Results

Achievements at
orienteering events

EUOC Big Weekend - Classic (UKOL), 21/01/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.rstrain.co.uk/results_18/euoc_bw/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Blue (M16,M45,M50,M55,M60,W18,W20,W21,W35,W40) (length: 5.8km, climb: 390m, 20 controls)
Point calculations
1,148.63 + (76.18 x (5,052.63 - T)) / 835.43
Other courses: UKOL Brown (M18,M20,M21,M35,M40) | UKOL Green (M65,M70,W16,W45,W50,W55,W60) | UKOL Short Green (M75,W65,W70,W75) | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Charlie Rennie WCOC M 2003 00:59:09
2 Martin Ward SYO M 1967 00:59:46 1282
3 Niamh Hunter WCOC F 2000 01:00:48 1277
4 Joe Sunley WCOC M 2003 01:02:21
5 Alexander Mitchell HOC M 2002 01:03:53 1260
6 Charlie Adams SYO M 1964 01:04:10 1258
7 Tim Griffin GRAMP M 1966 01:05:10 1253
8 Aislinn Prendergast SYO F 1989 01:05:25 1251
9 David Allison STAG M 1962 01:05:29 1251
10 Grace Molloy FVO F 2000 01:05:42 1250
11 Che Finlay M 1983 01:06:03
12 Anna Harris DEE F 2003 01:06:07
13 Robert Hickling GRAMP M 1954 01:06:52 1244
14 Mary Fleming SYO F 1993 01:07:13 1242
15 John Embrey DEE M 1958 01:08:01 1237
16 Steve Wilson CLYDE M 1965 01:09:30 1229
17 Barry Veitch RR M 1973 01:09:38 1228
18 Donald Petrie CLYDE M 1957 01:09:51 1227
19 Peter Reed LVO M 2002 01:09:55 1227
20 James Martin ESOC M 1970 01:09:56 1227
21 John Slater WCOC M 1971 01:10:02 1226
22 Heather Thomson ESOC F 1974 01:10:06 1226
23 Alistair Hindle ESOC M 1972 01:10:19 1225
24 Rona Lindsay ESOC F 1994 01:11:28 1218
25 Roisin Long UCDO W 1997 01:12:01
26 Mike Pedley EPOC M 1960 01:13:29 1207
27 Neil Harvatt HALO M 1956 01:13:30 1207
28 Chloe Potter BOK F 1998 01:13:42 1206
29 Rupert Parkinson FVO M 1966 01:14:05 1204
30 Peter Murphy DEE M 1977 01:14:12 1203
31 Jamie Goddard FVO M 2004 01:14:47
32 Rozy Shepherd INVOC F 1994 01:15:02 1199
33 Roger Goddard FVO M 1974 01:15:18 1197
34 Petr Karvanek OK Jiskra Novy Bor M 1968 01:15:28
35 Elen Norris ERYRI F 1999 01:15:30 1196
36 Helen Gardner CLYDE M 1997 01:15:30
37 Sarah McAdam RR F 1984 01:16:09 1193
38 Ian Ditchfield MV M 1956 01:16:15 1192
39 Max Carcas INT M 1968 01:16:41 1190
40 Jack Baker M 1997 01:16:41
41 Amanda Crawshaw SYO F 1970 01:16:42 1190
42 Vicky Bailey EBOR F 1991 01:16:43 1190
43 Jon Shepherd INVOC M 1966 01:16:48 1189
44 Crawford Lindsay ESOC M 1955 01:17:41 1184
45 Kate Charles WCOC F 1969 01:18:13 1181
46 Ben Brown ESOC M 2001 01:19:04 1177
47 Tyler Morrison ESOC M 1991 01:19:12 1176
48 Richard Payne EPOC M 1950 01:19:31 1174
49 James Crawford GO M 1955 01:19:44 1173
50 Alan Irving WCOC M 1967 01:20:39 1168
51 Peter McLuckie MOR M 1970 01:20:43 1168
52 Finlay Ross ESOC M 1966 01:21:09 1165
53 Bill Maxwell M 1958 01:21:15
54 Davie Frame TAY M 1958 01:21:17 1165
55 Alice Wilson CLYDE F 2002 01:21:37 1163
56 Alastair Dunlop CLYDE M 1973 01:22:12 1160
57 Walter Clark ESOC M 1976 01:22:13 1160
58 David Wathey MDOC M 1965 01:22:32 1158
