Results

Achievements at
orienteering events

Northern Champs Weekend (UKOL, UKEOL, UKUL, NEUL) urban, 16/04/2016

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.clok.org.uk/events2016/nchamps/index.htm

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 108 (M55,M60,W40,W45,W50) (length: 4.6km, climb: 160m, 24 controls)
Other courses: UKOL 101 (M21,M35) | UKOL 102 (W21,W35) | UKOL 103 (M18,M20) | UKOL 104 (W18,W20) | 105 | UKOL 106 (M40,M45,M50) | 107 | UKOL 109 (M65,M70,M75,M80,M85,W55,W60) | UKOL 110 (W65,W70,W75,W80,W85) | UKOL 111 (M16,W16) | 112


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 James Crawford BL M 1955 00:34:28 1263
2 John Embrey DEE M 1958 00:34:51 1258
3 Ian Maxwell RR M 1960 00:36:31 1233
4 Philip Eeles SOC M 1955 00:38:37 1198
5 Jonathan Emberton EPOC M 1961 00:38:59 1193
6 Peter Haines AIRE M 1954 00:39:24 1187
7 Mike Johnson SROC M 1960 00:39:30 1185
8 Mark Saunders BOK M 1959 00:39:30 1185
9 Mike Pedley EPOC M 1960 00:39:41 1183
10 Kevin Harding HH M 1959 00:39:51 1181
11 Keith Tonkin BL M 1958 00:40:40 1168
12 Jane Anthony SROC F 1956 00:40:58 1164
13 Patrick Smyth BOF M 1957 00:41:18 1159
14 Jonathan Gilbert NOR M 1959 00:41:37 1155
15 Andy Emmerson OD M 1956 00:42:08 1148
16 Graham Capper LOC M 1958 00:42:45 1139
17 Alasdair Wilson Craw NATO M 1954 00:42:51 1138
18 Andrew Quickfall SROC M 1957 00:43:06 1134
19 Mary Ross INT F 1972 00:43:25 1130
20 David Vincent DVO M 1961 00:43:43 1125
21 Bill Hanley SYO M 1953 00:43:55 1122
22 Anne Straube OD F 1975 00:43:56 1122
23 Trevor Ricketts MAROC M 1960 00:45:16 1101
24 Chris Roberts SROC M 1956 00:45:39 1095
25 Guro Harstad WAOC F 1972 00:45:45 1093
26 Elizabeth Barr MOR F 1967 00:45:58 1090
27 Sal Chaffey DVO F 1965 00:45:59 1090
28 Clive Wilson SYO M 1954 00:46:09 1088
29 Mark Dakin SYO M 1960 00:46:13 1087
30 Heather Fellbaum FVO F 1963 00:46:14 1087
31 Paul Turner SELOC M 1958 00:46:15 1086
32 Dennis Hooton CLOK M 1961 00:46:53 1077
33 Katherine Hampshire NN F 1969 00:47:04 1074
34 Jim Wood ERYRI M 1960 00:47:14 1072
35 Natasha Conway AIRE F 1971 00:47:22 1069
36 Howard Sawyer AIRE M 1954 00:47:48 1063
37 Simon Filmore LOC M 1956 00:47:56 1061
38 Dave Brown EBOR M 1957 00:47:57 1061
39 Derek Fryer LOC M 1954 00:48:06 1059
40 Nick Campbell DEE M 1957 00:48:10 1058
41 Jane Ackland INT F 1964 00:48:23 1055
42 Robert Parkinson NOC M 1957 00:48:28 1054
43 Will Harrison SUFFOC M 1961 00:48:49 1049
44 Helen Marsden HH F 1976 00:48:53 1049
45 Mike Capper WAOC M 1955 00:49:19 1042
46 Eileen Maxwell RR F 1963 00:49:22 1040
47 Deb Murrell SROC F 1966 00:49:23 1040
48 Rob Bailey CLOK M 1959 00:49:49 1034
49 Ian Teasdale WCOC M 1960 00:50:22 1026
50 Diane Jacks WRE F 1968 00:50:50 1019
51 Liz Phillips OD F 1964 00:51:06 1015
52 Janet Adams SYO F 1963 00:51:12 1014
53 Ann-Marie Duckworth DVO F 1966 00:51:29 1010
54 Alan Cross ALTAIR M 1961 00:51:45
55 Amanda Crawshaw SYO F 1970 00:52:01 1003
56 Fred Miller NATO M 1951 00:52:36 995
57 Sophie Brown AIRE F 1971 00:52:43 993
58 Josie Stansfield FVO F 1969 00:53:01 989
59 Simon Brook EBOR M 1956 00:53:06 988
60 Judith Wood PFO F 1962 00:53:13 987
61 Andy Robinson LOC M 1954 00:53:19 985
62 Jane McCann MDOC F 1966 00:54:16 971
63 Claire Bushnell WCH F 1962 00:54:19 971
64 Helen Parkinson NOC F 1966 00:54:42 964
65 Clare Hanna LOG F 1965 00:55:00 959
66 Amanda Cooper EBOR F 1966 00:55:14 956
67 Barry Young NN M 1960 00:55:42 949
68 Rona Molloy FVO F 1968 00:55:48 948
69 Rachel Wilson CLYDE F 1966 00:56:11 941
70 Helen Martland EPOC F 1968 00:56:36 935
71 Lucy Galloway INT F 1966 00:56:41 934
72 Alan Bothwell TAY M 1959 00:57:19 926
73 Stephen Richards SELOC M 1953 00:57:21 924
74 Kate Brett BAOC F 1965 00:57:29 922
75 Karen Quickfall SROC F 1963 00:57:44 919
76 Debby Warren NN F 1963 00:57:53 917
77 Carolyn Rigby CLOK F 1966 00:58:06 914
78 Caroline Mackenzie CLOK F 1963 00:59:18 898
79 Hazel Hindle MDOC F 1963 00:59:19 897
80 Lesley Ward SYO F 1969 00:59:49 891
81 Julie Webster NOC F 1964 00:59:58 888
82 Jill Emmerson OD F 1964 01:01:55 857
83 Elaine Sutton DEE F 1967 01:02:24 850
84 Catherine Slade SAX F 1976 01:03:00 842
85 Angela Darley GO F 1973 01:03:43 832
86 Stephen Hopper CLOK M 1957 01:03:50 831
87 Catherine Wetherfield WCOC F 1964 01:04:03 828
88 Sharon Bowes CLARO F 1969 01:06:13 793
89 Maggie Hateley DEE F 1963 01:07:05 782
90 Nev Myers EBOR M 1957 01:10:49 727
91 Amanda Ward HALO F 1963 01:11:02 724
92 Lindsey King AIRE F 1962 01:13:18 692
93 Katie Howlett EBOR F 1969 01:13:28 689
94 Andrew Wood PFO M 1956 01:16:49 638
95 Les Smithard KFO M 1952 01:22:32 554
96 Elizabeth Hamer-Davies MDOC F 1965 01:23:08 546
- Axel Blomquist BAOC M 1952 00:46:25
- Kim Sanderson NATO F 1975 01:18:03
Showing results 1 - 98 of 98