Results

Achievements at
orienteering events

Lakes 5 Days Day 1 (UKOL), 03/08/2014

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.lakes5.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 8 (M70,W60) (length: 5.4km, climb: 170m, 13 controls)
Other courses: UKOL 1 (M21,M35,M40) | UKOL 2 (M45,M50) | UKOL 3 (M55,W21) | UKOL 4 (M18,M20,M60) | UKOL 5 (M16,W35,W40,W45) | UKOL 6 (M65) | UKOL 7 (W50,W55) | UKOL 9 (W16,W18,W20,W65) | UKOL 10 (M75) | UKOL 11 (W70,W75) | UKOL 12 (M80,M85,W80,W85) | 13 | 14 | 15 | 16 | 17


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Andy Creber NGOC M 1958 00:50:40 1184
2 Michael Pearson WCOC M 1944 00:53:22 1168
3 Per Chr. Hagen TT-TUR/BØ OL M 1954 00:54:40
4 Uwe Krausbauer CTG KOBLENZ M 1959 00:55:18
5 Malcolm Irvine DEE M 1955 00:57:13 1143
6 Richard Tiley LOC M 1958 00:58:47 1133
7 Stephen Hardy SMOC M 1952 01:01:18 1119
8 Tony Duncan WCOC M 1943 01:02:01 1114
9 Richard Cummings WCOC M 1959 01:02:18 1113
10 Richard Oxlade ESOC M 1958 01:03:52 1103
11 Inara Gipsle TVOC F 1952 01:04:24 1101
12 John Broadhead WRE M 1955 01:05:22 1095
13 Tom Edelsten GO M 1943 01:05:37 1093
14 Neil Sprot SYO M 1952 01:06:17 1089
15 Jill Smith EBOR F 1954 01:07:01 1085
16 Brian Shaw SYO M 1942 01:07:28 1082
17 Brigit Oswald OLK PIZ HASI W 1954 01:07:29
18 Chris Lates BL M 1940 01:07:53 1080
19 Liam O'Brien CORK O M 1954 01:08:06
20 Joe House SO M 1954 01:09:05 1072
21 Chris Heaton LOC M 1980 01:09:11 1071
22 David Rosen SROC M 1953 01:09:40 1068
23 Bruno Brand OLG BERN M 1959 01:09:45
24 Ged Hagan WCOC M 1959 01:10:00 1066
25 Martin Powell LOC M 1951 01:10:09 1065
26 Ewan Cameron MAROC M 1958 01:10:32 1063
27 Barrie Speake EBOR M 1941 01:10:39 1062
28 Susan Stevens AIRE F 1953 01:11:29 1056
29 Jenny Wren BL F 1950 01:11:30 1056
30 Alan Simpson DEVON M 1943 01:11:52 1054
31 Colin Welch BOK M 1958 01:11:57 1053
32 Robert Verity DEE M 1942 01:12:10 1052
33 Maurice Hemingway WAOC M 1955 01:12:29 1051
34 Barry Olds KERNO M 1953 01:12:47 1049
35 Jonathan Eaton WCOC M 1958 01:12:49 1049
36 Margaret Dalgleish ESOC F 1952 01:13:16 1046
37 Kristian Leonhardt OC FUERSTENFELD M 1959 01:13:43
38 Dave McQuillen SOLWAY M 1943 01:14:19 1040
39 George Crawford-Smith PFO M 1944 01:14:22 1040
40 Steve Burge LOC M 1942 01:14:38 1038
41 Gerard Thomson STAG M 1956 01:14:41 1038
42 Mark Elder CLYDE M 1957 01:14:45 1037
43 Mike Perry SAX M 1944 01:15:04 1035
44 Janice Nisbet ESOC F 1953 01:15:24 1033
45 Gerda Marie Christiansen OK ROSKILDE W 1954 01:15:44
46 Jiri Nosek TJ OPAVA M 1944 01:16:17
47 Ken Stimson NWO M 1946 01:16:18 1028
48 Ian Peirce SARUM M 1944 01:16:28 1026
49 Toomas Koppel SAKU M 1954 01:16:43
50 Jaak Jaagus SAKU M 1959 01:17:19
51 stephen peacock SN M 1951 01:17:24 1020
52 John Padget DEE M 1943 01:17:56 1019
53 Anton Lomme TT-TUR/HEDRUM OL M 1944 01:18:57
54 Dave Walton LOC M 1951 01:19:33 1009
55 Graham Tough SWOC M 1944 01:19:37 1009
56 Andrew Graham SARUM M 1955 01:19:47 1008
57 Magnar Øvreås TT-TUR/BOTNE SK M 1944 01:19:59
58 Barry Harrison CLOK M 1939 01:20:05 1006
59 Ronald Bjerva TT-TUR/DRANGEDAL OL M 1944 01:20:06
60 Mike Solomon SAX M 1944 01:20:11 1006
61 Diana McClure SBOC F 1950 01:20:14 1005
62 Rod Mansel SUFFOC M 1959 01:20:38 1003
63 Ian Robson EBOR M 1950 01:20:43 1002
64 Allen Barnes CLARO M 1942 01:21:41 997
65 Richard McCourt LVO M 1943 01:21:49 996
