Results

Achievements at
orienteering events

British Sprint Championships - Final, 11/06/2016

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.cix.co.uk/~neper/bsdc16

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course F4A (length: 3.1km, climb: 65m, 19 controls)
Other courses: Course F1A | Course F1B | Course F1C | Course F2A | Course F2B | Course F2C | Course F3A | Course F3B | Course F3C | Course F4B | Course F4C | Course F5A | Course F5B | Course F5C | Course F6A | Course F6B | Course F6C | Course F7B | Course F7A | Course F8A

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Tim Tett SYO M 1960 00:15:14 1284
2 Keith Tonkin BL M 1958 00:16:30 1242
3 Felix Lunn OD M 2002 00:16:41
4 Mark Saunders BOK M 1959 00:17:06 1221
5 Jonathan Emberton EPOC M 1961 00:17:16 1213
6 Adam Thorpe EPOC M 2002 00:17:17
7 John Embrey DEE M 1958 00:17:19 1212
8 Jim Bailey BOK M 2003 00:17:28
9 Mike Johnson SROC M 1960 00:17:34 1204
10 Rachel Leathwood BOK F 1973 00:17:39 1201
11 Mike Pedley EPOC M 1960 00:17:41 1200
12 David Hunt BOK M 1960 00:17:41 1200
13 Ian Maxwell RR M 1960 00:17:42 1199
14 Oliver Tonge BOK M 2003 00:17:55
15 Adam Conway GO M 2003 00:18:10
16 Jonathan Gilbert NOR M 1959 00:18:28 1175
17 Alexander Mitchell HOC M 2002 00:18:28
18 Hannah Hateley DEE F 2000 00:18:35 1171
19 Will Harrison SUFFOC M 1961 00:18:38 1170
20 Joe Hudd WCOC M 2003 00:18:39
21 Oliver Flippance OD M 2002 00:18:43
22 Oliver Lunn OD M 2002 00:18:50
23 Chris Hooker SO M 1961 00:18:54 1161
24 Ashleigh Howells RAFO F 2000 00:18:54 1161
25 Mike Frizzell BADO M 1958 00:19:00 1157
26 Helen Chiswell DVO F 1977 00:19:16 1149
27 Alex Wetherill WAOC M 2003 00:19:27
28 Guro Harstad WAOC F 1972 00:19:28 1142
29 Joe Sunley WCOC M 2003 00:19:30
30 Michelle Spillar WIM F 1979 00:19:34 1138
31 Neil Brooks LOK M 1960 00:19:36 1136
32 Sarah Pedley EPOC F 2001 00:19:36
33 Christopher Kelsey BOK M 1957 00:19:37 1136
34 Lucy Tonge BOK F 2000 00:19:45 1131
35 Finlay Johnson SROC M 2002 00:19:45
36 Sarah Duckworth DVO F 2001 00:19:49
37 Anne Straube OD F 1975 00:19:57 1125
38 Liz Heaton LEI F 1981 00:20:07 1119
39 Anna Chapman SO F 1973 00:20:23 1110
40 Anna Barber LEI F 2000 00:20:23 1110
41 Pat McCavana GEN M 1959 00:20:26
42 Rebecca Aspin CLOK F 2000 00:20:48 1096
43 Sian Mitchell HH F 1978 00:20:49 1096
44 Helen Marsden HH F 1976 00:21:17 1080
45 Emma Harrison EPOC F 1972 00:21:22 1076
46 Ruth Forrest BOK F 1981 00:21:28 1073
47 Oscar Healy SBOC M 2002 00:21:29
48 Irene K. Mikkelsen Horsen F 1972 00:21:33
49 Mairi Eades INT F 2001 00:21:47
50 Melanie Hilton SLOW F 1975 00:21:56 1058
51 Daniel Campbell MOR M 2002 00:21:56
52 Cath Williams WCH F 1973 00:22:11 1050
53 Freya Askham SMOC F 1974 00:22:42 1032
54 Heather Findlay SLOW F 1978 00:23:36 1004
55 Kerina Lake SBOC F 1978 00:23:36 1004
56 Millie Stagg BOK F 2000 00:24:11 985
57 Tereza Maria Rush BOK F 1979 00:26:29 908
58 Angela Darley GO F 1973 00:26:38 903
59 Laura Bayne HH F 2000 00:28:31 841
60 Stephanie Moss SLOW F 1975 00:30:47 767
61 Henry Teasdale WCOC M 2003 00:45:14
- Jacob K. Mikkelsen mp Horsen M 2003 00:16:36
- Niamh Hunter WCOC F 2000 00:16:57
- Alex Fielding HH M 2003 00:17:22
- Daisy Partridge SOS F 2000 00:17:27
- Frank Townley SN M 2003 00:18:41
- Andrew Quickfall SROC M 1957 00:20:04
Showing results 1 - 67 of 67