Results

Achievements at
orienteering events

Lakes 5 Days Day 2 (UKOL), 04/08/2014

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.lakes5.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 8 (M70,W60) (length: 2.5km, 13 controls)
Other courses: UKOL 1 (M21,M35,M40) | UKOL 2 (M45,M50) | UKOL 3 (M55,W21) | UKOL 4 (M18,M20,M60) | UKOL 5 (M16,W35,W40,W45) | UKOL 6 (M65) | UKOL 7 (W50,W55) | UKOL 9 (W16,W18,W20,W65) | UKOL 10 (M75) | UKOL 11 (W70,W75) | UKOL 12 (M80,M85,W80,W85) | 13 | 14 | 15 | 16 | 17


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Mike Stewart INT M 1958 00:29:01 1179
2 Uwe Krausbauer CTG KOBLENZ M 1959 00:30:19
3 Richard Tiley LOC M 1958 00:31:22 1155
4 Andy Creber NGOC M 1958 00:31:47 1151
5 Malcolm Irvine DEE M 1955 00:33:18 1137
6 Inara Gipsle TVOC F 1952 00:33:35 1134
7 Liam O'Brien CORK O M 1954 00:33:35
8 Michael Pearson WCOC M 1944 00:34:29 1125
9 Richard Cummings WCOC M 1959 00:34:44 1122
10 Øivind Fadum TT-TUR/SANDE SK M 1954 00:34:59
11 Bruno Brand OLG BERN M 1959 00:35:27
12 Martin Green MDOC M 1954 00:35:42 1114
13 Per Chr. Hagen TT-TUR/BØ OL M 1954 00:36:26
14 Dave McQuillen SOLWAY M 1943 00:36:53 1103
15 Ian Peirce SARUM M 1944 00:37:07 1102
16 Barrie Speake EBOR M 1941 00:37:38 1097
17 Kristian Leonhardt OC FUERSTENFELD M 1959 00:37:39
18 Jaak Jaagus SAKU M 1959 00:37:44
19 David Rosen SROC M 1953 00:37:51 1094
20 Silvia Baumann OL ZIMMERBERG W 1954 00:38:23
21 Brian Shaw SYO M 1942 00:38:33 1087
22 Erich Schaffner OLG CODOBA M 1944 00:38:57
23 Gerda Marie Christiansen OK ROSKILDE W 1954 00:38:59
24 Keith Henderson WIM M 1942 00:39:12 1082
25 Andrew Graham SARUM M 1955 00:39:24 1080
26 John Broadhead WRE M 1955 00:39:52 1075
27 Mike Perry SAX M 1944 00:39:56 1074
28 Hedley Calderbank HH M 1951 00:40:09 1072
29 stephen peacock SN M 1951 00:40:12 1072
30 Joe House SO M 1954 00:40:16 1071
31 Stephen Hardy SMOC M 1952 00:40:28 1069
32 Simon Crocker DEE M 1959 00:40:28 1069
33 Eddie Speak MDOC M 1954 00:41:07 1062
34 Peter Dudman SO M 1951 00:41:19 1060
35 Alan Simpson DEVON M 1943 00:41:28 1059
36 Steve Burge LOC M 1942 00:41:32 1058
37 Chris Brown WAOC M 1952 00:41:38 1057
38 Tom Edelsten GO M 1943 00:41:42 1056
39 Brigit Oswald OLK PIZ HASI W 1954 00:41:43
40 Janice Nisbet ESOC F 1953 00:41:53 1055
41 Neil Sprot SYO M 1952 00:41:59 1054
42 Uwe Bürger TSC EINTR. DORTMUND M 1959 00:42:17
43 Gilles Deslandes O. CAENNAISE M 1959 00:42:42
44 Sheila Sprot SYO F 1951 00:42:55 1045
45 Anton Lomme TT-TUR/HEDRUM OL M 1944 00:43:04
46 LESLIE DALGLEISH ESOC M 1950 00:43:23 1041
47 Edward Cox SO M 1959 00:43:24 1041
48 Ronald Bjerva TT-TUR/DRANGEDAL OL M 1944 00:43:27
49 Bruce Marshall WAOC M 1952 00:43:44 1038
50 Allan Darwell BOK M 1951 00:43:47 1037
51 Jillyan Dobby MDOC F 1951 00:44:06 1034
52 Diana McClure SBOC F 1950 00:44:13 1033
53 Steve Willis EBOR M 1952 00:44:37 1029
54 Susan Stevens AIRE F 1953 00:44:38 1029
55 Peter Bartlett WIGHTO M 1955 00:45:17 1022
56 Stephen Richards SELOC M 1953 00:45:28 1020
57 Chris Lates BL M 1940 00:45:34 1020
58 Tony Duncan WCOC M 1943 00:45:58 1017
59 Robert Verity DEE M 1942 00:46:10 1015
60 Magnar Øvreås TT-TUR/BOTNE SK M 1944 00:46:11
61 Robert Forster NGOC M 1943 00:46:18 1014
62 Maurice Hemingway WAOC M 1955 00:46:18 1014
63 Ted McDonald BOK M 1943 00:46:23 1013
64 Nev Myers EBOR M 1957 00:46:41 1010
65 Barry Olds KERNO M 1953 00:47:08 1006
66 Richard McCourt LVO M 1943 00:47:15 1005
