Results

Achievements at
orienteering events

CompassSport Cup Heat, 16/02/2014

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.southampton-orienteers.org.uk/event/2014/02/16/soc-compasssport-cup-preliminary-round/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

7 Short Green (Vet) (length: 4km, climb: 35m, 10 controls)
Other courses: 1 Brown | 2 Short Brown | 3 Blue Women | 4 Blue Men | 5 Green Women | 6 Green Men | 8A Green Men (Jnr) | 8B Short Green (Wmn) | 9A Orange (Men) | 9B Orange (Women) | Short Green (EOD) | Wayfarers 1 | Wayfarers 2


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Ian Cooper BKO M 1943 00:28:48 1177
2 Keith Henderson WIM M 1942 00:33:01 1113
3 Clive Allen SN M 1942 00:33:57 1100
4 Mike Baron SO M 1942 00:35:00 1085
5 Jane Archer SN F 1954 00:36:17 1064
6 Sue Hands WIM F 1948 00:37:37 1045
7 Roger Maher SO M 1938 00:37:49 1043
8 Andy MacGregor BADO M 1940 00:38:22 1033
9 David Robbins GO M 1944 00:40:14 1006
10 Graham Harrison SOC M 1939 00:40:51 996
11 Gill Godbold BKO F 1954 00:40:56 995
12 Bill Brown WSX M 1937 00:43:01 962
13 Leslie Hooper SO M 1942 00:43:06 961
14 David Lee NGOC M 1936 00:44:45 935
15 Caroline Christopher WIM F 1951 00:45:13 928
16 Julie Astin WSX F 1953 00:45:31 923
17 Sue Pearson SO F 1951 00:45:51 918
18 Roger Baker TVOC M 1932 00:45:54 917
19 Roger Hills WIM M 1933 00:46:03 915
20 Barbara Davidson SOC F 1948 00:46:24 909
21 Peter Bennett BKO M 1940 00:47:03 900
22 John Thompson TVOC M 1935 00:47:36 891
23 Lynn Branford WIM F 1950 00:47:38 891
24 Mary Nixon SOC F 1949 00:48:33 875
25 John Farren TVOC M 1936 00:50:04 852
26 Rosalind Taunton NGOC F 1950 00:51:08 836
27 Yvonne Hodson TVOC F 1947 00:52:28 817
28 Pattie Beresford TVOC F 1949 00:52:51 811
29 Richard Brightman WIM M 1940 00:53:11 806
30 Ken Williams BAOC M 1937 00:53:14 805
31 Robert Teed NGOC M 1939 00:53:24 803
32 Christine Smith BADO F 1943 00:54:04 792
33 Susan Parker SO F 1940 00:54:54 779
34 Diana Smith SOC F 1952 00:56:07 760
35 Alan Hooper WSX M 1943 00:57:54 734
36 Carol Stewart NGOC F 1942 00:59:11 714
37 Gordon Raggett WSX M 1935 00:59:41 708
38 Patrick Maher SO M 1935 00:59:45 707
39 John Warren WIM M 1937 01:01:06 687
40 Pat Cameron NGOC F 1947 01:01:23 683
41 Susan Wilkes BKO F 1954 01:03:46 646
42 Richard Arman WSX M 1929 01:05:23 621
43 Kay Sayer WSX F 1946 01:05:52 614
44 John Brown SN M 1935 01:06:24 606
45 Bridget Hooper SO F 1944 01:07:03 595
46 David Tonge WIM M 1937 01:07:43 586
47 Gill Bennett BKO F 1943 01:08:20 577
48 Celia Robertson WSX F 1952 01:10:23 545
49 Mary Kite WIM F 1945 01:11:02 535
50 Barbara Warren WIM F 1934 01:15:33 467
51 Sue Ashton NGOC F 1953 01:15:42 465
52 Roy Morgan WSX M 1937 01:16:17 454
53 Jose Stanley WIM F 1947 01:18:21 422
54 Sheila Gold WSX F 1954 01:23:58 339
55 Geoffrey Geere TVOC M 1927 01:34:31 179
56 Liz Brett WIM F 1954 01:42:15 65
57 Lewis Watson NWO M 1938 01:51:47 24
- Michele Funnell SO F 1954 01:03:48
- Margaret Thompson TVOC F 1937 01:47:01
Showing results 1 - 59 of 59