Results

Achievements at
orienteering events

Lakes 5 Days Day 4, 07/08/2014

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.lakes5.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

8 (length: 4km, climb: 195m, 13 controls)
Other courses: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Malcolm Irvine DEE M 1955 00:42:03 1179
2 Bruno Brand OLG BERN M 1959 00:43:01
3 Uwe Krausbauer CTG KOBLENZ M 1959 00:43:33
4 Øivind Fadum TT-TUR/SANDE SK M 1954 00:44:16
5 Richard Tiley LOC M 1958 00:47:02 1148
6 Per Chr. Hagen TT-TUR/BØ OL M 1954 00:47:24
7 Michael Pearson WCOC M 1944 00:50:09 1129
8 Andy Creber NGOC M 1958 00:50:33 1126
9 Dave McQuillen SOLWAY M 1943 00:52:23 1117
10 Brian Shaw SYO M 1942 00:53:20 1111
11 Inara Gipsle TVOC F 1952 00:54:21 1105
12 Anton Lomme TT-TUR/HEDRUM OL M 1944 00:55:03
13 Chris Lates BL M 1940 00:55:24 1100
14 Tony Duncan WCOC M 1943 00:56:11 1095
15 Martin Powell LOC M 1951 00:56:25 1093
16 David Rosen SROC M 1953 00:56:57 1090
17 Diana Turner SOLWAY F 1950 00:57:25 1087
18 Paul Jackson EPOC M 1944 00:57:38 1085
19 Magnar Øvreås TT-TUR/BOTNE SK M 1944 00:58:02
20 Gilles Deslandes O. CAENNAISE M 1959 00:58:02
21 Silvia Baumann OL ZIMMERBERG W 1954 00:58:31
22 Sheila Sprot SYO F 1951 00:58:46 1079
23 Paul Basher HOC M 1954 00:58:50 1079
24 Barry Olds KERNO M 1953 00:59:19 1076
25 Jaak Jaagus SAKU M 1959 01:00:42
26 Tom Edelsten GO M 1943 01:01:46 1060
27 Margaret Dalgleish ESOC F 1952 01:02:30 1056
28 Mike Solomon SAX M 1944 01:02:55 1053
29 Richard Cummings WCOC M 1959 01:03:23 1051
30 Gerda Marie Christiansen OK ROSKILDE W 1954 01:03:27
31 Maurice Hemingway WAOC M 1955 01:04:24 1044
32 Jillyan Dobby MDOC F 1951 01:04:48 1042
33 Neil Sprot SYO M 1952 01:05:00 1041
34 Andy MacGregor BADO M 1940 01:05:05 1041
35 Andrew Graham SARUM M 1955 01:05:14 1040
36 John Padget DEE M 1943 01:05:15 1040
37 Toomas Koppel SAKU M 1954 01:05:18
38 Allen Barnes CLARO M 1942 01:05:32 1038
39 Ian Peirce SARUM M 1944 01:05:44 1037
40 Edward Cox SO M 1959 01:06:17 1034
41 Stephen Hardy SMOC M 1952 01:06:52 1030
42 Steve Willis EBOR M 1952 01:07:18 1027
43 Chris Heaton LOC M 1980 01:07:40 1025
44 Eddie Speak MDOC M 1954 01:07:42 1025
45 Janet Nash LOC F 1951 01:08:07 1022
46 Joe House SO M 1954 01:08:49 1019
47 Simon Crocker DEE M 1959 01:08:54 1019
48 John Broadhead WRE M 1955 01:08:57 1019
49 Susan Stevens AIRE F 1953 01:09:46 1013
50 Teresa Finlay FERMO F 1950 01:10:01 1012
51 Charlie Wilson NATO M 1954 01:10:03 1012
52 Jan Clenaghan SOLWAY F 1950 01:10:11 1011
53 Robert Verity DEE M 1942 01:10:30 1009
54 Catherine Dawson GAFANHORI W 1954 01:10:44
55 Laurence Gossage BOK M 1950 01:11:06 1006
56 Judy Johnson BL F 1951 01:11:23 1004
57 Kate Bryant MDOC F 1953 01:11:32 1003
58 Jill Smith EBOR F 1954 01:12:05 1000
59 Alan Simpson DEVON M 1943 01:12:20 998
60 John Russell SOS M 1941 01:12:26 998
61 Mike Perry SAX M 1944 01:13:06 994
62 Colin Welch BOK M 1958 01:13:32 992
63 Steven Russell M 1959 01:13:32