67 Sue Williams WIGHTO F 1951 00:47:17 1005
68 Trina Rogerson ELO F 1951 00:47:26 1003
69 Richard Brightman WIM M 1940 00:48:13 996
70 Les Smithard KFO M 1952 00:48:23 995
71 Graham Tough SWOC M 1944 00:48:29 994
72 John Padget DEE M 1943 00:49:08 987
73 David Dann MDOC M 1956 00:49:42 982
74 Rod Mansel SUFFOC M 1959 00:49:48 981
75 Mike Atherton LOC M 1942 00:49:52 981
76 Steven Russell IND M 1959 00:50:06
77 Mark Elder CLYDE M 1957 00:50:23 975
78 Allen Barnes CLARO M 1942 00:50:24 975
79 Ray Massey SOC M 1940 00:50:27 975
80 Hans Widmer OLG OBERWIL M 1954 00:50:31
81 Graham Fortune WELLINGTON M 1944 00:50:54
82 Jean Fitzgerald SAX F 1953 00:51:05 968
83 Toomas Koppel SAKU M 1954 00:51:40
84 Jenny Wren BL F 1950 00:51:42 962
85 Stuart Swalwell DVO M 1950 00:51:47 961
86 Charlie Wilson NATO M 1954 00:51:47 961
87 Janet Nash LOC F 1951 00:52:02 960
88 Margaret Dalgleish ESOC F 1952 00:52:50 952
89 Colin Welch BOK M 1958 00:53:01 951
90 Roy Lindsell EPOC M 1944 00:53:39 945
91 Ian Robson EBOR M 1950 00:53:44 944
92 Andy MacGregor BADO M 1940 00:53:54 943
93 Jean Payne DEE F 1953 00:53:58 942
94 George Crawford-Smith PFO M 1944 00:54:15 939
95 Teresa Finlay FERMO F 1950 00:54:24 938
96 Jill Smith EBOR F 1954 00:54:26 937
97 Nls-Ake Nilsson FK GOINGARNA M 1944 00:55:10
98 Anne Wilson AIRE F 1952 00:55:32 926
99 Margaret Willdig OD F 1953 00:55:48 923
100 Richard Moss BL M 1942 00:56:08 920
101 Mike Solomon SAX M 1944 00:56:20 918
102 Judy Johnson BL F 1951 00:56:27 917
103 Laurence Gossage BOK M 1950 00:56:45 915
104 Ewan Cameron MAROC M 1958 00:57:03 912
105 Kate Bryant MDOC F 1953 00:57:11 910
106 Simon Rowlett MV M 1959 00:57:16 909
107 Robert Richardson NATO M 1951 00:57:18 909
108 Leslie Hooper SO M 1942 00:58:20 898
109 Jiri Nosek TJ OPAVA M 1944 00:58:33
110 Paul Jackson EPOC M 1944 00:59:04 889
111 Rick Roberts HOC M 1951 00:59:53 881
112 Denise Mullins SARUM F 1951 01:00:02 879
113 Chris Heaton LOC M 1980 01:01:07 869
114 Rowan Purkis LOC F 1954 01:02:15 859
115 Jane Breed HH F 1952 01:02:23 858
116 Derek Jenner CHIG M 1954 01:03:51 845
117 Ken Stimson NWO M 1946 01:04:34 837
118 Richard Barker SOS M 1953 01:05:05 833
119 Stephen Nobbs NOR M 1956 01:05:38 828
120 Jan Clenaghan SOLWAY F 1950 01:05:47 826
121 Garry Langston WCH M 1940 01:05:55 825
122 Anne Palmer BOK F 1950 01:06:51 816
123 John Topping CLYDE M 1953 01:07:16 812
124 Catherine Dawson GAFANHORI W 1954 01:07:55
125 Nancy Powell Davies SOS F 1950 01:08:06 804
126 Ashley Ford HOC M 1951 01:08:51 795
127 Anita Evans BL F 1954 01:10:31 780
128 Brian Yates ESOC M 1944 01:11:26 772
129 Dave Walton LOC M 1951 01:11:28 771
130 Arne Øfsthus TT-TUR/ASKER SK M 1944 01:12:09
131 Paul Tickner WCOC M 1955 01:13:26 751
132 David Ball NOR M 1944 01:14:50 737
133 Rosalind Taunton NGOC F 1950 01:15:00 736
134 John Russell SOS M 1941 01:15:43 728
135 Peter Gay SUFFOC M 1942 01:16:53 717
136 Alan Bothwell TAY M 1959 01:18:36 703
137 Jonathan Eaton WCOC M 1958 01:19:51 690
138 Andy Fryer SBOC M 1951 01:27:11 621
139 Adrian Dawson SARUM M 1958 01:38:17 515
140 James Morrison ESOC M 1955 01:38:43 511
141 Alastair MacGregor NATO M 1940 01:49:56 403
142 Chris Gay SUFFOC F 1950 02:00:37 300
143 Renate Willmann IND W 1954 02:05:10
- Peter Lomas MDOC M 1940 00:50:44
- Neil McMillan ELO M 1985 01:04:10
- Rhona Fraser INVOC W 1954 01:30:57
- Ron Pallas URINGA M 1954 01:39:39
Showing results 1 - 147 of 147