Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day 1, 30/07/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https//www.scottish6days.com/results/2017/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C21 (length: 3.75km, climb: 105m, 11 controls)
Point calculations
1,078.60 + (104.69 x (4,168.14 - T)) / 1,190.96
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Martin Dean FVO M 1957 00:33:06 1171
2 Blair Young TINTO M 1957 00:37:38 1143
3 Eric Hully Altair CO M 1957 00:45:47
4 Heikki Silvennoinen Paimion Rasti M 1957 00:46:24
5 Patrick Smyth NATO M 1957 00:46:28 1087
6 Kevin Pickering WIM M 1953 00:48:18 1076
7 Simon Greenwood SAX M 1955 00:48:31 1075
8 Maria MacKenzie EBOR F 1976 00:50:01 1065
9 David Dann MDOC M 1956 00:51:28 1056
10 Stephanie Moss SLOW F 1975 00:51:39 1055
11 Gillian Jubb HH F 1974 00:51:41 1055
12 Alistair Armitage ESOC M 1955 00:52:35 1049
13 Kate Turner SO F 1973 00:52:43 1048
14 Kathryn Neill ELO F 1976 00:53:26 1044
15 Martin Powell LOC M 1951 00:53:37 1043
16 Ian Whitehead DVO M 1955 00:53:42 1042
17 Thomas Burke BAOC M 1976 00:53:45 1042
18 Alan Halliday MOR M 1954 00:53:52 1041
19 Freya Askham SMOC F 1974 00:54:11 1039
20 Neil Watts SO M 1957 00:54:15 1039
21 Ian Miller Georgia Orienteering Club M 1957 00:54:29
22 Dave Brown EBOR M 1957 00:54:43 1036
23 Philip Craven DFOK M 1954 00:54:44 1036
24 Andrew Clough WRE M 1957 00:54:47 1036
25 John Broadhead WRE M 1955 00:54:50 1035
26 Bettina Rudert SV IHW Alex 78 Berlin W 1977 00:56:32
27 Charlie Wilson NATO M 1954 00:56:34 1024
28 Eddie Speak MDOC M 1954 00:56:45 1023
29 Angela Darley GO F 1973 00:56:52 1023
30 Mark Thompson TVOC M 1955 00:57:29 1019
31 Patrick Murphy BOC M 1957 00:57:36
32 David Bray LEI M 1953 00:57:38 1018
33 Liam O'Brien CSOA M 1957 00:58:22
34 Donald Grassie MOR M 1956 00:58:26 1013
35 Bob Hill RAFO M 1956 00:58:45 1011
36 David Rosen SROC M 1953 00:59:00 1009
37 Marie Gibbs AIRE F 1975 00:59:09 1008
38 Tim Eden NOR M 1953 00:59:22 1007
39 Esther Gooch MAROC F 1973 01:00:01 1003
40 Mark Elder CLYDE M 1957 01:00:21 1001
41 Egil Karlsen Ask M 1957 01:00:22
42 Chris Evans SLOW M 1967 01:00:26 1000
43 Marketa Janderova INSCOM W 1977 01:00:45
44 Ian Smith WAOC M 1956 01:00:47 998
45 Philip Kirk OD M 1956 01:01:01 997
46 Cliff Thorne BKO M 1954 01:01:01 997
47 Richard Hughes DEE M 1955 01:02:11 989
48 Gerard Thomson STAG M 1956 01:03:40 980
49 David Nicol FVO M 1953 01:04:19 976
50 Peter O'Connell EBOR M 1955 01:04:52 973
51 Robert Neil FVO M 1957 01:05:06 971
52 Tore OK Grip M 1957 01:05:46
53 Zoe Mackenzie INVOC F 1975 01:08:34 949
54 Rod Postlethwaite WRE M 1954 01:08:56 947
55 Mairi Nicolson INVOC F 1975 01:09:19 945
56 Kristina Vesilind SRD SK W 1977 01:10:47
57 Katherine Ivory INT F 1973 01:11:14 933
58 Robert Sneyd KERNO M 1956 01:11:46 929
59 Ros Jennings Unattached W 1977 01:12:02
60 Jonathan Lenton MAROC M 1957 01:14:49 910
61 Mike Wilkinson HOC M 1957 01:14:50 910
62 Alan Gould NOC M 1956 01:15:21 907
63 Hamish Willis PFO M 1955 01:15:47 904
64 Stephen Restorick CLOK M 1956 01:15:48 904
65 Karen O'Donnell SLOW F 1973 01:16:25 900
66 Ian Doig KFO M 1954 01:17:03 896
67 Nev Myers EBOR M 1957 01:18:20 888
68 Alice Owen BOK F 1973 01:18:29 887
69 Natalie Zwahlen Zwahlens Seeland W 1977 01:20:56
70 Colin Holcombe BAOC M 1957 01:21:09 871
71 Gritta Niemann OLV Steinberg W 1977 01:32:00
72 William Bruce RR M 1953 01:35:10 783
73 Jim Eagleton Delaware Valley Orienteering Association M 1957 02:16:58
74 Graham Urquhart OD M 1954 02:19:34 506
75 Steve Johnson SOLWAY M 1954 02:25:31 469
- Lester Evans HOC M 1954 01:24:19
- Tina Rankin Jersey CI Orienteering Club W 1977 01:26:44
- Helene Madranges AS Martignas W 1977 01:37:43
Showing results 1 - 78 of 78