Results

Achievements at
orienteering events

British Long Championships (UKOL), 06/05/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.theboc.org.uk/page/352

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 1 (M21) (length: 14.9km, climb: 710m, 32 controls)
Point calculations
1,326.07 + (45.69 x (8,505.49 - T)) / 1,493.60
Other courses: UKOL 2 (M18,M20) | UKOL 3 (W21) | UKOL 4 (W18,W20) | 5 | UKOL 6 (M35) | UKOL 7 (M40) | 8 | UKOL 9 (W35,W40) | UKOL 10 (M16) | 11 | UKOL 12 (W16) | UKOL 13 (M45) | UKOL 14 (M50) | UKOL 15 (M55) | UKOL 16 (M60) | UKOL 17 (W45) | UKOL 18 (M65) | UKOL 19 (W50) | UKOL 20 (M70) | UKOL 21 (W60) | UKOL 22 (M70,W65) | UKOL 23 (W70) | UKOL 24 (M80,W75) | UKOL 25 (M85,M90,W80) | UKOL 26 (W85,W90) | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | UKOL 32 (W55)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Graham Gristwood FVO M 1984 01:38:50 1405
2 Alasdair McLeod AIRE M 1990 01:43:39 1396
3 Peter Bray SN M 1993 01:50:27 1384
4 William Gardner OD M 1993 01:53:51 1377
5 Matthew Vokes WCOC M 1992 01:54:17 1376
6 Jegor Kostylev FVO M 1982 01:55:57 1373
7 Tom Fellbaum MDOC M 1992 01:56:54 1372
8 Marcus Pinker FVO M 1974 01:59:58 1366
9 Dane Blomquist SYO M 1996 02:00:39 1365
10 Duncan Birtwistle OD M 1992 02:00:54 1364
11 Nicholas Barber SYO M 1988 02:02:47 1361
12 William Rigg EUOC M 1996 02:02:52 1361
13 Iain Embrey SROC M 1987 02:06:17 1354
14 Lewis Taylor FVO M 1992 02:09:41 1348
15 Joshua Dudley MAROC M 1995 02:14:59 1339
16 Adam Potter BOK M 1995 02:17:19 1334
17 Matthew Schepisi SLOW M 1983 02:18:31 1332
18 Mark Bown CLOK M 1980 02:19:17 1331
19 Alistair Thornton LUOC M 1996 02:19:58 1329
20 Tim Beale SN M 1984 02:21:43 1326
21 John Ockenden DRONGO M 1994 02:21:55 1326
22 Mark Purkis AROS M 1995 02:23:09 1324
23 Andrew Llewellyn FVO M 1987 02:23:40 1323
24 Michael Crone SLOW M 1990 02:24:31 1321
25 Ben Stevens AIRE M 1987 02:31:45 1308
26 Joe Taunton NOC M 1987 02:33:50 1304
27 Philip Vokes DEE M 1996 02:34:29 1303
28 Thomas Cochrane SLOW M 1983 02:35:36 1301
29 Duncan Coombs WAOC M 1987 02:38:14 1296
30 Ed Nicholas AROS M 1983 02:46:19 1281
31 Tom Dobra BOK M 1992 02:48:45 1277
32 Robert Gardner OD M 1991 02:49:35 1275
33 Michael Adams SYO M 1996 02:53:41 1267
34 Mark Burley MDOC M 1987 02:54:03 1267
35 Robert Finch SOC M 1992 02:55:22 1264
36 Ian Webb SLOW M 1983 03:11:22 1235
37 Matthew Pickering UBOC M 1994 03:29:57 1201
- Rhys Findlay-Robinson WCH M 1986 00:57:31
- Matthew Elkington OD M 1995 01:30:26
- Oliver Williams DEE M 1995 01:36:40
- Mateusz Podsiadly OD M 1995 01:48:54
- Ben Mitchell SBOC M 1993 01:57:45
- Richard Robinson NOC M 1981 01:59:10
- Richard Purkis ESOC M 1993 02:02:35
- Nicholas Jarvis SO M 1996 02:29:44
- Duncan Grassie SLOW M 1983 02:47:15
Showing results 1 - 46 of 46