64 Brigit Oswald OLK PIZ HASI W 1954 01:13:45
65 Derek Jenner CHIG M 1954 01:13:46 990
66 Steve Burge LOC M 1942 01:14:02 988
67 Liam O'Brien CORK O M 1954 01:14:12
68 Robert Forster NGOC M 1943 01:14:16 987
69 Anne Palmer BOK F 1950 01:14:39 984
70 Jonathan Eaton WCOC M 1958 01:15:09 982
71 Les Smithard KFO M 1952 01:15:13 982
72 Uwe Bürger TSC EINTR. DORTMUND M 1959 01:16:00
73 Richard McCourt LVO M 1943 01:16:17 975
74 Simon Rowlett MV M 1959 01:16:36 973
75 Diana McClure SBOC F 1950 01:16:45 972
76 LESLIE DALGLEISH ESOC M 1950 01:16:59 971
77 Graham Tough SWOC M 1944 01:17:30 967
78 Jiri Nosek TJ OPAVA M 1944 01:17:36
79 David Ball NOR M 1944 01:17:39 966
80 Bruce Marshall WAOC M 1952 01:19:31 956
81 Richard Brightman WIM M 1940 01:20:06 953
82 stephen peacock SN M 1951 01:20:46 950
83 Ronald Bjerva TT-TUR/DRANGEDAL OL M 1944 01:21:01
84 Stephen Nobbs NOR M 1956 01:21:13 947
85 Robert Richardson NATO M 1951 01:21:42 944
86 Anne Wilson AIRE F 1952 01:22:56 936
87 Rod Mansel SUFFOC M 1959 01:23:04 935
88 Graham Fortune WELLINGTON M 1944 01:23:25
89 Paul Tickner WCOC M 1955 01:24:08 928
90 Keith Henderson WIM M 1942 01:25:11 922
91 Erich Schaffner OLG CODOBA M 1944 01:25:19
92 David Dann MDOC M 1956 01:25:21 920
93 Margaret Willdig OD F 1953 01:25:58 917
94 Peter Dudman SO M 1951 01:26:50 912
95 Hans Widmer OLG OBERWIL M 1954 01:27:53
96 John Wilson SLOW M 1979 01:28:00 905
97 Mark Elder CLYDE M 1957 01:28:15 903
98 Trina Rogerson ELO F 1951 01:28:43 900
99 Peter Bartlett WIGHTO M 1955 01:29:03 897
100 Leslie Hooper SO M 1942 01:29:24 895
101 Jenny Wren BL F 1950 01:29:37 893
102 Jean Fitzgerald SAX F 1953 01:31:40 879
103 Sue Williams WIGHTO F 1951 01:32:16 876
104 Ken Stimson NWO M 1946 01:33:14 870
105 Ted McDonald BOK M 1943 01:34:34 862
106 Richard Moss BL M 1942 01:35:31 857
107 Anita Evans BL F 1954 01:35:51 855
108 Allan Darwell BOK M 1951 01:36:04 853
109 Arne Øfsthus TT-TUR/ASKER SK M 1944 01:38:05
110 Nls-Ake Nilsson FK GOINGARNA M 1944 01:41:17
111 rhona fraser ESOC F 1954 01:41:25 823
112 Neil McMillan ELO M 1985 01:42:44 815
113 Nancy Powell Davies SOS F 1950 01:43:13 812
114 Jane Breed HH F 1952 01:43:15 812
115 Ian Robson EBOR M 1950 01:45:12 798
116 Rick Roberts HOC M 1951 01:45:25 797
117 Dave Walton LOC M 1951 01:45:47 795
118 Alan Heppenstall LOC M 1942 01:46:22 792
119 Ron Pallas URINGA M 1954 01:46:24
120 Alan Bothwell TAY M 1959 01:48:17 781
121 Denise Mullins SARUM F 1951 01:49:05 777
122 Richard Barker SOS M 1953 01:49:20 775
123 Rosalind Taunton NGOC F 1950 01:53:04 752
124 Rowan Purkis LOC F 1954 01:57:04 726
125 Chris Gay SUFFOC F 1950 01:57:44 722
126 Richard Kirk CLARO M 1950 02:05:55 676
127 Peter Gay SUFFOC M 1942 02:09:55 651
128 James Morrison ESOC M 1955 02:20:21 587
129 Adrian Dawson SARUM M 1958 02:58:09 362
130 Renate Willmann W 1954 03:33:08
- Nev Myers EBOR M 1957 00:38:57
- Mike Stewart INT M 1958 00:46:05
- Ian Pyrah ESOC M 1944 01:26:29
- Kristian Leonhardt OC FUERSTENFELD M 1959 01:38:54
Showing results 1 - 134 of 134