Results

Achievements at
orienteering events

Jan Kjellstrom Orienteering Festival (UKOL) Long Distance, 16/04/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.thejk.org.uk/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

7 (length: 8.8km, climb: 180m, 19 controls)
Point calculations
1,145.75 + (92.49 x (5,086.45 - T)) / 969.16
Other courses: UKOL 1(M21) | UKOL 2(W21) | UKOL 3(M20,M18) | UKOL 4(W20,W18) | 5 | UKOL 6(M35,M40) | 8 | UKOL 9(M45) | UKOL 10(M50) | UKOL 11(M55) | UKOL 12(M60) | UKOL 13(M16,W35,W40) | UKOL 14(W45) | UKOL 15(M65) | UKOL 16(W50) | UKOL 17(M70,W55) | UKOL 18(W16,W60) | UKOL 19(M75,W65) | UKOL 20(W70) | UKOL 21(M80,W75) | UKOL 22(M85,M90,W80) | UKOL 23(W85,W90) | 24 | 25 | 26 | 27 | 28

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Oskar Ekl�f M 1996 00:56:31
2 Aidan Smith SYO M 1995 00:58:52 1294
3 Andreas Nordfors M 1996 01:02:21
4 Markus Living M 1996 01:03:10
5 Mark Burley MDOC M 1987 01:03:11 1269
6 Rebecca Harding ESOC F 1991 01:03:28 1268
7 George Stevens AIRE M 1991 01:03:29 1268
8 Ian Hargreaves SOS M 1976 01:06:53 1248
9 Adam Walker SARUM M 1995 01:08:21 1240
10 Peter Tschuemperlin M 1996 01:08:24
11 Jonas Bruetsch M 1997 01:08:56
12 Thomas Butt SARUM M 1992 01:09:04 1236
13 Sarah-Jane Barrable SLOW F 1984 01:09:15 1235
14 Kitty Bray SN F 1989 01:09:51 1231
15 James Haynes WAOC M 1993 01:10:12 1229
16 Joel Hallberg M 1996 01:11:18
17 Alexander Lines SO M 1995 01:11:21 1223
18 Joseph Goodwin WCOC M 2000 01:11:28 1222
19 Beata Falk W 1996 01:11:55
20 James McCann MDOC M 2000 01:12:18 1217
21 Michael Rose RSOC M 1985 01:14:35 1204
22 Alfie Bullus OD M 2000 01:14:35 1204
23 Jonathan Cronk WAOC M 1992 01:14:54 1202
24 Sunniva Morgan W 1996 01:15:05
25 Evan Bowers HH M 2000 01:15:31 1199
26 Tom Snow DEVON M 1999 01:15:39 1198
27 Karoline S�nsterudbr�ten W 1996 01:15:52
28 Lucy Taylor LEI F 1991 01:16:01 1196
29 Robert Ashton BAOC M 1984 01:16:18 1194
30 Martin Andresen Skotte M 1999 01:16:29
31 Anya Crocker SOC F 1985 01:16:39 1192
32 Kieran Marsh SO M 1997 01:16:56 1191
33 Giri Gurung BAOC M 1992 01:17:55 1185
34 Sarah Gales TVOC F 1991 01:18:54 1179
35 Liam Marsh SO M 1998 01:19:20 1177
36 Chris Lambert SYO M 1991 01:20:51 1168
37 Clare Howes BOK F 1990 01:21:08 1167
38 Claire Sandevoir W 1996 01:21:15
39 Richard Dixon RSOC M 1987 01:21:51 1162
40 John Wilhelms M 1996 01:22:33
41 Simen Graff M 1996 01:23:10
42 Agnese Baronina W 1996 01:24:00
43 Rose Burden AIRE F 1985 01:24:43 1146
44 Alexander O'Donovan LOC M 2000 01:25:50 1140
45 Ryan Elliot SYO M 2000 01:26:45 1134
46 Vicky Bailey EBOR F 1991 01:27:28 1130
47 Tom Arsac-England M 1999 01:28:03
48 Katherine Bett SN F 1995 01:28:27 1125
49 Helen Pruzina DRONGO F 1995 01:30:14 1114
50 Nick Silk SWOC M 1966 01:30:20 1114
51 Callum Crocker DEE M 1991 01:30:53 1111
52 Kerria Rowan SO F 1994 01:32:10 1103
53 Dan McDonnell M 1999 01:33:56
54 David Chandler OD M 1990 01:34:41 1089
55 Laura Parkes HH F 1992 01:35:12 1086
56 Sian Roberts NOC F 1986 01:36:02 1081
57 Vanessa Van Breedam W 1996 01:36:25
58 Stuart Hanstock BOK M 1994 01:37:56 1070
59 Kaji Limbu EBOR M 1985 01:38:39 1066
60 James Turton SROC M 1995 01:39:55 1059
61 Jane Pottie BASOC F 1983 01:42:36 1044
62 Daniel Figg EBOR M 1998 01:42:45 1043
63 Rebecca Dal Bon SLOW F 1994 01:43:57 1036
64 Daniel Hodson SOC M 1994 01:45:38 1026
65 Vanessa McMillan HH F 1985 01:46:47 1020
66 Katie Burridge SO F 1996 01:48:35 1009
67 Alison Fryer MDOC F 1991 01:49:11 1006
68 Johanna Michl W 1996 02:07:08
69 Fiona Tam SLOW F 1989 02:10:21 885
70 Alexander Jamieson SO M 1998 02:24:29 804
71 Lindsay Malone CUOC F 1995 02:26:35 792
- Becky Raftery HH F 1984 01:14:23
- Barnaby Warren NN M 1996 01:20:51
Showing results 1 - 73 of 73