Results

Achievements at
orienteering events

SCOA League Colour Coded, 07/12/2014

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.southampton-orienteers.org.uk/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 5.1km, climb: 100m, 13 controls)
Other courses: White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Blue | Brown

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Kirsty Staunton WIM F 1956 00:43:15 1116
2 Mike Christopher WIM M 1955 00:43:51 1110
3 Wendy Bullen WIM F 1968 00:44:15 1106
4 Ian Cooper BKO M 1943 00:44:51 1101
5 Lisa James SOC F 1968 00:45:10 1099
6 Janos Pula SOC M 1975 00:45:10 1099
7 Christopher Branford WIM M 1946 00:46:06 1090
8 David Saunders HH M 1959 00:46:20 1087
9 Ian Peirce SARUM M 1944 00:46:59 1081
10 Peter Davis SOC M 1955 00:48:52 1064
11 Stephen Peacock SN M 1951 00:48:59 1062
12 Elisabeth Dickson BAOC F 1958 00:49:32 1057
13 Martin Cross WIM M 1945 00:49:35 1057
14 Nicola Brooke WSX F 1966 00:49:40 1057
15 Peter Stewart SOC M 1958 00:50:05 1053
16 Roy Heselden BADO M 1947 00:50:19 1050
17 Tamsin Horsler WIM F 1967 00:50:28 1049
18 Laura Wilcox WSX F 1963 00:50:35 1048
19 Brian Hart SARUM M 1945 00:51:03 1043
20 Colin Holcombe BAOC M 1957 00:51:42 1037
21 Peter Wilson BKO M 1959 00:51:46 1036
22 John Shucksmith WIM M 1950 00:52:23 1032
23 Jaime Mayol MURCIA- M 00:52:30
24 Andy MacGregor BADO M 1940 00:52:44 1029
25 Roger Pleasant SOC M 1947 00:53:06 1025
26 Lenka Straka BKO F 1967 00:54:00 1017
27 Annika Greenwood BKO F 1971 00:54:39 1012
28 Nigel Jefferies BKO M 1962 00:56:06 999
29 Peter Brett DEVON M 1948 00:56:13 999
30 Ian Wells SOC M 1959 00:56:21 997
31 Victoria Harvey NGOC F 1966 00:56:42 994
32 Bill Davidson SOC M 1947 00:57:48 983
33 Ray Massey SOC M 1940 00:57:56 982
34 Clare Hutchison SOC F 1978 00:58:45 975
35 Cliff Thorne IND M 00:59:26
36 Mark Thompson TVOC M 1955 00:59:30 968
37 Roger Moore WIM M 1955 00:59:44 967
38 Julia Loring SOC F 1960 00:59:45 967
39 Jessica Stanfield SOC F 1964 01:00:43 958
40 Rebecca Ellis WIM F 1986 01:00:55 957
41 Alain Wilkes BKO M 1948 01:01:04 955
42 Fiona Clough BKO F 1962 01:01:05 955
43 Gill Godbold BKO F 1954 01:01:12 954
44 Peter Bennett BKO M 1940 01:02:49 938
45 Sue Williams WIGHTO F 1951 01:03:20 933
46 Eddie Whittle BKO M 1969 01:03:28 933
47 Neil Watts SO M 1957 01:04:21 924
48 Graham Harrison SOC M 1939 01:04:53 919
49 Alan Jones BKO M 1967 01:05:06 916
50 Ali Kempson TVOC F 1965 01:05:20 913
51 Tim Pugh GO M 1943 01:05:30 912
52 Jan Belza SARUM M 1944 01:05:47 909
53 Alison Saunders HH F 1959 01:07:22 893
54 Carol House SO F 1956 01:10:08 870
55 Katherine Pike WIM F 1963 01:11:37 858
56 Matthew Ellis SOC M 1968 01:11:43 858
57 Jillian Devine SOC F 1965 01:12:12 853
58 Caroline Christopher WIM F 1951 01:16:58 809
59 Mike Kite WIM M 1947 01:17:03 808
60 Rebecca Jackson DEVON F 1975 01:18:34 795
61 Ken Stimson NWO M 1946 01:18:40 794
62 Toby & Jess Tyrrell IND M 01:18:42
63 Roberta Baldwin SN F 1951 01:21:03 770
64 Pat Hart SARUM F 1943 01:30:03 691
65 Mike King WIM M 1947 01:35:32 640
66 Pete Akers QO M 1953 01:37:18 623
- Richard Brightman WIM M 1940 01:02:03
- Michael Ellis SOC M 2000 01:46:28
- John Warren WIM M 1937 01:25:55
Showing results 1 - 69 of 69