 Thomas Wilson EUOC M 1997 01:26:48 1321
13 Will Hensman FVO M 1979 01:27:04 1320
14 Claire Ward INT F 1977 01:27:54 1317
15 Kine Hallan Steiwer Halden SK W 1993 01:27:56
16 Tessa Strain EUOC F 1987 01:28:04 1316
17 Matthew Galloway INT M 1997 01:28:08 1316
18 Joshua Dudley MAROC M 1995 01:28:43 1314
19 Hollie Orr LOC F 1989 01:28:43 1314
20 William Rigg EUOC M 1996 01:28:44 1314
21 Jana Knapova Czech Orienteering W 1993 01:29:45
22 Eva Kabathova Czech Orienteering W 1993 01:29:59
23 Annika Rihma OK Kobras W 1993 01:30:27
24 Calum McLeod GRAMP M 1995 01:30:45 1306
25 Jan Sidla Czech Orienteering M 1969 01:31:06
26 Eoin McCullough IRL M 1994 01:31:56
27 Michaela Omova Czech Orienteering W 1993 01:32:24
28 Roger Goddard FVO M 1974 01:32:58 1298
29 Charlie Jenkins SBOC M 1995 01:33:21 1297
30 Oliver Williams DEE M 1995 01:33:32 1296
31 Michael Adams SYO M 1996 01:33:36 1296
32 Stine Bagger Hagner Team Denmark W 1993 01:34:14
33 Fanni Gyurko HUNGARY W 1993 01:34:34
34 Jason Inman FVO M 1970 01:34:39 1293
35 David Robertson CLYDE M 1964 01:35:15 1291
36 Vendula Horcickova Czech Orienteering W 1993 01:36:14
37 Elena Roos Halden SK W 1993 01:36:19
38 Rebecca Harding ESOC F 1991 01:37:11 1284
39 Jack Millar LVO M 1994 01:37:13 1284
40 Ida Marie Næss Bjørgul Halden SK W 1993 01:37:40
41 Charlotte Watson WCOC F 1993 01:37:44 1282
42 Helen Palmer MAROC F 1981 01:37:52 1281
43 Ross McLennan FVO M 1978 01:38:38 1279
44 Jessica Tullie BASOC F 1987 01:38:42 1278
45 Galina Vinogradova Russia W 1979 01:38:49
46 Ciaran Allen DEE M 1994 01:39:04 1277
47 Adela Indrakova Czech Orienteering W 1993 01:39:10
48 Adam Potter BOK M 1995 01:40:08 1274
49 Iliana Ilieva Halden SK W 1993 01:40:31
50 Anwen Darlington FVO F 1990 01:40:54 1271
51 Anastasia Trubkina IFK Mora W 1993 01:41:02
52 Laurence Quinn IRL M 1994 01:41:11
53 Kirsten Strain AROS F 1986 01:43:16 1264
54 Laura Ramstein AUSTRIA W 1993 01:43:43
55 Fraser Purves FVO M 1970 01:43:56 1262
56 Ali Robertson GRAMP M 1977 01:44:54 1259
57 Patrick Walder CLYDE M 1970 01:45:28 1257
58 Lars-Johan Ahlqvist Ok Orient M 1993 01:46:16
59 Niamh O'Boyle IRL W 1993 01:46:34
60 Signe Klinting Team Denmark W 1993 01:46:42
61 Radek Novotny Czech Orienteering M 1974 01:47:09
62 Ray Ward INT M 1975 01:47:54 1249
63 Jo Shepherd INVOC F 1992 01:47:58 1249
64 Lea Vercellotti FRANCE W 1993 01:48:35
65 Chris Heppenstall LOC M 1979 01:50:22 1240
66 Gordon Urquhart GRAMP M 1978 01:50:46 1238
67 John Slater WCOC M 1971 01:51:31 1236
68 Rose Schorah NOC F 1987 01:52:11 1233
69 Evely Kaasiku JOKA W 1993 01:52:39
70 Janine Inman FVO F 1977 01:53:44 1228
71 Mark Stockton GRAMP M 1981 01:54:08 1226
72 David Eades INT M 1967 01:54:22 1225
73 Alison Campbell BASOC F 1991 01:55:50 1221
74 Johannes Petersen BASOC M 1981 01:57:00 1218
75 Helen Gardner SLOW F 1986 01:57:14 1217
76 Kirstin Maxwell RR F 1992 01:57:25 1216
77 Eddie Harwood MOR M 1952 01:57:50 1216
78 Robin Galloway INT M 1966 01:57:54 1215
79 Kirsty Coombs MAROC F 1992 01:58:49 1212
80 Patrick Jones SBOC M 1995 01:59:20 1211
81 Craig Nolan ESOC M 1995 01:59:22 1211
82 Lauren Eyre KFO F 1991 02:00:05 1208
83 Trevor Hoey FVO M 1964 02:01:08 1205
84 Alistair Hindle ESOC M 1972 02:01:24 1204
85 Heather Heppenstall LOC F 1981 02:03:03 1199
86 Gordon Hale SYO M 1987 02:03:30 1197
87 Mark Wood ESOC M 1968 02:04:26 1195
88 Ciara Largey FERMO F 1987 02:05:19 1192
89 Helen Hanstock ERYRI F 1989 02:07:17 1186
90 Andrej Olunczek USV TU Dresden M 1993 02:08:05
91 Jonathan Ellis ESOC M 1979 02:09:08 1179
92 Jessica Orr CLYDE F 1991 02:10:52 1173
93 Sophie Horrocks PFO F 1993 02:12:27 1166
94 Alec Keith INVOC M 1963 02:13:09 1164
95 Alastair Dunlop CLYDE M 1973 02:13:39 1162
96 Alex Kemp CLYDE M 1976 02:21:05 1136
97 Dmitry Ushakov LOK M 1973 02:21:44 1134
98 Jenny Williamson ERYRI F 1983 02:26:07 1120
99 Frank Buytaert TROL M 1974 02:28:00
100 Mehmet Karatay BASOC M 1983 02:32:07 1101
101 Nick Collins MAROC M 1967 02:35:04 1092
102 Gemma Karatay BASOC F 1982 02:38:56 1078
103 Susan Lambe LVO F 1980 02:46:21 1053
104 Wai Lan Iris Lui HKOXCC W 1993 02:47:42
105 Friedmar Richter USV TU Dresden M 1993 02:53:12
106 Olivia Baxter LVO F 1990 02:58:13 1012
107 Terry Johnstone ESOC M 1966 02:59:56 1007
108 Ian Rowland ELO M 1962 03:06:13 986
109 Eibhlin Largey FERMO F 1993 03:22:29 930
- Ane Linde Team Denmark W 1993 01:00:30
- Olha Panchenko IFK Mora W 1993 01:10:59
- Callum White EUOC M 1997 01:17:33
- Jan Spacir SK UP Olomouc M 1993 01:43:45
- Piibe Tammemäe SK 100 W 1993 01:52:49
- Regina Kelly IRL W 1993 02:31:36
- Stephen O\'Reilly FERMO M 1994 02:34:28
- Chris Beasant GRAMP M 1990 03:01:35
Showing results 1 - 117 of 117