59 Elin Martanova Slavia Liberec W 1998 01:22:52
60 Nick Campbell DEE M 1957 01:22:53 1156
61 Bob Dredge WCH M 1951 01:23:31 1152
62 Don McKerrow SLOW M 1952 01:23:48 1151
63 Vicky Thornton MDOC F 1961 01:23:51 1151
64 Lea Martanova Slavia Liberec W 1998 01:23:57
65 Keith Brown ESOC M 1962 01:24:00 1150
66 Graham Capper LOC M 1958 01:24:15 1148
67 Kirsty Campbell MAROC F 2001 01:24:25 1147
68 Howard Leslie WCOC M 1962 01:24:31 1147
69 Raymond Finlay FERMO M 1951 01:24:40 1146
70 Jura Macmillan ECKO F 2000 01:24:46 1146
71 Ian Teasdale WCOC M 1960 01:25:29 1142
72 Kristian Roberts WCH M 1993 01:25:58 1139
73 Ruth Vingerhagen ASKER SKIKLUBB W 1997 01:26:30
74 Laura Hindle MDOC F 1998 01:27:15 1132
75 Elizabeth Gardner STAG F 1987 01:27:38 1130
76 Simon Wallace M 1973 01:29:05
77 Sal Chaffey DVO F 1965 01:29:50 1118
78 Peter Brownsort ELO M 1960 01:30:11 1116
79 Timothy May ESOC M 1963 01:32:37 1103
80 Lorna Eades INT F 1967 01:33:31 1098
81 Duncan Edmondson ELO M 1967 01:33:40 1097
82 Pete Younger ELO M 1955 01:33:41 1097
83 Iryna Bogachova AYROC F 1977 01:33:57 1095
84 Lynne Thomas WCOC F 1970 01:34:20 1093
85 James Jarvis INT M 1970 01:34:22 1093
86 Rob Bailey CLOK M 1959 01:34:36 1092
87 Robert Neil FVO M 1957 01:34:50 1091
88 Sarah Pedley EPOC F 2001 01:34:51 1090
89 Robert King AIRE M 1959 01:35:04 1089
90 Kevin Holliday INVOC M 1968 01:35:08 1089
91 Ian Rowland ELO M 1962 01:35:57 1084
92 Tim Harding ELO M 1963 01:38:14 1072
93 Doug Hall Rochester Orienteering Club (USA) M 1968 01:38:29
94 Peter Halling ESOC M 1951 01:38:41 1069
95 Carla Kuckert GUOC W 1997 01:39:29
96 Tim Westmoreland ESOC M 1957 01:40:26 1060
97 Janette Macleod BASOC F 1977 01:40:54 1057
98 Alison Reynolds DEVON F 1966 01:41:39 1053
99 Alice Rea NUFOC F 1995 01:43:26 1043
100 Nick Dennis BOK M 1960 01:43:29 1043
101 Elspeth Bleakley ESOC W 1983 01:44:41 1037
102 Beatrice Law BOK F 1998 01:44:42 1037
103 Paul Eaton WCOC M 1997 01:44:49 1036
104 Michael McPhillips ESOC M 1969 01:45:19 1033
105 Selwyn Wright LOC M 1955 01:45:40 1031
106 Roger Scrutton ESOC M 1947 01:45:43 1031
107 Michael Atkinson ELO M 1977 01:49:06 1012
108 Kerstin Mitchell HOC F 1966 01:50:01 1007
109 Denise Wright MAROC F 1965 01:50:20 1006
110 Matthias Kalle Dalheimer IK Vikings OK M 1973 01:50:52
111 Stephen Fellbaum MDOC M 1960 01:51:42 998
112 Mike Snell OD M 1956 01:59:42 954
113 Derek Kennedy SOLWAY M 1964 02:03:32 933
114 Florence Shekleton W 1997 02:04:26
115 Tom Ford M 1997 02:04:27
116 Hannah Goldswain PFO F 1998 02:06:26 918
117 Phil Headford BOF M 1959 02:10:41 894
118 Patrick Murphy BOC M 1958 02:17:14
119 Sarah Louise Francis SN F 1968 02:18:10 853
- Nick Hale MAROC M 1958 01:17:56
- Helen Chiswell DVO F 1977 01:29:49
- Jonathan Molloy FVO M 1968 01:51:08
- Mark Kassyk ESOC M 1957 02:07:32
- Niamh Jarvis GUOC F 1998 02:22:11
- Emma Peters NUFOC F 1996 02:23:39
- Duncan Leishman ELO M 1970 02:44:23
Showing results 1 - 126 of 126