66 Eddie Speak MDOC M 1954 01:21:56 995
67 Alan Bothwell TAY M 1959 01:22:12 994
68 Catherine Dawson GAFANHORI W 1954 01:22:12
69 John Russell SOS M 1941 01:22:42 990
70 Øivind Fadum TT-TUR/SANDE SK M 1954 01:22:44
71 Mike Stewart INT M 1958 01:22:50 990
72 Peter Cheetham RAFO M 1958 01:22:57 989
73 Laurence Gossage BOK M 1950 01:23:00 988
74 Silvia Baumann OL ZIMMERBERG W 1954 01:23:14
75 Allan Darwell BOK M 1951 01:24:05 982
76 Jillyan Dobby MDOC F 1951 01:24:39 979
77 Gilles Deslandes O. CAENNAISE M 1959 01:24:55
78 Nev Myers EBOR M 1957 01:25:06 976
79 Teresa Finlay FERMO F 1950 01:25:29 973
80 Uwe Bürger TSC EINTR. DORTMUND M 1959 01:25:32
81 Ray Massey SOC M 1940 01:25:34 973
82 Erich Schaffner OLG CODOBA M 1944 01:25:41
83 Graham Fortune WELLINGTON M 1944 01:26:15
84 Simon Crocker DEE M 1959 01:26:43 966
85 Peter Dudman SO M 1951 01:27:29 961
86 Richard Brightman WIM M 1940 01:27:53 959
87 Stuart Swalwell DVO M 1950 01:28:23 956
88 Margaret Willdig OD F 1953 01:28:34 955
89 Robert Richardson NATO M 1951 01:31:03 941
90 Joan Cumpstey BL F 1948 01:31:45 936
91 Edward Cox SO M 1959 01:32:22 932
92 LESLIE DALGLEISH ESOC M 1950 01:32:45 930
93 Ted McDonald BOK M 1943 01:33:08 927
94 Hedley Calderbank HH M 1951 01:33:30 925
95 Janet Nash LOC F 1951 01:34:54 916
96 Trina Rogerson ELO F 1951 01:36:15 908
97 Derek Jenner CHIG M 1954 01:37:16 902
98 John Topping CLYDE M 1953 01:37:21 901
99 Jean Payne DEE F 1953 01:38:04 896
100 David Ball NOR M 1944 01:39:17 887
101 Richard Moss BL M 1942 01:39:48 883
102 Alan Platts LOC M 1956 01:40:02 882
103 Brian Mellor EPOC M 1941 01:41:26 873
104 Jan Clenaghan SOLWAY F 1950 01:41:29 873
105 Denise Mullins SARUM F 1951 01:41:34 872
106 Arne Øfsthus TT-TUR/ASKER SK M 1944 01:43:00
107 Leslie Hooper SO M 1942 01:44:16 857
108 Rhona Fraser INVOC W 1954 01:45:56
109 Rowan Purkis LOC F 1954 01:46:22 845
110 Anne Palmer BOK F 1950 01:46:50 842
111 Mike Atherton LOC M 1942 01:48:12 834
112 Brian Yates ESOC M 1944 01:48:42 831
113 Anne Wilson AIRE F 1952 01:50:32 820
114 Hans Widmer OLG OBERWIL M 1954 01:50:34
115 Stephen Nobbs NOR M 1956 01:50:59 818
116 Jane Breed HH F 1952 01:51:04 817
117 Richard Goodwin WCOC M 1957 01:52:27 808
118 Sue Williams WIGHTO F 1951 01:52:35 807
119 Paul Jackson EPOC M 1944 01:54:35 794
120 Alan Heppenstall LOC M 1942 02:00:12 760
121 Bill Hyslop SROC M 1942 02:01:55 749
122 Neil McMillan ELO M 1985 02:06:31 720
123 James Morrison ESOC M 1955 02:06:59 718
124 Peter Lomas MDOC M 1940 02:11:17 693
125 Nancy Powell Davies SOS F 1950 02:24:38 611
126 Rosalind Taunton NGOC F 1950 02:47:40 473
127 Chris Gay SUFFOC F 1950 02:49:29 463
128 Peter Howlett LOC M 1941 02:52:55 441
129 Peter Gay SUFFOC M 1942 02:53:07 440
130 Adrian Dawson SARUM M 1958 03:37:54 166
- Andy MacGregor BADO M 1940 00:12:48
- Geoff Woolfenden DEE M 1953 00:19:24
- Renate Willmann IND W 1954 00:30:13
- Nls-Ake Nilsson FK GOINGARNA M 1944 00:36:11
- Steve Willis EBOR M 1952 00:49:40
- David Mawdsley MDOC M 1941 00:54:38
- Jim Mitchell PFO M 1942 00:56:29
- Bruce Marshall WAOC M 1952 01:02:41
- Keith Henderson WIM M 1942 01:09:58
- Andy Fryer SBOC M 1951 01:12:00
- Steven Russell IND M 1959 01:21:18
- David Nixon SOC M 1944 01:23:17
- Kate Bryant MDOC F 1953 01:33:06
- Anita Evans BL F 1954 01:57:08
Showing results 1 - 144 of 144