Results

Achievements at
orienteering events

British Night Championships (UKOL), 27/02/2016

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 04 (M16,M55,M60,W20,W35,W40) (length: 6.1km, climb: 130m, 23 controls)
Other courses: UKOL Course 01 (M21) | UKOL Course 02 (M20,M35,M40) | UKOL Course 03 (M18,M45,M50,W21) | UKOL Course 05 (M65,W18,W45,W50) | UKOL Course 06 (M70,W16,W55,W60) | UKOL Course 07 (M75,W65,W70) | UKOL Course 08 (M80,M85,W75,W80,W85)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Jake Chapman MAROC M 2000 00:43:05 1338
2 Alastair Thomas EUOC M 2000 00:52:06 1301
3 Alexander Lines WAOC M 1995 00:58:26 1273
4 Alistair Chapman MAROC M 2001 01:01:40
5 Tim Tett SYO M 1960 01:02:50 1254
6 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 01:02:58 1253
7 Janine Inman FVO F 1977 01:03:33 1251
8 Stanley Heap SO M 2001 01:04:25
9 Jonathan Emberton EPOC M 1961 01:04:27 1246
10 John Embrey SROC M 1958 01:07:52 1234
11 Judith Austerberry NGOC F 1974 01:08:53 1229
12 Michael Napier NOC M 1953 01:09:09 1227
13 Beth Hanson EUOC F 1996 01:09:11 1227
14 Gavin Clegg WSX M 1955 01:11:10 1218
15 Dave Kingham TVOC M 1956 01:11:26 1217
16 Dominic Dakin SYO M 2001 01:11:27
17 Ethan Tebbutt LEI M 2001 01:13:01
18 Bruce Bryant OD M 1957 01:14:11 1204
19 Mark Saunders BOK M 1959 01:14:28 1203
20 Peter Haines AIRE M 1954 01:14:39 1202
21 Alan Rosen HH M 1955 01:15:25 1199
22 Keith Tonkin BL M 1958 01:15:52 1197
23 Ian Ditchfield MV M 1956 01:15:58 1197
24 Toni O'Donovan LEI F 1978 01:17:28 1190
25 Mike Pedley EPOC M 1960 01:17:44 1189
26 Chris Hooker SO M 1961 01:21:07 1174
27 Andy Emmerson OD M 1956 01:22:36 1167
28 Cecilie Andersen BOK F 1997 01:22:53 1166
29 James Crawford GO M 1955 01:23:15 1165
30 Mick Lucking NOC M 1957 01:25:24 1157
31 Philip Eeles SOC M 1955 01:25:27 1157
32 Helen Chiswell DVO F 1977 01:25:54 1155
33 Steve Corrigan EBOR M 1958 01:28:59 1142
34 Matthew Clarke SUFFOC M 2001 01:30:59
35 Derek Fryer LOC M 1954 01:33:24 1122
36 John Orton NWO M 1954 01:33:35 1121
37 Andy Robinson LOC M 1954 01:33:51 1119
38 Keith Masson MV M 1960 01:34:24 1117
39 Emma Harrison EPOC F 1972 01:35:18 1113
40 Jonathan Howell WCH M 1952 01:36:43 1107
41 Christopher Calow DEE M 1952 01:38:21 1100
42 Patrick Smyth BOF M 1957 01:40:28 1092
43 Mike Johnson SROC M 1960 01:42:13 1084
44 Stephen Richards SELOC M 1953 01:42:23 1083
45 Graham Capper LOC M 1958 01:46:47 1065
46 Paul Bradbury SYO M 1957 01:49:28 1054
47 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 01:49:46 1053
48 Kevin Parkes HH M 1958 01:50:11 1050
49 Harry McMurtrie DEVON M 2000 01:51:16 1047
50 Roger Stein SBOC M 1953 01:57:28 1020
51 Peter Martin MV M 1961 01:57:30 1020
52 Joe Field HALO M 2001 01:58:28
53 James Meredith EBOR M 1978 02:00:11 1009
54 Jonathan Gilbert NOR M 1959 02:00:17 1009
55 Daniel Figg EBOR M 1998 02:03:13 997
56 Crawford Lindsay ESOC M 1955 02:04:56 989
57 Tom Hartland DVO M 1975 02:04:59 989
58 Rob Humphreys HH M 1978 02:06:32 982
59 Paul Young DVO M 1976 02:08:55 971
60 Stuart Ebbrell BAOC M 1974 02:17:29 935
61 Richard Higgs NGOC M 1961 03:00:22 755
- Tom Carter-Davies MWOC M 2000 00:53:11
- Richard Tiley LOC M 1958 01:09:52
- Paul Thornton CLOK M 1959 01:09:54
- Ian Byford HH M 1958 01:31:11
- John Middler OD M 1952 01:46:14
- Peter Hornsby LEI M 1953 01:52:36
- Steve Williams NGOC M 1955 02:15:54
- Andy Barker-Pilsworth RAFO M 1970 02:37:31
Showing results 1 - 69 of 69